awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

korzyści płynące z użytkowania pompy ciepła
Dom

4 korzyści płynące z użytkowania pompy ciepła

Pompy ciepła są nowoczesnymi, wysokowydajnymi urządzeniami służącymi do bezemisyjnego ogrzewania domów. Decydując się na jej montaż, musisz wiedzieć, że inwestycja pochłonie najprawdopodobniej nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby podjąć świadomą decyzję, powinieneś zapoznać się dokładnie z konkretnymi korzyściami tego rodzaju technologii. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są cztery główne zalety pomp ciepła, na które powinieneś zwrócić uwagę przy ich porównywaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania (np. kotłami gazowymi).

Niskie koszty eksploatacji

Pompy ciepła to urządzenia, które zyskały na przestrzeni ostatnich miesięcy sporą popularność. Wpływa na to rzecz jasna kryzys energetyczny, objawiający się rosnącymi cenami surowców energetycznych i energii elektrycznej. Chcąc uchronić swój budżet domowy od bardzo wysokich kosztów ogrzewania za pomocą węgla lub gazu, właściciele nieruchomości często decydują się na montaż pomp ciepła powietrznych lub gruntowych, które generują ciepło pochodzące nawet w 80% w energii odnawialnej.

Opinie użytkowników w Internecie sugerują, że koszt ogrzewania budynku oraz wody użytkowej za pomocą pompy ciepła może być nawet o 60-70% niższy od standardowych rozwiązań. Urządzenia mają sporą przewagę w szczególności nad kotłami opalanymi paliwem węglem – jego cena wzrosła w stosunku do ubiegłego sezonu grzewczego nawet o 200%.

Należy pamiętać, że pompy ciepła odznaczają się bardzo wysoką sprawnością energetyczną, przekraczającą znacznie poziomy charakterystyczne dla innych źródeł ciepła. Typowa sezonowa sprawność pompy ciepła powietrze woda dla klimatu umiarkowanego wynosi między 3,5 a 4. Oznacza to, że urządzenie jest w stanie wyprodukować nawet do czterech razy więcej kWh energii cieplnej w stosunku do energii, którą jest zasilane. Sprawność kotłów na węgiel wynosi natomiast zwykle ok. 0,8 – 0,85, a nowoczesnych kondensacyjnych kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania ok. 1,05 – 1,1. Wysoka efektywność energetyczna powoduje, że średniej wielkości pompa ciepła do domu 100m2 powinna zadowolić się 1600 – 2000 kWh energii elektrycznej w trakcie sezonu. Należy rzecz jasna pamiętać, że ostateczne zużycie energii jest zależne od wielu czynników, w tym rodzaju instalacji hydraulicznej.

Niskoemisyjność

Pompy ciepła to urządzenia zasilane energią elektryczną. Oznacza to, że są one całkowicie bezemisyjne (nie biorąc pod uwagę rzecz jasna emisyjności elektrowni produkującej prąd). To bardzo ważna cecha. Powietrze w Polsce jest zaliczane do jednego z najbardziej zanieszczyszonych w porównaniu do pozostałych krajów Europy.

Do zanieczyszczenia atmosfery przyczynia się natężenie transportu drogowego, gazy emitowane przez fabryki i zakłady produkcyjne, ale w sezonie zimowym przede wszystkim indywidualne gospodarstwa domowe, korzystające z tzw. kopciuchów, czyli pieców zasilanych paliwem stałym. Chcąc zweryfikować jakość powietrza warto skorzystać z serwisów prezentujących wyniki pomiarów prowadzonych w różnych częściach Polski. Poziom zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10, PM2.5 i PM1 prezentowany w tego typu serwisach często będzie przekraczał normę nawet o kilkaset procent.

Należy pamiętać, że bardzo popularnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z przydomową mikroinstalacją fotowoltaiczną. Jeżeli jej wydajność będzie pokrywała całość zapotrzebowania na energię elektryczną, niezbędną do pracy pompy ciepła, to ogrzewanie Twojego domu będzie przebiegało całkowicie bezemisyjnie. W dodatku nie będzie ono generowało żadnych kosztów, a biorąc pod uwagę stale rosnące ceny alternatywnych źródeł ciepła, początkowa inwestycja może zwrócić się szybciej niż zakładałeś.

Bezobsługowość

Pompa ciepła jest urządzeniem w zasadzie całkowicie bezobsługowym. Oznacza to, że korzystanie z tego urządzenia na codzień nie przysporzy Ci żadnych dodatkowych obowiązków. Korzystanie z większości modeli oferowanych na rynku wymaga jedynie poprawnego skonfigurowania urządzenia na etapie montażu. Dalsza praca urządzenia będzie już całkowicie zautomatyzowana, a do wyznaczania parametrów pracy (np. krzywej grzewczej) będą wykorzystywane wewnętrzne i zewnętrzne czujniki monitorujące temperaturę powietrza.

Należy pamiętać, że wielu producentów daje możliwość zarządzania i monitoringu pracy urządzenia zdalnie za pomocą dedykowanej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które prowadzą nieregularny tryb życia i przebywają w domu w różnych dniach lub godzinach (np. ze względu na częste wyjazdy służbowe). W tym przypadku praca pompy ciepła będzie mogła być zatrzymana lub ograniczona, gdy ogrzewanie domu nie jest potrzebne, co przyczyni się do wygenerowania dodatkowych oszczędności.

Bezpieczeństwo użytkowania

Nie każda osoba decydująca się na ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła zdaje sobie sprawę z tego, że jest to urządzenie całkowicie bezpieczne. Układ chłodniczy, sprężarka i jakakolwiek inna część urządzenia nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla użytkownika. Zasady bezpieczeństwa dot. eksploatacji są w zasadzie analogiczne do każdego innego urządzenia korzystającego z energii elektrycznej. Absolutnie niedopuszczalne będą wobec tego jakiekolwiek samodzielne naprawy, otwieranie pokrywy itp. Poziom bezpieczeństwa w korzystaniu z pompy ciepła można w zasadzie porównać do zwykłej klimatyzacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem bezpieczniejszym w użytkowaniu nawet w stosunku do kotłów opalanych paliwem stałym lub kotłów gazowych. Te pierwsze z wymienionych generują ciepło na zasadzie spalania paliwa. Podczas procesu spalania pojawia się ogień, który w określonych przypadkach może prowadzić do niebezpieczeństwa. Spalaniu towarzyszy też powstawanie dymu, którego niepoprawne odprowadzenie (np. w wyniku zatkanego przewodu kominowego) również może prowadzić do powstania określonego niebezpieczeństwa. Bezpieczniejsze w użytkowaniu są kotły gazowe, szczególnie te wyposażone w zamkniętą komorę spalania. Większość urządzeń jest wyposażona w czujniki, które przerywają pracę kotła np. podczas wykrycia tlenku węgla (popularnego czadu).

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!