Zamek jest jednym z najważniejszych elementów drzwi, który odpowiada za bezpieczeństwa domu. Z tego powodu podczas jego wyboru należy kierować się przede wszystkim jego jakością, aby razem z odpowiednio dobranymi skrzydłami drzwi zewnętrznych i ościeżnicą chronił mieszkańców przed włamaniem. Jak wybrać zamki drzwiowe listwowe? Podpowiadamy.
Jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru zamka drzwiowego listwowego?
Wybierając zamek drzwiowy, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy interesuje nas rozwiązanie antywłamaniowe. Dodatkowo przemyśleć z jakiego materiału dany model musi być wykonany. Niebagatelne znaczenie ma również nasz budżet. Dobrze jednak pamiętać, że najtańsze mechanizmy mogą nie zagwarantować nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Podczas zakupu zamka dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na jego kierunek. Większość dostępnych modeli może być montowana zarówno w drzwiach aluminiowych jak i drewnianych, jednak najlepiej wcześniej się upewnić, czy konkretne rozwiązanie pasuje do naszych skrzydeł. Szeroki wybór zamków drzwiowych listwowych znajdziemy na: https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi-i-okucia-drzwiowe/zamki-drzwiowe-listwowe-do-drzwi-zewnetrznych.
Zamek trzypunktowy czy czteropunktowy?
Standardowy zamek listwowy jest trzypunktowy. Składa się z 3 rygli osadzony w jednej listwie, które wsuwają się do kieszeni zaczepowych w ościeżnicy. W ten sposób blokują skrzydło, aby niemożliwe było jego otwarcie.
Z kolei zamek czteropunktowy umożliwia zamontowanie dodatkowej, oddzielnej górnej wkładki. Wówczas użycie klucza powoduje wysunięcie się trzech rygli standardowego zamka, a wykorzystanie go w górnej wkładce spowoduje uruchomienie się niezależnego górnego rygla. Zastosowanie w drzwiach wejściowych zamków wielopunktowych jest jednym z najczęściej wymienianych przez ubezpieczycieli elementów, koniecznych do zawarcia polisy ubezpieczeniowej na dom.
Elektryczne zamki wielopunktowe
Coraz częściej do zamków wprowadza się komponenty elektryczne. Zwiększają one funkcjonalność i bezpieczeństwo drzwi. Dodatkowo umożliwiają ich otwieranie i zamykanie z pewnych odległości za pomocą specjalnych urządzeń. Mogą być sterowane pilotem, przyciskiem domofonu, a nawet skanerem linii papilarnych.
Mechanizm działania takiego zamka jest prosty — naciśnięcie przycisku powoduje zwolnienie elektrozaczepu i otwarcie drzwi. Zestawy takie wyposażone są we wszelkie niezbędne akcesoria, a ich montaż nie jest trudny.