Przy planowaniu systemu ogrzewania budynków użytkowych należy również starannie zaprojektować jego wentylację.
Podstawową funkcją dostrzeganą na co dzień jest sprawne dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń. Inną ważną rolą dobrze wykonanej wentylacji jest odprowadzanie dymu i toksycznych gazów w wypadku pożaru.
Wentylacja pożarowa – korzyści
Wentylacja pomieszczeń to nie tylko wymiana powietrza, która zapobiega rozwojowi wilgoci czy zagrzybienia. W sytuacjach ekstremalnych, takich jak pożar, celowo wymuszona cyrkulacja wydatnie obniży temperaturę powietrza, co znacząco ograniczy rozprzestrzenianie się ognia.
Pożar nie musi się ściśle łączyć z płomieniem. Bardzo często największy problem stanowi gęste zadymienie. Tu właśnie sprawna i drożna wentylacja znajduje swoje zastosowanie.
Rodzaje wentylacji
W zależności od rodzaju budynku, jego powierzchni i przeznaczenia stosuje się różne rodzaje wentylacji. Naturalnie, w pierwszej kolejności ich zadaniem jest wymiana powietrza, lecz w sytuacji zagrożenia pożarowego najważniejsze jest płynne, skuteczne odprowadzenie dymu.
W przypadku dużych powierzchni takich, jak parkingi przy galeriach handlowych wykorzystuje się wentylatory strumieniowe lub promieniowe. W budynkach mieszkalnych raczej stosowane są mniej energochłonne systemy oparte głównie na naturalnej cyrkulacji, bez wymuszonego elektrycznie obiegu.
Istotnym elementem dobrze zaprojektowanej wentylacji pożarowej jest właściwy kierunek odprowadzenia zadymienia i toksycznych spalin oraz kompatybilność wentylowanych pomieszczeń.
Dobrze wykonany system wentylacyjny nie tylko zapewni nam świeżą aurę w pomieszczeniu, ale również może odegrać ogromną rolę w sytuacji zagrożenia pożarowego.
Więcej o zaletach płynących z zastosowania wentylacji pożarowej znajduje się na: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/210183/systemy-wentylacji-pozarowej/