Inwestorzy podczas budowy domu stają przed dylematem: czym pokryć dach swojego domu? Chcą, aby pokrycie było trwałe, estetyczne, cechowało się odpowiednimi parametrami technicznymi, a przy tym aby jego cena była atrakcyjna. Dużą popularnością cieszy się blachodachówka — przede wszystkim z racji gwarancji dużych możliwości aranżacyjnych, jakie daje, a także ze względu na niższy koszt jej montażu. Co warto wiedzieć o takich produktach i gdzie je kupić?
Rodzaje blachodachówek
Na rynku jest dostępny szeroki wybór blachodachówek. Poznaj ich właściwości.
- Blachodachówka w arkuszach ciętych na wymiar, czyli blachy cięte na żądaną długość wskazaną przez klienta. Zalecane są jednak max długości arkusza. Mają one zastosowanie najczęściej na prostych połaciach, jedno- i dwuspadowych, bez facjat i lukarn. Ich montaż jest prosty, a odpady – ograniczone do minimum. Ze względu na długość arkuszy należy zachować szczególną ostrożność podczas ich transportu, rozładunku i montażu. Należy więc dostosować się do zaleceń producenta, aby nie uległy one uszkodzeniu, a pokrycie blaszane mogłoby służyć przez długie lata.
- Blachodachówki modułowe ( panelowe ) to pokrycie dachowe sprzedawane w formie niewielkich arkuszy o wymiarach określonych przez producenta. Są proste w montażu. Blachodachówki modułowa będą odpowiednim wyborem w przypadku skomplikowanego kształtu pokrycia dachowego. Rozmiar arkusza umożliwia bowiem łatwe docinanie materiału oraz zmniejsza ilość powstającego odpadu. Arkusze są oryginalnie pakowane, ponieważ przekładane są styropianowymi specjalnie wyprofilowanymi przekładkami, dostosowane do kształtu danego pokrycia a na wierzch ułożonych na palecie „modułówek” zakładane są ochronne pokrowce. W ten sposób transport i rozładunek do klienta jest bezpieczny a ryzyko uszkodzenia materiału jest niemal wykluczone.
- Blachodachówka trapezowa – kiedyś blacha trapezowa wieńczyła przeważnie obiekty użyteczności publicznej, dziś jest chętnie wybierana także jako pokrycia dachowe domów jednorodzinnych, a także do wykańczania ich elewacji. Jest łatwa w konserwacji i dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej.
- Blacha na rąbek stojący– to jeden z wariantów blachy płaskiej. Ten typ produktu zapewnia lekkość konstrukcji, łatwość montażu i atrakcyjnie się prezentuje. Wybierając gotowe panele z blachy na rąbek na pokrycie dachowe, nie trzeba martwić się o samodzielne zaginanie tego materiału, ponieważ łączenie paneli odbywa się na zatrzask. Blacha ta także ma przygotowane otwory montażowe, ułatwiające mocowanie paneli do konstrukcji. Nowoczesna blachodachówka tego typu spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Czym się kierować przy wyborze blachodachówki?
Blachodachówka modułowa to często wybierany produkt. Świetnie pełni swoją funkcję i można bardzo łatwo dobrać odpowiedni wariant w zależności od swoich potrzeb. Czym kierować się przy zakupie blachodachówki? Poznaj główne kryteria.
- Grubość, sprężystość, trwałość materiału – czyli podstawowe właściwości techniczne pokrycia. Blacha powinna być odporna na działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim atmosferycznych. Dlatego warto wybierać produkty zabezpieczane powłokami ochronnymi. Absolutne minimum stanowi ocynk.
- Kształt dachu/format materiału — dobór blachodachówki powinien zawsze uwzględniać kształt dachu. Od tego zależy, czy lepiej wybrać produkt w arkuszach czy cięty na wymiar.
- Kolor blachodachówki – to nie tylko kwestia indywidualnych upodobań. Warto dopasować kolor blachodachówki do otoczenia, na przykład do odcienia dachów budynków znajdujących się w sąsiedztwie.
Blachodachówka – cena
Jesteś zainteresowany takim typem pokrycia? Z pewności liczy się dla Ciebie cena takich materiałów. Blachodachówka modułowa najczęściej jest znacznie tańsza niż dachówka ceramiczna. Jej koszt jest uzależniony przede wszystkim od jakości, czyli wytrzymałości, odporności i trwałości. Te cechy wynikają między innymi z zastosowania dodatkowych warstw zabezpieczających.
Weź pod uwagę, że wydatki na wykonanie pokrycia są uzależnione również od kształtu dachu. Im bardziej skomplikowana forma konstrukcji, tym więcej trzeba zapłacić. Wynika to z tego, że docinanie arkuszy na wymiar generuje dodatkowe koszty. Więcej kosztuje także samo układanie blachodachówki, ponieważ wymaga większych nakładów czasu i pracy.
Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszt wykonania dachu z blachy zawsze jednak jest jakość materiału. Jeśli więc kupujesz blachodachówkę, nie kieruj się wyłącznie najniższą ceną.
Jaka blachodachówka w 2022?
Szukasz idealnej blachodachówki? Warto przeglądać oferty producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość, a przy tym atrakcyjny wygląd swoich wyrobów. W 2022 szczególne zainteresowanie budzi blachodachówka modułowa płaska. Jest to trend, który wręcz zdominował współczesne budownictwo. Oryginalny, nowoczesny wygląd, a przy tym świetne parametry wytrzymałościowe przykuwają uwagę wielu klientów.
Na uwagę zasługują dwa topowe modele od Florian Centrum – NEL i NEL NANO. Symetryczność modułów pozwala na montaż z prawej lub lewej strony, a ciekawy wygląd sprawia, że tą blachodachówką można z powodzeniem pokrywać zarówno budynki nowoczesne, jak i tradycyjne.