awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

dom letniskowy
Budownictwo

Jaką wysokość może mieć domek letniskowy bez pozwolenia?

Domek letniskowy to świetne rozwiązanie nawet jeśli ma niewielkie wymiary. Jego postawienie nie musi wiązać się z licznymi formalnościami do załatwienia. W większości przypadków nie ma nawet konieczności wnioskowania o udzielenie pozwolenia na budowę. Można stawiać domki letniskowe na podstawie samego zgłoszenia. To duże ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy.

Oczywiście trzeba spełnić pewne wymogi, aby móc wznieść tego typu obiekt na działce. Należy wobec tego dokładnie przeczytać zapisy dotyczące prawa budowlanego, zapoznać się ze wszystkimi rozporządzeniami. O popełnienie błędu nietrudno, a może on słono kosztować.

Czy warto zainwestować w domek letniskowy bez pozwolenia?  

Własny domek letniskowy to marzenie wielu osób. Nawet jeśli działka ma niewielką powierzchnię, to warto pomyśleć nad postawieniem takiego rekreacyjnego obiektu, który będzie służył jako miejsce do odpoczynku. Miło jest spędzić wolny czas na łonie natury, nie musząc martwić się o komfortowy nocleg. Dla rodziny i znajomych również będzie to świetna opcja.

Można kupić gotowy domek letniskowy lub wybudować go samodzielnie od podstaw. Zaletą tego typu obiektów jest to, że nie trzeba mieć na nie pozwolenia, wystarczy dokonać zgłoszenia w urzędzie i po problemie. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo gotowych projektów domków letniskowych, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Jego zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem.

Domek letniskowy będzie świetną opcję dla osób, które pragną mieć własną, prywatną przestrzeń, z dala od zgiełku miasta i tłumów. Nie musi służyć wyłącznie podczas wakacji, świetnie sprawdzi się do spędzania wolnego czasu dla dzieci na co dzień. Kolejną zaletą domków letniskowych jest możliwość wynajęcia na czas niekorzystania z nich. Będą wobec tego na siebie zarabiały, co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji.

Do wyboru są domki zarówno sezonowe, jak i całoroczne. Można ocieplić obiekt, wyposażyć go w ogrzewanie i spędzać w nim komfortowo czas podczas przerwy świątecznej, ferii zimowych. Duże możliwości mamy także w kwestii wyboru materiałów. Domki letniskowe mogą być drewniane, murowane lub z bali. Nie ma też problemu z zaaranżowaniem wnętrz, wyposażeniem ich w wiele udogodnień. Obecnie na działce bez pozwolenia można wybudować wiele obiektów:

  • wiaty,
  • garaże,
  • altany ogrodowe,
  • domki letniskowe.

Jaką minimalną wysokość musi mieć domek letniskowy?

W przypadku domków letniskowych na zgłoszenie warto mieć na uwadze minimalną wysokość obiektu. Najczęściej wybór pada na domek parterowy, dostępne są także obiekty modułowe. Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i pewne wady.

Najtaniej, najszybciej i najłatwiej będzie oczywiście postawić domek parterowy, który nie ma antresoli ani poddasza użytkowego. Wiele osób decyduje się również na domki letniskowe typu stodoła. Jeśli pomieszczenia w domku letniskowym są przeznaczone do tymczasowego użytkowania, to za minimalną wysokość uznaje się 2,2 m.

W przypadku pojawienia się jakichś czynników szkodliwych minimalna wysokość musi mieć 2,5 m. W przypadku stropów pochylonych trzeba zachować co najmniej 1,9 m wysokości. Jeśli będzie mniejsza, to niestety budynek stanie się niezgodny ze swoim przeznaczeniem. Warto też mieć na uwadze to, że domek letniskowy może być w przyszłości rozbudowywany i istnieje nawet opcja przekształcenia go na dom jednorodzinny.

Jaka jest maksymalna wysokość domku letniskowego bez pozwolenia?

Na uwadze trzeba mieć także maksymalną wysokość domku letniskowego. Bardzo ważne jest to, aby nie przekroczyć górnego limitu wysokości, bo będzie się trzeba liczyć z poniesieniem konsekwencji. Maksymalna wysokość domku zazwyczaj jest określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, choć bywa, że nie jest on określony. Narzuca się jednak daną liczbę kondygnacji, której nie można przekroczyć. Trzeba dokładnie zapoznać się z decyzją o warunkach zabudowy lub planem miejscowym. Jeśli podano wyłącznie informacje o tym, że można postawić budynek parterowy, to stwarza to ogromne możliwości.

Co warto wiedzieć o budowie domku letniskowego na zgłoszenie?

W zależności od wielkości działki, możliwe jest postawienie wielu domków letniskowych bez pozwolenia. Zgodnie z przepisami prawa na każde 500 metrów kwadratowych przypada jeden tego typu obiekt. Nie trzeba mieć pozwolenia, jeśli domek letniskowy będzie budynkiem wolnostojącym i parterowym mającym powierzchnię to nawet 70 metrów kwadratowych. Jeszcze do niedawna trzeba było liczyć się ze znacznie większym ograniczeniem. Na zgłoszenie można było postawić wyłącznie domek nieprzekraczający 35 metrów kwadratowych.

Dokonanie zgłoszenia wymaga złożenia stosownego formularza. Trzeba w nim zawrzeć informacje dotyczące rodzaju budynku. zakresu i sposobu jego wykonania, terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Wymaga się także załącznika w postaci oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Domek letniskowy może zostać postawiony na działce rolnej (jeżeli klasa gruntu jest odpowiednio niska), budowlanej (jeżeli w warunkach zabudowy obok mieszkalnej dopuszczona została także zabudowa rekreacyjna), a nawet leśnej (jeżeli dopuszcza zabudowę rekreacyjną).

Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!