awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Rodzaje nowoczesnych uszczelniaczy do gwintów
Budownictwo

Rodzaje nowoczesnych uszczelniaczy do gwintów

Połączenia gwintowe pozwalają na łączenie rozmaitych elementów. Trzeba jednak pamiętać, że do ich skutecznego wykonywania potrzebne są umiejętności i odpowiednie uszczelniacze. Do gwintów można stosować tradycyjne produkty, czyli pasty uszczelniające, taśmy teflonowe, włókna uszczelniające i pakuły. Dziś jednak przyjrzyjmy się nowoczesnym alternatywom, które usprawniają pracę i czynią ją skuteczniejszą. Do dyspozycji są produkty płynne i nici uszczelniające. Czym się cechują i dlaczego są lepsze niż ich poprzednicy?

Uszczelniacze do gwintów – rodzaje

Aby zapobiegać wyciekom gazów i cieczy z połączeń rurowych, należy sięgnąć po skuteczne uszczelniacze do gwintów. Tradycyjnie stosowane metody mają swoje wady. Używanie takich środków, jak konopie i pasta, wymaga dużo czasu i doświadczenia, ponadto w celu uzyskania pełnej szczelności potrzebna jest dwukrotna aplikacja. Taśmy teflonowe z kolei mogą ulegać nadmiernym naprężeniom i uszkodzeniom złączy. Środki uszczelniające na bazie rozpuszczalników wymagają zaś dociągania złączy. Jakie są więc inne możliwości?

Uszczelniacze gwintów anaerobowe jednoskładnikowe

Jednoskładnikowe anaerobowe uszczelniacze gwintów Loctite utwardzają się wskutek kontaktu z powietrzem, ponieważ pobierają z niego wilgoć. Gwarantują czystą i łatwą aplikację. Są odporne na większość popularnych substancji chemicznych: paliw, olejów, płynów hydraulicznych i chłodziw. Mają też dużą odporność termiczną, dlatego sprawdzają się jako uszczelniacz do gwintów wysokotemperaturowych. 

Taki produkt nadaje się także do uszczelnień instalacji narażonych na drgania: zapobiega odkręcaniu się w takich warunkach. W asortymencie uszczelniaczy gwintów Loctite znajdują się wersje do różnych zastosowań, m.in.:

  • średnio demontowalny 542 do gwintów metalowych lub 572 do gwintów metalowych grubozwojowych,
  • trudno demontowalny 586 do instalacji mosiężnych i miedzianych,
  • łatwo demontowalny 511 lub 567 z teflonem,
  • 577 – uniwersalny o średniej wytrzymałości.

Silikonowe uszczelniacze do gwintów

Rozwiązaniem, które również zaliczamy do nowoczesnych produktów jednoskładnikowych, jest uszczelniacz do gwintów hydraulicznych (i innych) na bazie silikonu. On również utwardza się dzięki pobieraniu wilgoci atmosferycznej (czyli z powietrza). Może być używany w uszczelnianiu metali z metalami, tworzyw sztucznych z tworzywami oraz obu tych materiałów ze sobą. Tworzy elastyczne, szczelne uszczelnienie. Warto sięgnąć po silikon zwłaszcza podczas łączenia gwintów mieszanych.

Podobnie jak poprzednik, silikonowe uszczelniacze gwintów Loctite mają wszelkie niezbędne dopuszczenia do kontaktu z wodą pitną i gazem.

Nić uszczelniająca do gwintów

Uszczelniacze do gwintów w płynie można zastępować innowacyjną nicią, która nie wymaga utwardzania, ekspresowo uszczelniając elementy metalowe i plastikowe. Nić uszczelniająca to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod uszczelniania gwintów rurowych – wspomnianych wyżej pakuł lub taśm teflonowych. Marka Loctite proponuje nowoczesny sposób dozowania, dzięki któremu praca staje się bardziej wydajna. Dozowanie nici bezpośrednio z pojemnika przyspiesza i ułatwia uszczelnianie. 

Nić to doskonały uszczelniacz do gwintów hydraulicznych, zarówno metalowych, jak i plastikowych. Ma jednak szersze zastosowanie:

  • w instalacjach z wodą pitną (posiada odpowiednie dopuszczenia),
  • w instalacjach gazowych,
  • w instalacjach parowych,
  • w instalacjach z cieczami niewodnymi.

Nowoczesne uszczelniacze gwintów Loctite

Mówiąc krótko, zalety płynnych uszczelniaczy jednoskładnikowych oraz nici uszczelniających są trudne do podważenia. Gwarantują łatwą i czystą aplikację, dzięki czemu nadają się do skutecznego i estetycznego stosowania również przez mniej doświadczonych pracowników. Nie kurczą się, nie blokują instalacji, są odporne na drgania. Dzięki rozmaitym atestom mogą być używane w instalacjach z wodą pitną i gazem.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!