awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Moje Ciepło
Dom

Co warto wiedzieć o programie Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło powstał po to, aby promować energetykę konsumencką w Polsce. Nabór wniosków ruszył 29.04.2022 roku i trwa do końca 2026 roku lub do wyczerpania puli środków. Dopłaty obejmują zakup pompy ciepła do nowych budynkach o wysokim standardzie energetycznym.

Z dzisiejszego poradnika dowiesz się m.in. kto może skorzystać z tego dofinansowania, jaka jest jego kwota, na co możesz przeznaczyć środki oraz innych ważnych kwestii związanych z tą dotacją. 

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu!

Dla kogo przeznaczona dotacja?

Z dotacji mogą skorzystać właściciele nowo wybudowanych budynków lub tych w trakcie budowy. Największą zaletą programu Moje Ciepło jest bardzo szybki czas realizacji wypłat i minimum formalności. Co prawda nie uzyskamy takich kwot, jak w przypadku programu Czyste Powietrze, jednak wciąż jest to solidna dopłata. 

Kryterium pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku jest tzw. wskaźnik Ep, który w 2021 wynosił 70kWh/m2/rok, w 2022 wynosi 63 kWh/m2/rok, natomiast w kolejnych latach ma to być już 55 kWh/m2/rok. 

Kolejne kryterium to niezłożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy lub brak wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Natomiast, gdy już tego dokonano – złożenie wymienionych wniosków nie mogło odbyć się przed 1 stycznia 2021 roku. Trzeba też pamiętać, że w budynku lub w jego projekcie nie może być uwzględnione konwencjonalne źródła ciepła np. kocioł gazowy. 

Jakie są kwoty dofinansowania i na co można przeznaczyć środki?

Kwota dofinansowania w ramach dofinansowania programu Moje Ciepło wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych (z Kartą Dużej Rodziny aż 45%). 

Uzyskane środki można przeznaczyć na montaż pompy ciepła, jak również zbiornik cwu, bufor ciepła i inne elementy osprzętu, a także na koszty związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej – maksymalnie 5%. 

Inne ważne informacje

Jedną z najważniejszych kwestii, o której nie można zapomnieć – dofinansowanie na powietrzne pompy ciepła z programu Moje Ciepło przysługuje tylko na urządzenia z klasą energetyczną min. A++ dla temperatury wody na wylocie +55°C dla klimatu umiarkowanego. Tylko pompy ciepła powietrze-powietrze mogą mieć klasę A+ przy takich warunkach pracy. 

Podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, że tak naprawdę większość inwestycji w pompy ciepła na terenie naszego kraju są związane z dofinansowaniami. Program Moje Ciepło w zestawieniu z innymi programami, został uruchomiony dość niedawno – dotychczas dotacje obejmowały bowiem raczej stare budynki i wymianę starego nieekologicznego pieca na nowy. 

Adam Skrzyński, redaktor pompycieplaonline.pl.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!