Trzewiki i półbuty robocze to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego pracownika, który na co dzień ma do czynienia z elementami ciężkimi lub w inny sposób niebezpiecznymi. Jak wybrać prawidłowe obuwie BHP do pracy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie właściwości powinny mieć dobre buty robocze?
1. Dlaczego buty robocze są ważnym elementem wyposażenia pracownika?
2. Jakie warunki muszą spełniać buty ochronne?
3. Jak wybrać obuwie robocze?
Dlaczego buty robocze są ważnym elementem wyposażenia pracownika?
Ubranie robocze to podstawowy element wyposażenia w wielu różnych zawodach. Jego zadaniem jest ochrona naszego ciała przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby zrobić nam krzywdę, a także zapewnienie komfortu podczas wykonywania naszych codziennych obowiązków. Ważnym elementem zestawu jest także obuwie ochronne, którego najważniejszą rolą jest zapewnienie nam bezpieczeństwa podczas pracy. Tego typu buty są zwykle wykonywane z wytrzymałej skóry lub innego materiału, często posiadają dodatkowe wzmocnienie na noskach, a także mogą mieć powłoki uodparniające je na działanie różnych substancji chemicznych.
Jakie warunki muszą spełniać buty ochronne?
Dobre, profesjonalne buty robocze chronią nas przede wszystkim przed urazami mechanicznymi, na przykład w sytuacji, gdy przypadkiem coś kopniemy lub gdy jakiś element spadnie nam na stopy. Wiele modeli posiada metalowe wzmocnienie na noskach, dzięki czemu but nie ugina się i nasza stopa jest w nim w pełni bezpieczna. Buty BHP przeznaczone do pracy z chemikaliami posiadają właściwości antyelektrostatyczne oraz warstwy ochronne, które zapobiegają zniszczeniu przez substancje żrące i inne niebezpieczne. Właściwie wykonany model powinien nam też zapewniać stosowny komfort oraz umożliwiać stopie oddychanie, tak aby noszenie go przez cały dzień nie wywoływało dyskomfortu.
Jak wybrać obuwie robocze?
Buty robocze przede wszystkim muszą być dobrze dopasowane pod względem rozmiaru. Jeżeli mamy „niewymiarową” stopę, poszukajmy producenta oferującego w swojej rozmiarówce warianty z połówkami, jak na przykład 40,5, 44,5 i tak dalej. Kolejną istotną kwestią jest także dopasowanie obuwia do potrzeb – dla osób wykonujących prace budowlane liczy się dodatkowe wzmocnienie, podczas gdy w przypadku kontaktu z chemikaliami bardziej zależeć nam będzie na ich odporności na substancje chemiczne. Należy również pamiętać, że buty robocze BHP powinien zapewnić nam pracodawca, razem z pozostałymi elementami naszego stroju do pracy.