awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

zakup działki
Budownictwo

Co musisz wiedzieć, aby starać się o kredyt na zakup działki?

Choć zakup własnego kawałka ziemi pod budowę domu brzmi często jak nieosiągalne marzenie, nie trzeba z niego od razu rezygnować! Stabilna sytuacja finansowa i status mogą być twoimi atutami w ubieganiu się o kredyt hipoteczny na zakup działki. Czy każda nieruchomość gruntowa może zostać sfinansowana przez bank? O jakie formalności będziesz musiał zadbać? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Nie każdy grunt można sfinansować z kredytu hipotecznego

Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem indywidualnym, czy osobą fizyczną, raczej nie uda ci się sfinansować zakupu nieruchomości rolnej za pomocą kredytu. Fakt ten wynika przede wszystkim z różnicy między wspomnianą nieruchomością rolną a siedliskową – tę ostatnią możesz kupić za środki otrzymane z banku.

W wyjątkowych przypadkach możesz wnioskować o kredyt na zakup działki rolnej, jednak nie każdy bank weźmie to pod uwagę. Zwykle jest to sytuacja, kiedy przedmiotem kredytowania jest udział we własności nieruchomości stanowiącej drogę dojazdową do drogi publicznej razem z nieruchomością podstawową.

Z kolei nieruchomość siedliskowa, czyli zabudowany grunt rolny, o działka, na znajdują się obiekty gospodarstwa rolnego lub mogą one tam wzniesione, i stanowi ona część działki rolnej. Ostatnim, a zarazem najczęstszym przedmiotem kredytowania jest działka budowlana z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną. Jeśli to właśnie twój cel, możesz rozpocząć przygotowania do starania się o kredyt hipoteczny. Praktyczne informacje znajdziesz m.in. na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Warunki kredytowania i procedura oceny zdolności kredytowej

Podobnie jak przy zakupie mieszkania czy domu, w przypadku działki także masz obowiązek wniesienia wkładu własnego. Minimalna wartość rekomendowana przez KNF to 20% ceny nabycia przedmiotu kredytowania, a więc nieruchomości. Przy spełnieniu określonych warunków możliwe jest jednak wniesienie wkładu w wysokości 10%. Warto wiedzieć, że z uwagi na to, że nieruchomości gruntowe zbywa się raczej trudno, niektóre banki wymagają wyższego wkładu własnego nawet na poziomie 40 czy 50%.

Procedura udzielenia kredytu hipotecznego na zakup działki wygląda niemal identyczne, jak w przypadku nabywania mieszkania czy domu:

·        bank oceni zdolność kredytową klienta;

·        przeanalizuje jego sytuację majątkową;

·        poprosi o przedłożenie niezbędnych dokumentów dotyczących wnioskodawcy i nieruchomości.

Zakup działki budowlanej – jakich dokumentów potrzebuje bank?

Aby starać się o sfinansowanie wymarzonej nieruchomości, będziesz musiał przedłożyć:

  • wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego łącznie z załącznikami;
  • dowód osobisty i drugi dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy lub wnioskodawców, jeśli o kredyt ubiega się np. małżeństwo;
  • skrócony odpis aktu małżeństwa, jeśli istnieje;
  • pełny wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie za pracę;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i otrzymywanych dochodach od pracodawcy;
  • zeznanie podatkowe za rok poprzedni.

Niezbędne są także następujące dokumenty dotyczące nieruchomości:

  • status działki (określa jej typ);
  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego;
  • aktualny wypis i wyrys z rejestru gruntów, który dostępny jest w Urzędzie Miasta lub Gminy;
  • akt notarialny potwierdzający prawo własności sprzedającego;
  • umowa przedwstępna, w której będzie określona cena działki oraz jej dane;
  • odpis z Księgi Wieczystej dostępny w Sądach Rejonowych lub jego wersja elektroniczna;
  • dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego.

Zastanawiasz się, czy możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wybranej działki? Jeśli potrzebujesz pomocy przy formalnościach, możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców. Na samą odpowiedź ze strony banku będziesz czekał około miesiąca od złożenia wniosku.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!