awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

pianka PUR do ocieplenia
Budownictwo

Jakie właściwości i zalety ma pianka PUR do ocieplenia?

Piana poliuretanowa to jeden z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych. Poznaj ją bliżej – czym dokładnie jest, jakie posiada właściwości i dlaczego uważana jest za wszechstronny termoizolator?

Czym jest pianka poliuretanowa (PUR) i jakie są jej rodzaje?

Pianka poliuretanowa to materiał powstały z połączenia się dwóch składników – poliolu, czyli żywicy oraz izocyjaninu – utwardzacza. Jego wszechstronność pozwoliła mu znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, jednak największą popularność przyniosło piance zastosowanie w termoizolacji budynków. Zalety pianki PUR pozwalają umieścić ją na liście najskuteczniejszych materiałów ociepleniowych, dostępnych na rynku budowlanym.

Wyróżnia się głównie dwa rodzaje pianki, różniące się od siebie strukturą komórek. Piana otwartokomórkowa, np. Purios FR to piana poliuretanowa o strukturze otwartych komórek, stosowana do produkcji termoizalacyjnej półsztywnej piany natryskowej z najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ. Doskonała do izolacji poddasza, stropów i ścian. Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, twarda, doskonale sprawdza się do ocieplania ścian zewnętrznych fundamentów i piwnic.

Własności chemiczne i co to dla nas znaczy?

Właściwości pianki PUR pozwalają sklasyfikować ją jako materiał lekki, który nie obciąża ocieplanej powierzchni, a jednocześnie usztywnia konstrukcję budynku. Piana PUR jest niezwykle trwała, nie zmienia właściwości na przestrzeni wielu lat. Wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacyjnymi i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła – ociepla wnętrze zimą, a chłodzi w upalne dni, przez co sporo oszczędzamy np. na klimatyzacji.

Do właściwości pianki PUR zalicza się odporność na grzyby i pleśni, dlatego polecana jest w szczególności do izolacji domów zamieszkałych przez alergików. Jest przyczepna do większości rodzajów podłoża. Piana zamkniętokomórkowa cechuje się wysokim stopniem twardości, a otwartokomórkowa – posiada właściwości wygłuszające.

Łatwość w aplikowaniu pianki

Wyliczając zalety pianki PUR, nie można pominąć łatwości jej aplikacji. Oczywiście, proces ten musi być przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Nie oszczędzaj na wyborze ekipy remontowej, gdyż od jakości wykonania zależy trwałość i efekty, którymi szczyci się piana poliuretanowa.

Właściwości termoizolatora i metoda natryskowa pozwalają dotrzeć do nawet najmniejszej szczeliny, eliminując prawdopodobieństwo powstania mostków termicznych. Piana aplikowana jest za pomocą pistoletu natryskowego, który ułatwia równomierne naniesienie piany. Materiał termoizolacyjny rozpręża się na powierzchni ocieplanej i po chwili zastyga, tworząc trwałą ochronę przed ucieczką ciepła. Doświadczony pracownik pokryje pianą dużą powierzchnię zaledwie w ciągu jednego dnia. To jednak nadal nie wszystkie zalety pianki PUR.

Wszechstronność pianki poliuretanowej

Czym wyróżnia się pianka poliuretanowa? Właściwości materiału termoizolacyjnego sprawiają, że można zastosować go w każdym pomieszczeniu, na każdej powierzchni. Piana sprawdzi się zarówno do ocieplenia wnętrza domu, jak i jego zewnętrznych części. Nadaje się do izolacji poddasza, dachu, stropów, ścian, piwnic i fundamentów. Można zastosować ją w przydomowych garażach, zwłaszcza tych, których ściany stykają się ze ścianą domu.

Właściwości pianki PUR czynią termoizolator wyjątkowo długotrwałym – nie zmienia bowiem właściwości na przestrzeni długich lat. Piana jest odporna na grzyby, pleśń, tworzy środowisko nieatrakcyjne dla owadów, insektów i gryzoni.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!