Z każdym rokiem rośnie liczba gospodarstw domowych, rolnych oraz instytucji, które decydują się zainstalować panele fotowoltaiczne. Nie ma w tym nic dziwnego – korzystanie z odnawialnych źródeł energii to nie tylko gwarancja niższych rachunków za prąd, ale i realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Moduły fotowoltaiczne są dziś dostępne na wyciągnięcie ręki, a ich zakup nie jest niczym trudnym. Kłopoty zaczynają się w momencie wyboru konkretnej oferty.
Czy wiesz, na co zwracać uwagę przed zakupem fotowoltaiki do swojego domu? Jakie panele fotowoltaiczne warto wybrać, by zapewnić sobie oczekiwane rezultaty – niższe opłaty za energię elektryczną i bezawaryjne działanie? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy w poniższym tekście. Zapraszamy!
Wybór paneli fotowoltaicznych a preferowana moc instalacji PV
Czy wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną? To właśnie ten czynnik uważany jest za jeden z najważniejszych aspektów warunkujących wybór konkretnych modułów fotowoltaicznych. Przybliżone zapotrzebowanie na prąd możesz sprawdzić, analizując rachunki z poprzedniego roku. Ta metoda jest jednak dość ograniczona i nie zastąpi oceny profesjonalnego doradcy, który ustali zalecaną moc instalacji fotowoltaicznej.
Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię może wzrosnąć w przyszłości w wyniku zakupu dodatkowych urządzeń elektrycznych czy np. modernizacji ogrzewania (konwencjonalny kocioł grzewczy może być zastąpiony wydajną i ekologiczną pompą ciepła). Dostarczanie odpowiedniej ilości energii do instalacji elektrycznej wynika z prawidłowej pracy ogniw, a to z kolei zależy od miejsca ich rozmieszczenia, kąta nachylenia i stopnia nasłonecznienia.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać – co jeszcze warto mieć na uwadze przed zakupem?
Wyróżniamy co najmniej kilka czynników, które należy rozważyć przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata – nie spiesz się i wybierz rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, oczekiwań i budżetu.
Rodzaj paneli fotowoltaicznych
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać – polikrystaliczne czy monokrystaliczne? Te pierwsze charakteryzują się niższą ceną wynikającą z prostszego procesu produkcyjnego. Są jednak mniej wydajne, bo przy takiej samej mocy instalacji są w stanie wyprodukować mniej prądu niż inne dostępne rozwiązania. Z kolei monokrystaliczny panel fotowoltaiczny to dla wielu synonim topowej jakości i sprawności działania. Mimo większych kosztów zakupu ogniwa te są chętnie wybierane ze względu na doskonałe parametry techniczne, bezawaryjność i trwałość.
Panele fotowoltaiczne – cena
Cena pozostaje kluczowym aspektem analizowanym w czasie wyboru paneli słonecznych. Oczywiście im wyższa będzie moc całej instalacji oraz jakość wykonania ogniw, tym większa będzie finalna cena zakupu. Nie oznacza to automatycznie, że zawsze najlepszym rozwiązaniem będą najdroższe panele na rynku – warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wybrać ogniwa idealnie dopasowane do konkretnych warunków.
Sprawność paneli
Co do zasady najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne to modele monokrystaliczne. Producenci prześcigają się jednak w stosowaniu rozwiązań i unikalnych metod zwiększających efektywność pracy ogniw – dlatego oferta pozostaje tak zróżnicowana. Warto zainteresować się panelami wykonanymi w technologii half cut. W tym wypadku monokrystaliczny panel fotowoltaiczny cięty jest na pół, co zapewnia większy uzysk mocy, większą efektywność przy nierównomiernym naświetleniu, a także lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Producent fotowoltaiki
O ile wybór odpowiedniego producenta paneli fotowoltaicznych sam w sobie jest ważny, warto mieć na uwadze, że wiele ofert sprzedaży nie pochodzi bezpośredniego od wytwórców. Trzeba zatem rozważyć, jaki dystrybutor będzie godny zaufania – gdzie możesz liczyć na fachową pomoc i wsparcie na poszczególnych etapach zakupu. Wybieraj hurtownie fotowoltaiczne, które mogą pochwalić się dużą liczbą zakończonych transakcji, wysoką średnią oceną na podstawie opinii klientów oraz rozbudowanym asortymentem.
Gwarancja na panele fotowoltaiczne
To kolejna ważna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę. Gwarancja jest najczęściej narzucana przez samego producenta, natomiast jakość i komfort jej realizacji zależy już od wybranego dystrybutora. Zwracaj uwagę, czy można bez przeszkód wykonywać ewentualne naprawy na terenie Polski, a także na jak długo gwarancja jest przyznawana. Zwykle jest to okres 20-25 lat, przy czym niektórzy producenci oferują gwarancję na wybrane modele paneli sięgającą nawet 30 lat.
Podsumowanie
Rynkowa oferta paneli fotowoltaicznych jest na tyle bogata i zróżnicowana, że ostateczny wybór może przysporzyć sporo trudności. Pamiętaj, by przed zakupem przeanalizować opisane przez nas aspekty, a w razie wątpliwości skontaktować się z fachowcami, którzy pomogą Ci podjąć dobrą decyzję. Najlepsi specjaliści dostępni są w hurtowni fotowoltaicznej SunProfi – zachęcamy do skorzystania z ich oferty!
Materiał zewnętrzny