awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

parkiet
Dom Majsterkowanie

Parkiet – jak naprawić drewnianą podłogę w prosty sposób?

Drewniany parkiet to bardzo elegancka i trwała podłoga. Niemniej jednak z czasem może ulec uszkodzeniom mechanicznym oraz wymagać renowacji. W poniższym poradniku przedstawione zostaną najprostsze sposoby naprawiania parkietu, także przez początkujących. Omówione zostaną w tym artykule kroki do przywrócenia świetności drewnianej podłodze. Udzielamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące parkietu takie jak: co to jest parkiet i jak działa, jak naprawić parkiet bez cyklinowania, jak olejować parkiet, jak naprawić stary parkiet, jak zadbać o parkiet.

Zobacz także: Poradnik majsterkowicza jak naprawić krzesło obrotowe dla początkujących

Co to jest parkiet i jak działa?

Czym jest parkiet?

Parkiet to drewniana podłoga złożona z klepek nieskończonej ilości wzorów i kolorów drewna. Jego konstrukcja składa się również ze sklejki, która umożliwia układanie klepek w wzory jodełkowe oraz korzeń kłosa.

Jak działa parkiet?

Parkiet pracuje w wyniku zmienności wilgotności powietrza. W okresie zimowym parkiet jest narażony na osuszenie, a w okresie letnim na zaburzenia wilgotności wskutek deszczu lub klimatyzacji. Drewniana podłoga drewniana podłoga pracuje na skutek absorpcji lub odparowania wilgoci, która wpływa na wymiary drewnianych klepek.

Jak naprawić parkiet?

Jak wykonać naprawę parkietu bez cyklinowania?

Niestety czasami zdarza się, że parkiet ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. W tym przypadku najlepszym sposobem jest wypełnienie ubytku w klepce za pomocą szpachli parkietowej lub szpachlówki. Wypełnienie dziury powinno być dokładne, aby zinterpretować naturalny kolor drewna. Po wyschnięciu szpachli, należy ją zeszlifować przy pomocy papieru ściernego, nastać powierzchnię i pokryć powstałe miejsce lakierem na parkiet.

Jak cyklinować parkiet i wykończyć go lakierem?

Naprawa parkietu za pomocą cyklinowania jest najlepszym sposobem na osiągnięcie idealnej podłogi. Do cyklinowania parkietu trzeba użyć specjalnej szlifierki parkietowej. Najważniejsze, aby pamiętać, aby zacząć od najgłośniejszej szlifierki i powoli zmniejszać jej ustawienia do wykonania końcowego szlifu. Po szlifowaniu powierzchnię należy odkurzyć i przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką. Po osuszeniu, należy położyć lakier lub olej.

Jak olejować parkiet?

Istnieje drugi sposób na nabłyszczenie parkietu – olejowanie. Olejność parkietu nadaje mu naturalny wygląd, jest odporny na wodę i wilgoć, dzięki czemu podłoga będzie trwale zabezpieczona. Olejowanie drewnianej podłogi polega na nałożeniu oleju za pomocą wałka lub pędzla i pozostawieniu do wyschnięcia. Następnie należy użyć papieru ściernego i zdjąć nadmiar oleju.

Jak naprawić stary parkiet?

Jak wypełnić ubytki w deskach parkietowych?

W przypadku starych drewnianych podłóg często występują ubytki w klepkach, które można wyrównać zakładając nową, szczególną deskę parkietową o odpowiednim kolorze i wzorze. Należy pamiętać, że aby nowe i stare klepki były dobrze łączone za pomocą kleju do klepek. Klej powinien być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak usunąć powłokę lakieru z parkietu?

Aby usunąć warstwę lakieru, należy użyć specjalnej szlifierki parkietowej, która pomoże usunąć górną warstwę lakieru. Po odsłonięciu naturalnego koloru drewna, należy pumekować podłogę i odkurzyć ją. Przed malowaniem należy hermetycznie zamknąć drzwi, aby nie wpadł kurz lub włosie pędzla na podłogę.

Jak wypełnić szczeliny między klepkami parkietowymi?

Szczeliny między klepkami parkietowymi należy wypełnić specjalnym masą, którą wyrównuje się powierzchnię podłogi. Wstawienie masy do szczeliny ma wpływ na to, czy klepka będzie skrzypieć. Należy pamiętać, że musimy kupić masę o kolorze i wzorze zgodnym z klepką.

Jak zadbać o parkiet?

Jak utrzymać parkiet w czystości?

Parkiet wymaga regularnej pielęgnacji i utrzymania w czystości, aby długo trwale. Należy regularnie odkurzać, wycierać wilgoć i przetrzeć specjalnym płynem do mycia drewna. Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi to także nieprzeciążanie podłogi, wszystkie ciężkie przedmioty należy położyć na miękkie filce.

Jak chronić parkiet przed wilgocią?

Podłogę drewnianą należy przed wilgocią chronić szafowanie np. poprzez wykorzystanie odpowiedniego izolatora od wilgoci. Drewniana podłoga nie lubi wilgotnego i zbyt suchego powietrza.

Czy warto przeprowadzić renowację parkietu?

W przypadku już bardzo zniszczonej podłogi, wypada ją poddać wybieleniu. Warto przeprowadzić renowację parkietu, aby nadążył za zmieniającym się trendem i go odnowić. Koszt przeprowadzenia tej operacji zależy od wielkości podłogi i usług geodezyjnych użytych w czasie remontu.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!