W każdym obiekcie mogą zdarzać się usterki wpływające na bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Niektóre awarie uniemożliwiają korzystanie z nieruchomości, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Z tego względu żaden zarządca budynku nie może sobie pozwolić nawet na najmniejsze zaniechania. Pod stałą kontrolą techniczną muszą znajdować się m.in. zakłady przemysłowe, magazyny, biurowce oraz budynki użyteczności publicznej. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega techniczna obsługa nieruchomości.
Sprawdź także: Kiedy warto zamontować drzwi przeciwpożarowe
Co to jest obsługa techniczna budynku?
Obsługa techniczna obiektu to szereg czynności, które wykonuje się w budynku, aby wszystkie znajdujące się w nim instalacje i urządzenia były sprawne. Dotyczy to np. instalacji elektrycznej i sanitarnej, klimatyzacji, systemów alarmowych oraz przeciwpożarowych.
Najważniejszymi zadaniami obsługi technicznej są:
stałe i terminowe kontrole oraz przeglądy,
regularne prace konserwatorskie,
bieżące naprawy wszystkich, nawet niewielkich usterek.
Do tego może dochodzić konieczność wykonania prac remontowych lub adaptacyjnych w budynku, aby dopasować go do zmieniających się przepisów prawa np. budowlanego. To wszystko sprawia, że obsługa techniczna powinna być realizowana wyłącznie przez eksperckie zespoły serwisowe, czyli przez specjalistów z dużym doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami.
Najważniejszym celem obsługi technicznej nieruchomości jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy w niej przebywają. Ponadto stałe utrzymywanie w sprawności wszystkich instalacji technicznych zapewnia ciągłość usług świadczonych w obiekcie. Warto również dodać, że profesjonalna obsługa techniczna budynku wpływa na ochronę wartości rynkowej nieruchomości oraz pozwala na optymalizację zużycia mediów.
Techniczna obsługa nieruchomości i obowiązkowe przeglądy
Prawo budowlane na właścicieli obiektów nakłada obowiązek przeprowadzania regularnych przeglądów. Dotyczy to głównie instalacji stale narażonych na działanie czynników środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów wentylacyjnych. Co 5 lat należy sprawdzić ogólny stan techniczny konstrukcji budynku oraz jego bezpieczeństwo dla ludzi i wpływ na środowisko. Podczas audytu ocenia się również stan instalacji elektrycznej wraz ze stopniem izolacji przewodów.
Niezależnie od charakteru działalności prowadzonej w obiekcie, jego zarządca musi zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Wymagają tego nie tylko przepisy prawa, ale również firmy ubezpieczeniowe. Wymogi określają m.in. parametry dróg ewakuacyjnych, klasy odporności ogniowej elementów infrastruktury czy też rodzaj urządzeń gaśniczych, jakie powinny się znaleźć w obiekcie. Sprawność instalacji i urządzeń jest podstawą działania ochrony przeciwpożarowej budynku, dlatego powinna być poddawana regularnym przeglądom technicznym.
Obsługa techniczna nieruchomości polega również na dostosowaniu obiektu do wymogów przeciwpożarowych. Chodzi głównie o modernizacje w już istniejących obiektach, np. montaż drzwi przeciwpożarowych, wyznaczenie dróg ewakuacyjnych czy wymianę łatwopalnych elementów.