Montaż listwy karniszowej z pozoru wydaje się być banalnie prosty i rzeczywiście taki w dużej mierze jest, lecz wówczas, jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujesz sobie wszystkie niezbędne kroki, które musisz powziąć, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem. Listwa karniszowa jest bowiem tym elementem wystroju wnętrz, obecnym w różnych stylach, na przykład: klasycznym, retro, czy glamour, jaki od wielu sezonów dominuje nie tylko na salonach, ale także w sypialniach oraz kuchniach. Pokuś się zatem na odpowiednie warianty wybranych przez siebie listew i zanim wyruszysz do pracy przy ich montażu, zwróć uwagę na wiele niezbędnych aspektów, jakie pomogą Ci szybko i bezproblemowo rozprawić się z czekającym na Ciebie zadaniem. Do dzieła!
- Prosty montaż – należy zwrócić uwagę, że montaż listew odbywa się na zasadzie przymocowania ich za pomocą wkrętów i użycia kleju. Wystarczy, że wywiercisz otwory z tej strony listwy, która będzie ukryta od strony karnisza oraz ściany, a następnie przymocujesz ją za pomocą kleju (klej nasmaruj w układzie „zygzakowym”, gdyż wówczas najmocniej przytwierdzisz listwę do ściany).
- Nie zabieraj się za pracę samodzielnie – ulokowanie listwy karniszowej w pojedynkę to zapewne nie jest szczęśliwy pomysł. Zdecydowanie bardziej racjonalnym krokiem będzie ten, w którym do pomocy zaprosisz kogoś bliskiego. Listwa karniszowa, nawet jeśli jest odpowiednio przycięta, to i tak ze względu na swoje gabaryty, a w zasadzie długość, może sprawiać jednej osobie trudności oraz dyskomfort przy montażu. Jedna dodatkowa osoba wystarczy, abyście w szybkim tempie uporali się z pracą, która stoi przed Wami do wykonania.
- Dokładnie wymierz i przytnij listwę – jeżeli wykonujesz standardowe cięcie listwy, to wówczas tnij ją pod kątem 90°, zaś jeśli chcesz stworzyć złączenie listew karniszowych, to natenczas dbaj, by kąt nacięcia wyniósł 45°. Pamiętaj, że najwygodniejszą opcją będzie cięcie piłą o najmniejszych ząbkach.
- Oczyść listwę oraz powierzchnię, do której ją przyjmujesz – usuń wszelkie zabrudzenia zarówno z powierzchni, do jakiej przymocujesz listwę, jak i z całej listwy. Pożądany efekt osiągniesz dzięki zastosowaniu delikatnych, antystatycznych środków czyszczących, przy użyciu delikatnie nasączonej ściereczki.
- Pomaluj listwę karniszową wcześniej – jeżeli Twoją wolą jest pomalowanie listwy karniszowej, to wówczas zrób to odpowiednio wcześniej. Uprzednia zmiana koloru listwy zapobiegnie sytuacjom, w których będzie trzeba się wysilać i malować listwy w niewygodnej pozycji, w jakiej utrzymanie rąk skierowanych ku górze przez dłuższy czas nie będzie wcale ani komfortowe, a ponadto należy zaznaczyć, że w niedogodnych warunkach nietrudno o niepożądane rozchlapywanie farby, czy w gorszym wypadku – wypadki.
- Wmontuj dodatkową listwę z oświetleniem – dlaczego nie pójść na całość i nie zastosować praktycznego rozwiązania 2 w 1? W jaki sposób uzyskać nietuzinkowy oraz zaskakujący efekt? Montując listwy karniszowe, możesz również jednocześnie pokusić się na to, aby zagwarantować perfekcyjne, LED-owe oświetlenie swojej przestrzeni poprzez ulokowanie w listwie karniszowej dodatkowego modułu oświetleniowego. Teraz już wiesz, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, prawda?
- Zawsze zostawiaj przestrzeń na kaloryfer i zasłony – bez pozostawienia kilkunastu centymetrów przestrzeni pomiędzy ścianą, a kaloryferem czy zasłoną, powstałby nieestetyczny i niepożądany efekt ścisku, braku upragnionego miejsca i nieskazitelnej przestrzeni. Pozostaw zatem odpowiednią ilość wyznaczonego obszaru (zwykle od 10 do 20 cm), po to, aby Twoja aranżacja zaprezentowała się swobodnie, wytwornie i możliwie najbardziej naturalnie.
Powyższe wskazówki z pewnością umożliwią Ci przystąpienie do samodzielnego montażu listew karniszowych w prostszy, łatwiejszy i bardziej praktyczny sposób. Wykorzystując zamieszczone tu tipy, krok po kroku, zagwarantujesz sobie krótszy czas pracy, zmniejszysz stres związany z przystąpieniem do wyznaczonego zadania i szybciej osiągniesz upragniony efekt. Powodzenia!
Materiał zewnętrzny