Siatki ścierne są coraz częściej wybierane przez profesjonalnych wykonawców. Powodem tego jest brak zapychania i efektywne odprowadzanie pyłu.
Jednym z głównych problemów występujących podczas szlifowania materiałów miękkich stosowanych w budownictwie, takich jak szpachle, powierzchnie malowane i lakierowane czy materiały drewniane, jest zapychanie się pyłem stosowanych narzędzi ściernych mających przeważnie postać arkuszy lub krążków ściernych o podłożu papierowym lub płóciennym. Problem ten znika, jeśli zastosujemy siatkę ścierną. Struktura jej nasypu jest bowiem znacznie bardziej otwarta niż struktury płócien i papierów ściernych. Dlatego bardzo łatwo siatki ścierne oczyszczać, na przykład strzepując pył lub wydmuchując go lub usuwając odkurzaczem warsztatowym.
Siatki szlifierskie, w przypadku stosowania ich ze szlifierkami oscylacyjnymi czy mimośrodowymi, umożliwiają w porównaniu z klasycznymi materiałami ściernymi w formie arkuszy czy krążków ściernych znacznie bardziej efektywne usuwanie pyłu podczas obróbki. Dzięki ich otwartej strukturze w odpylaniu bierze udział cała powierzchnia tych narzędzi. Zaś skuteczności usuwania pyłu w przypadku siatki szlifierskiej nie zmniejsza brak dokładnego pokrywania się otworów odpylających w stopie szlifierki i arkuszach lub krążkach ściernych. Jak wiadomo, bezpyłowe szlifowanie jest obecnie podstawowym wymogiem bezpieczeństwa i higieny pracy chroniącym zdrowie użytkowników narzędzi ściernych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu, w tym siatek szlifierskich, szlifierek z efektywnymi systemami odpylania oraz odkurzaczy warsztatowych lub przemysłowych, środowisko pracy jest czyste i osoby wykonujące szlifowanie nie wdychają szkodliwego pyłu.
Ale na tym nie kończą się korzyści, które oferują siatki ścierne. Odznaczają się one również wydłużoną żywotnością, gdyż powietrze odsysające pył chłodzi je podczas obróbki. Dzięki temu szlifowanie jest bardziej zimne, a to jest korzystne w przypadku wielu materiałów, szczególnie drewna, które łatwo można przypalić, czy tworzyw sztucznych, w których wypadku za wysoka temperatura powoduje topnienie ich powierzchni. To zaś z kolei może być przyczyną zarówno zniszczenia szlifowanego elementu, jak i narzędzia ściernego przez zalepienie jego nasypu, co czyni go zupełnie bezużytecznym.
Na rynku dostępnych jest wiele wykonań siatek do szlifowania. Naszą uwagę ze względu na najwyższą jakość i uniwersalność powinny zwrócić siatki ścierne Klingspor, w tym arkusze i krążki z materiału AN 400 oraz arkusze AS 400. Zostały wykonane z poliestru i pokryte ziarnem elektrokorundowym lub z węglika krzemu (AS 400) z użyciem spoiwa żywicznego. Są one dystrybuowane w zakresie granulacji: 80-800. Mają uniwersalne zastosowanie, przeznaczono je bowiem do szlifowania pośredniego i wykończeniowego powierzchni pokrytych farbami, lakierami i szpachlami, jak również tworzyw sztucznych, gipsu i płyt kartonowo-gipsowych (tzw. suchych tynków), materiałów kompozytowych i drewnopochodnych, laminatów oraz drewna twardego i miękkiego itp. Można nimi szlifować za pomocą szlifierek oscylacyjnych i mimośrodowych, jak też ręcznie. Do tego celu doskonale nadają się wspomniane arkusze Klingspor AS 400.