awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Ekologiczna pompa ciepła
Budownictwo

Ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła? Sprawdź, jakie urządzenie wybrać?

Przed Tobą wybór domowego źródła ciepła i zastanawiasz się, jakie urządzenie będzie jednocześnie ekologiczne i oszczędne? Powietrzne pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie energooszczędność, która świetnie służy zarówno środowisku naturalnemu, jak i domowemu budżetowi.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła,
  • jakie są rodzaje pomp ciepła dostosowane do starszych domów,
  • czym się kierować przy wyborze pompy ciepła.

W związku ze zmianami klimatycznymi dla szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska, niezbędne stają się już nie tylko urządzenia grzewcze, ale także chłodnicze. Dlaczego zatem stosować dwa różne systemy, gdy można wykorzystać jedno urządzenie, jakim jest ekologiczna pompa ciepła?

Instalacja pompy ciepła – dlaczego warto?

Pompa ciepła wykorzystuje do działania energię odnawialną, czyli ciepło zawarte w powietrzu zewnętrznym. Urządzenie to przy odpowiednich parametrach może dla każdych wyprodukowanych 4 kWh energii cieplnej pozyskać aż 3 kWh z energii odnawialnej, a tylko 1 kWh z pobranej przez pompę energii elektrycznej. Sprawia to, że pompy ciepła to idealny sposób na tańsze i ekologiczne ogrzewanie domu.

Kiedy będziesz wybierać projekt domu, weź pod uwagę, że zapotrzebowanie na moc grzewczą nowych budynków zwykle nie przekracza 50 W/m2, co sprawia, że możliwe jest zastosowanie powietrznej pompy ciepła nawet w stosunkowo dużych domach o powierzchniach rzędu 250 m2.  Zastanów się nad montażem pompy ciepła także, jeśli Twój dom będzie wyposażony w ogrzewanie podłogowe, z którym pompy mogą świetnie współpracować.

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła jest możliwość realizacji funkcji chłodzenia. W przypadku powietrznych pomp ciepła jest to tzw. chłodzenie aktywne, czyli chłodzenie z wykorzystaniem sprężarki, analogicznie jak podczas ogrzewania w sezonie zimowym. Pamiętaj, że silniejszy efekt chłodzenia możesz osiągnąć przy wykorzystaniu do tego celu instalacji wyposażonej w klimakonwektory. Możliwa jest także ich współpraca z układem mieszanym (grzejniki i ogrzewanie podłogowe), do którego realizacji wymagane jest wykonanie dwóch niezależnych hydraulicznie obiegów grzewczych.

Pompy ciepła – czy tylko dla nowych domów?

Nie jest prawdą, że pompa ciepła to ogrzewanie ekologiczne zarezerwowane wyłącznie dla nowych budynków, z instalacją grzewczą wykonywaną od podstaw według współczesnych standardów. Istnieją pompy ciepła specjalnie zaprojektowane z myślą o starszych obiektach, których instalacja grzewcza wyposażona jest w grzejniki, do tego nierzadko w takie, które pracują ze stosunkowo wysokimi temperaturami zasilania – powyżej 55℃.

Takim urządzeniem jest monoblokowa pompa ciepła GeniaAir Mono marki Saunier Duval. Jest to pompa, której sprężarka przy temperaturze rzędu -10℃ jest w stanie utrzymywać na zasilaniu temperaturę 65℃. Możliwość osiągania wysokich temperatur bez użycia grzałki elektrycznej to także duża zaleta przy produkcji c.w.u., które umożliwia jej oszczędniejszą i wydajniejszą pracę.

Wśród pomp ciepła, które można stosować w starszym budownictwie, wyróżnia się dwie grupy urządzeń: split oraz monoblok. Czym jest pompa monoblokowa i pompa typu powietrze-woda?

Pompy wykonane w układzie split cechują się rozdzielonym układem chłodniczym, którego elementy znajdują się zarówno w jednostce zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Oznacza to, że nie ma pomiędzy nimi czynnika mogącego ulec zamarznięciu, np. podczas dłuższego zaniku prądu w czasie silnych mrozów. Jest to zatem rozwiązanie gwarantujące wysokie bezpieczeństwo podczas awarii. Instalacja takich pomp wymaga jednak od instalatora większych kwalifikacji. W przypadku urządzeń o większej mocy, ze względu na ilość czynnika chłodniczego może także wystąpić prawna konieczność rejestracji pompy w rejestrze urządzeń chłodniczych (CRO), a także wykonywania corocznych przeglądów chłodniczych. W przypadku pomp ciepła marki Saunier Duval – GeniaAir Split dotyczy to pomp o mocy 10 i 12 kW.

Monoblokowe pompy ciepła cechują się hermetycznie zamkniętym układem chłodniczym, znajdującym się w całości w środku jednostki zlokalizowanej na zewnątrz budynku. Urządzenia marki Saunier Duval wyposażone są w naturalny czynnik chłodniczy, dzięki czemu ich zastosowanie nie wiąże się z koniecznością rejestracji w systemie CRO i obligatoryjnymi przeglądami układu chłodniczego. Ich instalacja jest także szybsza niż układów typu split i nie wymaga od instalatora posiadania dodatkowych uprawnień. Specyfika tych urządzeń sprawia, że część domowej instalacji grzewczej znajduje się na zewnątrz budynku. Musisz więc wziąć pod uwagę fakt, czy mamy odpowiednio dużo miejsca do instalacji takiego urządzenia.

Ekologiczna pompa ciepła

Właściwy wybór pompy ciepła – jak podjąć decyzję?

Wybór ogrzewania energooszczędnego jakim jest pompa ciepła, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy planujesz montaż w nowym czy w starym budownictwie. Istotne jest także to, czy zależy Ci na instalacji mieszanej, czy może jedynie podłogowej.

Omówione cechy poszczególnych rodzajów pomp ciepła na przykładzie urządzeń marki Saunier Duval, pozwalają stwierdzić, że pompy ciepła GeniaAir Mono są szczególnie dobrym wyborem dla domów wyposażonych w grzejnikową instalację grzewczą. Zwróć także uwagę na tę pompę także wtedy, gdy wybierzesz urządzenie o większej mocy rzędu 10 i 12 kW, nie chcesz mieć do czynienia z żadnymi prawnymi obowiązkami i formalnościami związanymi z posiadaniem urządzeń chłodniczych. W przypadku nowego budynku, wyposażonego w instalację ogrzewania płaszczyznowego bądź w klimakonwektory, bardzo dobrym rozwiązaniem będą pompy ciepła typu GeniaAir Split.

Pompa ciepła to urządzenie odpowiednie do każdego typu budownictwa – zarówno starszego, jak i całkiem nowego. To uniwersalne rozwiązanie grzewcze i chłodnicze, które pozwoli Ci cieszyć się w domu idealną temperaturą, a jednocześnie dbać o środowisko, dzięki jej energooszczędnej konstrukcji.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!