awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Nasady kominowe
Budownictwo

Nasady kominowe – kiedy warto zamontować?

Nasady kominowe montuje się w celu ochrony przewodów kominowych przed zakłóceniami albo osłabieniem ciągu. Prawidłowy wybór i fachowy montaż ma bardzo duży wpływ na wydajność całego systemu kominowego.

Spaliny i zużyte powietrze wydobywają się z domu poprzez metodę grawitacyjną, czyli naturalny ruch ciepłego powietrza ku górze. Dlatego tak istotny jest ciąg kominowy, ponieważ od niego w głównej mierze zależy sprawność domowej wentylacji oraz urządzeń grzewczych.

W jakim celu montuje się nasady kominowe?

Najczęściej do zaburzeń ciągu dochodzi w sytuacjach, kiedy nieprawidłowo zaprojektowana jest budowa komina. Najczęstszymi problemami są:

  • niewystarczający przekrój,
  • źle wyprofilowana powierzchnia wewnętrzna,
  • zbyt nisko położony wylot.

W takim przypadku znaczenie może mieć również usytuowanie budynku oraz warunki atmosferyczne. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zniwelować wszelkiego rodzaju niedostatki, wykorzystując do tego nasady kominowe.

Instaluje się je na samym szczycie komina, a ich głównym przeznaczeniem jest stabilizacja i wspomaganie ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Przede wszystkim poprawiają jego siłę, ale również zabezpieczają cały przewód kominowy przed niebezpiecznym ciągiem wstecznym, który może powodować cofanie się spalin.

Nasady kominowe skutecznie chronią również komin przed wiatrami opadającymi, które bardzo często powodują przyduszanie i zanik ciągu. Dodatkową zaletą ruchomej nasady jest odstraszanie ptactwa, które często na szczycie komina budują sobie gniazda.

Gdzie trzeba montować nasady kominowe?

Rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 roku informuje o tym, że nasady kominowe muszą być montowane na przewodach dymowych i spalinowych w nieruchomościach zlokalizowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem. Poza tym nasady kominowe warto stosować wszędzie tam, gdzie mogą pojawiać się zaburzenia ciągu.

Kiedy natomiast nie są one koniecznie? Jeśli nasz budynek usytuowany jest w takim miejscu, gdzie nie występują problemy z ciągiem, to nie musimy decydować się na montaż nasad kominowych.

Jakie są rodzaje nasad kominowych?

Nasady kominowe różnią się od siebie działaniem, przeznaczeniem oraz wydajnością. Dlatego dzielą się na nasady kominowe stałe, samonastawne i obrotowe.

Te pierwsze wykorzystują energię kinetyczną wiatru, aby wytworzyć podciśnienie w przewodzie kominowym. Nigdy nie zmieniają swojego położenia względem wiejącego wiatru i najczęściej mają kształt cylindryczny lub gwiaździsty. Montowane są głównie na zakończeniach przewodów wentylacyjnych i spalinowych.

Drugi rodzaj, czyli samonastawne osadzone są na mechanizmie obrotowym i ustawiają się zgodnie z kierunkiem wiatru, aby osłaniać wylot przewodu kominowego. Montuje się je zarówno na przewodach wentylacyjnych, jak i spalinowych oraz dymowych.

Natomiast obrotowe zostały zaprojektowane tak, aby ich głowice wprawiane były w ruch obrotowy przez wiatr. W ten sposób w przewodzie kominowym powstaje podciśnienie, które powoduje zwiększenie i stabilizację ciągu, a także zapobiega ciągowi wstecznemu. Są niezwykle wydajne i najczęściej stosuje się je na przewodach wentylacyjnych.

Różne standardowe i nietypowe modele nasad kominowych można znaleźć w ofercie firmy PEKABET. Jeśli nie wiemy, na jaki rodzaj się zdecydować to warto poprosić o radę doświadczonego pracownika, który z pewnością doradzi, na co najlepiej postawić.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!