awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Jaki wkład kominowy wybrać do znajdującego się w mieszkaniu kotła ecoTEC pro?
Budownictwo

Wkład kominowy w kotle kondensacyjnym – co to jest i jak działa?

Pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu należy do jednych z najczęściej zadawanych przez osoby planujące modernizację dotychczasowej kotłowni lub montaż gazowego kotła kondensacyjnego w nowym budynku. Szczególnie u tej pierwszej grupy inwestorów tematyka wymiany układu powietrzno-spalinowego budzi wiele obaw. Warto zatem rozwiać jak najwięcej z tych wątpliwości przed zakupem wkładu kominowego.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki wkład kominowy warto zastosować do kotła kondensacyjnego,
  • na co zwrócić uwagę podczas montażu wkładu kominowego.

Montaż bądź modernizacja kotłowni i instalacja kotła kondensacyjnego marki Vaillant to bardzo dobra inwestycja. Przekłada się nie tylko na oszczędności, ale też na dbałość o środowisko. Jak jednak sprawić, aby taki kocioł działał bezawaryjnie i wydajnie przez wiele lat? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio zamontowany wkład kominowy. Przeczytaj i sprawdź, co to jest i o co należy zadbać przy montażu tej instalacji.

Wkład kominowy gazowy do kotła kondensacyjnego – co to jest i jaki wybrać?

Aby móc mówić o tym, czym jest wkład kominowy do kotła kondensacyjnego należy sprawdzić, jaki rodzaj kotła jest podstawą naszej instalacji. Każdy kocioł certyfikowany jest do pracy w określonych konfiguracjach powietrzno-spalinowych, które wskazane są w jego dokumentacji technicznej. Z tego powodu zastosowanie różnych konfiguracji będzie skutkować odmiennymi wymaganiami co do kształtu wkładu kominowego. Samo pojęcie wkładu kominowego związane jest najczęściej z dwoma najpopularniejszymi konfiguracjami o oznaczeniach C93 oraz C33, w których powietrze do spalania dostarczane jest z zewnętrz budynku wprost do kotła.

Układ C93 potocznie nazywany „doszachtowym” polega na uzbrojeniu istniejącego szachtu kominowego z cegły/ceramiki w odporny na działanie kondensatu przewód spalinowy o stosunkowo niedużej średnicy – w większości przypadków wynoszącej 80 mm. Odcinek między kotłem a szachtem jest zaś wykonany z koncentrycznych-współosiowych elementów typu „rura w rurze”. Jest to rozwiązanie popularne ze względu na łatwość montażu oraz niskie nakłady inwestycyjne. Bezwzględnie wymaga jednak szachtu o odpowiedniej czystości, ponieważ jego rolą jest dostarczanie powietrza niezbędnego w procesie spalania. Wykorzystanie brudnego komina, z którym pracował kocioł węglowy będzie skutkować przedostawaniem się do komory spalania sadzy i pyłów osadzonych na ściankach szachtu. Nietrudno zgadnąć, jak negatywnie będzie to skutkować wobec tak podłączonego urządzenia.

W przypadku komina po kotle węglowym zdecydowanie lepiej wybrać konfigurację typu C33. Jest to zarazem układ, który można zastosować także wtedy, gdy w budynku brak jest jakiegokolwiek szachtu dymowego. Konfiguracja C33 polega na zastosowaniu koncentrycznego systemu powietrzno-spalinowego na całej długości układu, a nie tylko na odcinku pomiędzy kotłem a szachtem. Dzięki temu szacht nie pełni już roli funkcjonalnej, a stanowi jedynie obudowę-kanał, którym wkład kominowy zostanie przeprowadzony przez budynek.

Montaż wkładu kominowego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybór określonej konfiguracji układu to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne jest, aby podczas dobierania systemu kierować się instrukcją urządzenia grzewczego, a dokładniej – częścią dotyczącą wymiarowania systemu powietrzno-spalinowego. Wbrew obiegowym opiniom nie istnieją bowiem kominy uniwersalne, których zastosowanie nigdy nie będzie budzić wątpliwości, niezależnie od modelu zainstalowanego kotła.

Istnieje szereg czynników, które muszą zostać sprawdzone zgodnie z dokumentacją, np. średnica szachtu, przewidywana długość całkowita układu, długość części pionowej, poziomej, ilość przewidywanych kolan oraz ich kąt. Dopiero zwymiarowanie systemu na podstawie instrukcji producenta kotła pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest zastosowanie danej konfiguracji oraz w jakim wymiarze.

Prawidłowo wykonany układ powietrzno-spalinowy to niezbędna podstawa do bezawaryjnego działania kotła kondensacyjnego. Dość często kody błędów widoczne na wyświetlaczu kotła nie mają związku z samym urządzeniem, a z nieprawidłowo zwymiarowanym lub wykonanym układem. Bardzo ważnym aspektem jest jego szczelność. Wkłady kominowe gazowe stosowane z kotłami kondensacyjnymi w części spalinowej wyposażone są w odpowiednie uszczelki. Nieprecyzyjny montaż może skutkować podwinięciem się uszczelki, a co za tym idzie powstaniem nieszczelności, która spowoduje, że oprócz czystego powietrza, do komory spalania będą się także przedostawać spaliny. Nie należy więc zlecać montażu tej instalacji osobom, które nie posługują się dokumentacją techniczną producenta oraz nie są wyposażeni w odpowiednie narzędzia, takie jak np. analizator spalin.

Znając zalety kotła kondensacyjnego oraz układu powietrzno-spalinowego warto zainwestować w taką instalację. Dla inwestora optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie spójnego systemu, w którym kocioł certyfikowany jest przez producenta wraz z dedykowanym systemem powietrzno-spalinowym. Inwestor może mieć wtedy pewność, że zastosowane elementy układu są ze sobą w pełni kompatybilne, a dokumentacja dokładnie będzie określać prawidłowe zasady wymiarowania i montażu. Aby znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie, sprawdź ofertę marki Vaillant!

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!