Beton to materiał budowlany od wielu lat rozpalający ludzką wyobraźnię. Kojarzy się przede wszystkim z efektownie wyglądającymi elewacjami, jeśli jednak sięgniemy po beton architektoniczny, z pewnością znajdzie się dla niego miejsce także we wnętrzu budynku. Beton na ścianie kojarzy nam się przede wszystkim z salonem. Okazuje się jednak, że sprawdza się znakomicie także w innych pomieszczeniach.
Beton na ścianie – źródła popularności
Rosnące zainteresowanie, jakie od co najmniej kilku lat wzbudza beton umieszczany na ścianach, można tłumaczyć na co najmniej kilka sposobów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że nowoczesne formy wykończenia wnętrz są w cenie. Pozwalają na lepsze zarządzanie przestrzenią, uczą, że niewielka kawalerka nie musi przypominać składowiska gratów, a jednocześnie uświadamiają, jak inspirujące potrafi być surowe piękno. Polacy nie obawiają się już stylu industrialnego, a ponieważ beton na ścianie jest jego integralną częścią, nie stronią również od niego.
Surowość i chropowatość betonu intrygują, okazuje się jednak, że za inwestycją w to rozwiązanie przemawiają nie tylko jego walory wizualne. Beton ociepla pomieszczenie, zapewnia też izolację akustyczną. Doskonale sprawdza się nie tylko w domach, ale i w nowoczesnych mieszkaniach o cienkich ścianach, gdzie często słuchać każde głośniejsze słowo wypowiedzialne przez sąsiada.
Beton na ścianie – do jakich pomieszczeń go wprowadzić?
Nietrudno się domyślić, że najbardziej naturalną przestrzenią dla betonu architektonicznego jest dziś nowoczesny salon. Pomieszczenie utrzymane w stylu industrialnym jest proste i nieco surowe, wiele osób nie wyobraża sobie jednak innej opcji zwracając uwagę na to, jak bardzo jest ono jednocześnie eleganckie. Oczywiście, beton nie musi wcale dominować w salonie. Jeśli nie chcemy, aby był głównym motywem dekoracyjnym, nic nie stoi na przeszkodzie temu, by umieścić go jedynie na niewielkim kawałku ściany. Nie trzeba też obawiać się o to, że obecność betonu w tym pomieszczeniu ograniczy wpływ, jakie mogą mieć na nie inne materiały. Beton na ścianie pięknie komponuje się z cegłą, drewnem oraz szkłem, a więc innymi materiałami, o których mówi się, że mogą mieć kluczowe znaczenie dla przestrzeni w stylu industrialnym.
Co ciekawe, choć beton architektoniczny jest dość chłodny, coraz częściej widujemy go w sypialniach. Nie jest to wcale aż tak zaskakujące, jak początkowo mogło się nam wydawać, bo w cieplejszym otoczeniu nie prezentuje się wcale nie gorzej. Ciekawie wygląda wykonana z niego ściana zestawiona z żywym kolorem narzuty na łózko sypialniane oraz z drewnianą podłogą. Co szczególnie ważne, choć betonowa ściana może być ozdobą sama w sobie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pojawiło się na niej ulubione zdjęcie lub obraz.
Nie tylko salon i sypialnia – gdzie jeszcze szukać miejsca dla betonu na ścianie?
Beton architektoniczny jest chwalony przede wszystkim dlatego, że posiada niemożliwe do zakwestionowania walory wizualne. Warto jednak zwrócić uwagę także na jego inne atuty. Jak już wspomniano, może izolować od hałasu, jego znakiem rozpoznawczym jest jednak również to, że charakteryzuje się wytrzymałością, odpornością na działanie wody, a nawet na różnice temperatur. Nic więc dziwnego, że może pojawić się także na ścianach kuchni i łazienek. Jego obecność sprawia, że pomieszczenia te stają się bardziej nowoczesne. Jednocześnie, nie trzeba obawiać się trudności ani z jego montażem, ani z utrzymaniem w czystości, co również jest uważane za jego zaletę.