Nowe domy powstają jak grzyby po deszczu. W dzisiejszych czasach zdecydowanie łatwej wybudować nowy niż wyremontować stary – to nie tylko mniejsze koszty, ale i często mniej formalności, szczególnie gdy chcemy go rozbudować. Na co jednak się nie zdecydujemy, czeka nas chodzenie od drzwi do drzwi i ubieganie się o liczne pozwolenia.
Czy na pewno potrzebujemy pozwolenie na budowę?
Oczywiście w większości przypadków pozwolenie na budowę jest niezbędne, aby zacząć inwestycję. Prawo budowlane przewiduje jednak pewne ustępstwa, kiedy to nie jest ono wymagane. Są to jednak nieliczne przypadki, ale może się okazać, że właśnie nasze plany inwestycyjne można podciągnąć pod te przepisy. Nie potrzebujemy zezwolenia na budowę, jeśli:
– Mamy w planach budowę domu jednorodzinnego, który planowany jest w zabudowie wolnostojącej, a jego obszar oddziaływania w całości mieści się na terenie, gdzie został zaprojektowany.
– Nie musimy również uzyskiwać pozwolenia na budowę, gdy w zamiarach mamy budynek, który powierzchnią nie będzie przekraczał 25m2 oraz nie będzie wyższy niż 8 metrów. Z ustępstw tych korzystają przede wszystkim ci, którzy planują budowę małego garażu, domku rekreacyjnego do wypoczynku indywidualnego, np. w ogrodzie lub na działce, altany lub innego małego budynku gospodarczego. W pozostałych sytuacjach niezbędne są pozwolenia. W takim razie, kto wydaje pozwolenie na budowę?
Kto wydaje pozwolenie na budowę?
Tutaj sprawa jest dość prosta, ale czeka nas dość dużo formalności oraz znaczny czas oczekiwania, ponieważ załatwienie tego wszystkiego znacznie wydłuża całą inwestycję. Trzeba przede wszystkim wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę, który zawiera wiele kluczowych informacji, ale nie są to sprawy, z którymi nie moglibyśmy poradzić sobie sami. Odpowiedni wniosek należy pobrać z urzędu lub jego strony internetowej. Jakie urzędy dysponują takimi wnioskami? Są to oczywiście instytucje, które takie pozwolenia wydają, czyli starostwa powiatowe, a dokładniej wydziały architektury i budownictwa. Kto wydaje pozwolenie na budowę oprócz starostwa? Może to także być wojewoda oraz urzędy miasta, które pełnią funkcję miast na prawach powiatu. O tym dowiemy się w każdym urzędzie, na którego terenie znajduje się miejsce naszej planowanej inwestycji.
Czas oczekiwania na zgodę
Niezależnie od tego, kto wydaje pozwolenie na budowę, czas oczekiwania to 65 dni od momentu wpłynięcia wniosku. Może się to skrócić nawet do jednego miesiąca, ale może również wydłużyć – jeśli wynikną jakieś komplikacje.