Własny dom to marzenie wielu osób. Niemniej jednak jego budowa nie jest wcale taka prosta. Kiedy zostały już postawione ściany i wydaje się nam, że teraz będzie już tylko z górki, czeka na nas niestety jeszcze budowa dachu, który jest integralną częścią budynku. Jego zaprojektowanie i budowa winna być zatem właściwie przemyślana.
Typ dachu – który będzie najlepszy?
Pierwszym krokiem do zbudowania dachu, będzie określenie jego dokładnego wyglądu. Nie mówimy tutaj o dobraniu barwy dachówek, ale o typie całej dachowej konstrukcji. Można zastosować dwu- albo czterospadową, mansardową czy płaską konstrukcję. Najlepszą decyzją będzie skorzystanie z rady fachowców. Wiele firm poza usługami budowy dachów, oferuje również tworzenie indywidualnych projektów. Dzięki czemu zyskamy pewność idealnego dopasowania dachu do naszych preferencji.
Czy więźba dachowa jest dobrym wyborem?
Więźba dachowa to dobry wybór tylko wówczas, gdy budowę dachu realizuje doświadczony specjalista. Niewątpliwie, w takim przypadku koszty wzrastają. Dlaczego jest to takie ważne? Tradycyjna więźba dachowa wykonywana jest na ogół od zera przez cieślę. Po pierwsze więźba winna być skonstruowana z właściwego rodzaju drewna. Dlatego też, konieczne będzie zadbanie o jakość na samym początku realizacji projektu. Drewno musi zostać dokładnie wysuszone, co powinno zostać potwierdzone przez kontrolę wilgotności. W przeciwnym wypadku, więźba szybko utraci swój kształt.
Poza tym drewno powinno zostać właściwie zaimpregnowane. Kiedy ten etap wykona się tylko powierzchownie i w nieprofesjonalny sposób, rezultaty mogą być niezwykle negatywne. W takim przypadku środki zastosowane celem impregnacji, tracą swoje właściwości po pewnym czasie. W dodatku do impregnacji powinno się używać odpowiednich pod względem jakości substancji wodorozcieńczalnymi. Impregnaty o niesprawdzonym pochodzeniu, mogą działać negatywnie na zdrowie i powodować reakcje alergiczne.
Wiązary dachowe – ekonomiczna i trwała alternatywa
Wiązary dachowe to trwała, dostarczana razem z łączeniami, a do tego wytrzymała więźba. Takie wiązary wytwarza się fabrycznie z komorowo suszonego drewna. Jakie są najważniejsze plusy tego typu rozwiązania?
- wiązary dachowe są we właściwy sposób zabezpieczone – komorowo suszone drewno nie musi być później poddawane procesowi impregnacji. Suszenie komorowe zapewni bowiem najlepsze oczyszczanie drewna. Poza tym drewno poddawane jest czterokrotnemu struganiu i gazowaniu. Dzięki czemu także w późniejszym czasie dachowa konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu w wyniku działania wilgoci, grzybów czy też owadów,
- krótki czas montażu – wiązary dachowe są dostarczane razem z łączeniami. Jest to gotowa do użycia konstrukcja, którą można zamontować w przeciągu trzech dni. Zwykle są to tak zwane wiązary kratowe. Nie oznacza to jednakże, iż konstrukcji tej nie można dostosować względem indywidualnego projektu klienta. Możliwie są oczywiście różnorodne jej opcje,
- łączenia na najwyższym poziomie – jeśli chodzi o wiązary dachowe, ich łączenia są niezwykle trwałe i niezawodne. W tym celu stosowane są kolczaste płytki. Opracowanie rozmieszczenia łączeń odbywa się komputerowo. Dzięki temu zapewniona zostaje wysoka jakość całości konstrukcji,
- wiązary dachowe są ekonomicznym rozwiązaniem – wiązary wykonuje się z drewna mającego mniejszy przekrój. W rezultacie koszty mogą być dużo niższe, aniżeli ma to miejsce w wypadku sporządzonej w sposób tradycyjny więźby. Poza tym wiązary dachowe to konstrukcja pokrywająca nie tylko dach, ale również i strop.
Podsumowując powyższe warto zauważyć, iż zbudowanie integralnej części domu, jaką jest dach, wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Możemy wybrać tradycyjną więźbę dachową. Niemniej jednak biorąc pod uwagę przewagę zalet, lepiej będzie zdecydować się na wiązary dachowe, które można zakupić od razu u producenta (również z opcją montażu). Wybierając wiązary dachowe, nie musimy się obawiać o trwałość i jakość konstrukcji. Tego typu projekty wykonywane są wyłącznie przez doświadczonych specjalistów, z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań.
Artykuł powstał we współpracy z: