W obliczu coraz bardziej wyśrubowanych norm dotyczących emisji gazów cieplarnianych, ale również rosnących kosztów utrzymania domu, wybór odpowiedniego źródła ciepła nabiera jeszcze istotniejszego znaczenia. Warto uwzględniać nie tylko cenę samego urządzenia grzewczego, ale także jego obsługę, ekonomię eksploatacji oraz wpływ na środowisko. Sprawdź, czy w kontekście powyższych wymogów zakup pieca opalanego ekogroszkiem będzie dobrym wyborem.
Czym piec na ekogroszek różni się od zwykłego kotła?
Choć w Polsce nadal wiele gospodarstw domowych ogrzewanych jest za pomocą bezklasowych kotłów zasypowych, coraz większe grono inwestorów skłania się ku wymianie „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła. Przykładem tego rodzaju urządzeń są kotły na ekogroszek, który w odróżnieniu od tradycyjnych pieców do centralnego ogrzewania charakteryzują się wysoką sprawnością i efektywnością, co pozwala na bezpieczne i ekonomiczne opalanie domów oraz mieszkań.
Kotły na ekogroszek – bezobsługowe źródła ciepła
Jednym z podstawowych zalet tego rodzaju urządzeń grzewczych jest ich wysoki stopień automatyzacji. Pracę poszczególnych elementów kotła, m.in. dmuchawy oraz podajnika, kontroluje elektroniczny sterownik, który zapewnia podtrzymanie nastaw oraz kluczowych parametrów systemu grzewczego. Również czyszczenie pieców opalanych ekogroszkiem jest znacznie prostsze niż w przypadku tradycyjnych kotłów zasypowych. Jedynym obowiązkiem użytkownika pozostaje więc okresowe uzupełnianie paliwa w zasobniku.
Mniejsze zużycie paliwa w piecu opalanym ekogroszkiem
Komputerowe sterowanie to nie tylko bezobsługowa praca, ale także wymierna oszczędność opału. Piec CO zasilany ekogroszkiem eliminuje charakterystyczne dla „kopciuchów” ryzyko przegrzewania domu, na skutek nadmiernego dokładania opału lub zbyt silnego nadmuchu powietrza, skutkujących osiągnięciem zbyt wysokiej temperatury pracy kotła. To z kolei pozwala cieszyć się optymalnym komfortem termicznym, jednocześnie znacznie zmniejszając wysokości rachunków za ogrzewanie.
Czyste spalanie dzięki wysokiej jakości paliwom
Warto również dodać, że tego rodzaju kotły przystosowane są do spalania wysokokalorycznych odmian węgla, który na etapie produkcji zostaje oczyszczony z pyłów oraz szkodliwych substancji, m.in. siarki. Dzięki temu spalanie ekogroszku w nowoczesnych piecach może być „czyste” i przyjazne dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Oczywiście, aby uzyskać takie parametry opalania, należy korzystać wyłącznie z wysokojakościowych odmian węgla, o dużej kaloryczności, małej wilgotności oraz niskiej zawartości siarki i popiołu.
Piec na ekogroszek? To się opłaca!
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, można uznać, że kocioł na ekogroszek niezmiennie pozostaje urządzeniem grzewczym, w które warto inwestować. Jego bezobsługowa eksploatacja, zaawansowana konstrukcja umożliwiająca czyste, ekologiczne spalanie oraz wysoka wydajność i sprawność to kluczowe zalety, które czynią go odpowiednim źródłem ciepła do nowoczesnych, energooszczędnych domów.