Ogrzewanie podłogowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Wykorzystywane jest na całym świecie od lat. Ogrzewanie podłogowe to poziomy system grzewczy, który instalowany jest pod podłogą. Dzięki niemu można uzyskać komfort. Co więcej, ogrzewanie podłogowe w wielu przypadkach okazuje się bardziej ergonomicznym rozwiązaniem od standardowych grzejników. Instalacja takiego systemu nie jest skomplikowana.
Popularne ogrzewanie – jakie jest najlepsze?
Połączenie pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim zapewnia komfort, co jest bardzo istotne dla wielu osób. Ogrzewanie podłogowe to instalacja grzewcza wodna bądź elektryczna, która położona jest pod powierzchnią podłogi w domu bądź mieszkaniu. Można ją zainstalować w części budynku, jako dodatkowe ogrzewanie obok tradycyjnych systemów grzewczych, co jest celem wielu osób. Ogrzewanie podłogowe może też być zainstalowane w całym domu i być jedynym źródłem ciepła. Bardzo ciekawą opcją są maty grzejne. Stosuje się je głównie w domach letniskowych, gdzie nie zużywa się wiele energii. Tego typu maty stanowią też komfortową alternatywę dla podłogówki. Nierzadko opłacalne jest połączenie systemu fotowoltaicznego z matami grzewczymi, co zdecydowanie zredukuje koszt eksploatacji.
Maty grzewcze to bardzo ciekawa alternatywa dla standardowego ogrzewania podłogowego. Pełnią one taką samą funkcję jak peksa podpięta do instalacji grzewczej. Warto dodać, że maty tego rodzaju pozwalają na wygodny ich montaż w każdym typie zabudowy, nie tylko w domach, ale też w blokach czy kamienicach, gdzie nie ma centralnego systemu ogrzewania. Co więcej, maty grzewcze nie wymagają zastosowania specjalnej wylewki, a ponadto nagrzewają się bardzo szybko. Niestety nie sprawdzają się na większych powierzchniach, ponieważ są energochłonne. Instalacja ogrzewania podłogowego to opcja, dzięki której można znacząco podnieść komfort w swoim domu. Warto postawić na takie rozwiązanie w pomieszczeniu, w którym przebywa się najczęściej. Mowa tu między innymi o salonie, łazience bądź sypialni.
Ogrzewanie podłogowe – czy warto na nie postawić?
Bardzo dużo osób zastanawia się, jak działa ogrzewanie podłogowe. Okazuje się, że sekretem jest sposób jego instalacji. Pod podłogą instaluje się specjalne maty elektryczne bądź system rur grzejnych przewodzących podgrzaną wodę emitujące ciepło przez posadzkę do całego pomieszczenia mieszkalnego. Należy wiedzieć, że emitowanie ciepła przez płaszczyznę podłogi to bardzo komfortowa opcja, gdyż powoduje najbardziej optymalny dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Najcieplej jest na poziomie nóg, natomiast w okolicy głowy oraz tułowie temperatura jest umiarkowana, co jest wskazane przez ekspertów. Takie rozwiązanie sprzyja dobremu samopoczuciu człowieka. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się ogrzewanie podłogowe. Bardzo istotne jest to, że w przeciwieństwie do klasycznych grzejników ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie bardziej energooszczędne, gdyż do ogrzania pomieszczenia mieszkalnego wymagana jest niższa temperatura czynnika grzewczego, czyli maksymalnie do 45-55 OC. Oprócz tego emitowane przez podłogę ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu, dlatego nie występują w nim cieplejsze oraz chłodniejsze strefy, jak to często bywa w przypadku zastosowania systemu tradycyjnego. Co więcej, ogrzewanie podłogowe wyróżnia się też niską bezwładnością cieplną.
Przepływowe podgrzewacze wody
Bardzo istotny jest dobór podgrzewacza wody o właściwej mocy. Odpowiednia moc urządzenia przełoży się na komfort użytkowania, a ponadto na ekonomiczność jego pracy. Niestety nie każdy o tym pamięta. Warto jednak mieć na uwadze, że moc podgrzewacza przepływowego trzeba dobrać właściwie do rodzaju oraz ilości punktów odbioru wody. Co istotne, orientacyjnie można przyjąć jako minimalną moc od 3,5 kW do umywalki, a od 5,5 kW do zlewozmywaka. Trzeba wiedzieć o tym, że ciepła woda przeważnie jest wymagana w łazience bądź w kuchni. W przypadku, gdy w pomieszczeniu łazienkowym ma się prysznic ze standardową wylewką, to przeważnie wystarczy zastosować urządzenie mające moc 12-15kW. Bardzo istotne jest jednak to, że w przypadku użycia pod prysznicem deszczownicy, potrzebne są przepływowe podgrzewacze wody o większej mocy, a ponadto wydajności. Podgrzewacz zawsze powinien być dostosowany do potrzeb deszczownicy. Obecnie dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym, na przykład PPH3 hydraulic, a także bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym.