awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

agrowłókniny
Ogród

Dlaczego warto stosować agrowłókniny?

Stosowanie agrowłókniny w przydomowych ogrodach to już zjawisko powszechne. Nie powinno to dziwić, gdyż ich stosowanie ma wiele zalet, więc zobaczmy, dlaczego warto stosować agrowłókniny w ogrodzie.

Zobacz także: 5 prac w ogrodzie, które musisz wykonać przed wiosną!

Ochrona przed chwastami

Jedną z zalet stosowania agrowłókniny jest ochrona gleby pomiędzy roślinami przed niechcianymi roślinami czyli głównie chwastami. Korzyścią nie jest jednak tylko zmniejszenie ilości czasu poświęconego na plewienie czy podniesienie estetyki otoczenia roślin, ale również korzystniejsze warunki do ich rozwoju i ograniczenie stosowania środków ochrony roślin. Dzięki agrowłókninie na danym terenie rosną tylko te rośliny, na których nam szczególnie zależy, a zatem to one mają najlepszy dostęp do wszystkich składników odżywczych znajdujących się w glebie. W dodatku, nie ma potrzeby stosowania żadnych herbicydów czyli preparatów zwalczających chwasty, bo agrowłóknina nie pozwala na ich wzrost i rozwój. A zatem stosując agrowłókninę zmniejszamy użycie chemii w ogrodzie, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Lepsze warunki do wzrostu i rozwoju roślin

Brak chwastów w otoczeniu roślin ozdobnych poprawia ich warunki wzrostu i rozwoju, ale stosowanie agrowłókniny ma również inne zalety. Gleba przykryta agrowłókniną wolniej paruje, dzięki czemu rośliny mają lepszy dostęp do wody, co ma znaczenie przede wszystkim w okresie letnich upałów. W okresie tym gleba, która nie jest przykryta agrowłókniną zamienia się w zwartą i nieprzepuszczalną skorupę, utrudniając roślinom dostęp do składników odżywczych i uniemożliwiając nawodnienie. Okrycie gleby agrowłókniną przydaje się również w okresie wczesnowiosennym i jesiennym, gdy pojawiają się przygruntowe przymrozki. Dzięki agrowłókninie gleba wokół roślin ma wyższą temperaturę niż na zewnątrz, co pozwala chronić rośliny przed skutkami przymrozków i wspomaga ich wzrost i rozwój.

Podniesienie walorów estetycznych w ogrodzie

Agrowłókniny zapobiegają wzrostowi chwastów, dzięki czemu przestrzeń wokół roślin jest ładnie zagospodarowana. Dla podniesienia tego efektu można iść o krok dalej, posypując agrowłókniny korą sosnową lub drobnymi kamykami. Pozwoli to stworzyć elegancką aranżację w ogrodzie, a dodatkowo przyczyni się do zwiększenia efektu poprawy warunków dla wzrostu i rozwoju roślin. Przykryta agrowłóknina jeszcze lepiej trzyma bowiem ciepło gruntu i hamuje parowanie, a zatem stosowanie kory sosnowej, zrębków czy kamieni ma nie tylko estetyczne uzasadnienie.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!