awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Grzałki przemysłowe – czym są i jakie mają zastosowania
Lifestyle Majsterkowanie

Grzałki przemysłowe – czym są i jakie mają zastosowania?

Pojęcie grzałki może kojarzyć się większości z szybkim przekazywaniem wysokiej temperatury do otoczenia lub na poszczególne elementy. Grzałka przemysłowa należy do grupy urządzeń elektrycznych, w których to energia spowodowana ruchem elektronów, w określony sposób jest zamieniana na energię termiczną. Ich tworzeniem zajmuje się oczywiście branża elektrotermii, będąca swego rodzaju odłamem współczesnej elektrotechniki. Ten rodzaj urządzeń niesie ze sobą wiele zalet, dlatego też chętnie korzysta się z niego w wielu sektorach gospodarki.

Gdzie spotkamy grzałkę przemysłową?

Dla wielu sam wygląd takiej grzałki nie jest niczym znajomym. Wbrew pozorom, jej występowanie można zaobserwować nawet w urządzeniach będących podstawowym wyposażeniem każdego domu czy mieszkania. Mniejsze grzałki elektryczne znajdują się chociażby w czajnikach, pralkach czy grzejnikach zasilanych prądem. Nie występują one oczywiście na widoku, a są pokryte specjalną obudową. To wszystko ze względów bezpieczeństwa, gdyż temperatura nagrzanego materiału mogłaby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla użytkownika.

Oprócz domowych zastosowań, z grzałek korzysta się chociażby podczas warzenia piwa czy też biorą udział w bardziej zaawansowanych czynnościach, np. piecach odlewniczych i przeznaczonych do wytopu.

Gdzie spotkamy grzałkę przemysłową

Cechy i rodzaje grzałek elektrycznych

Współczesna elektrotermia oferuje szeroki wybór grzałek przeznaczonych do różnych celów. Zaletą takiej formy przekazywania ciepła jest z pewnością energooszczędność. Grzałki dzielimy w zależności od przeznaczenia i maksymalnej temperatury nagrzewania na: rurkowe, patronowe, PTC, silikonowe i opaskowe. Każda z nich wykonana jest z różnorodnego materiału, co pozwala im osiągać odmienne właściwości i być gotowymi w każdych warunkach użytkowania. Zdecydowanie grzałką o najwyższej do osiągnięcia temperaturze jest typ rurowy. Mogą nagrzewać się nawet do temperatury 940 oC, a wykonuje się je głównie z miedzi, mosiądzu i stali węglowej.

Ich stosowanie można zaobserwować w różnego rodzaju piecach i elementach grzejnych, używanych w przemyśle. Są one umieszczane z reguły w konstrukcjach z ceramiki ogniotrwałej, dzięki czemu nie grożą im żadne uszkodzenia, a sam materiał nawet przy obecności substancji chemicznych i ekstremalnych temperatur, nie pęknie.

Jak zbudowana jest grzałka ceramiczna?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, spirale grzewcze są wykonane z drutów nawiniętych na zazwyczaj ceramicznym izolatorze. Funkcją takiej grzałki jest przekazanie temperatury na formę, która odda ją do konkretnej przestrzeni. Stosowanie tego typu urządzeń jest niezwykle ważne wszędzie tam, gdzie konieczna jest obecność ekstremalnie wysokich temperatur przy maksymalnej redukcji strat. Grzałki mogą charakteryzować się różnoraką formą i być wtapiane w izolator przy odmiennej postaci. Każda firma zajmująca się produkcją elektrotermii oferuje szeroki wybór asortymentu tworzonego pod konkretne zamówienie. Warto więc dobrze zapoznać się z poszczególnymi ofertami i z nich wybrać najbardziej odpowiednią dla swoich oczekiwań.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!