Z pewnością każdy, rozpoczynając budowę domu zadaje sobie kluczowe pytanie – ile to właściwie kosztuje? Konkretnej odpowiedzi na to pytanie niestety nie da się udzielić, zależy to przede wszystkim od przygotowania inwestora. Ten lepiej obeznany może całkiem sporo zaoszczędzić, natomiast jeśli budowa domu to decyzja spontaniczna, nieprzemyślana – wówczas koszty mogą wzrosnąć nawet o 20%.
Decydując się na ową inwestycję, obliczając koszty domu należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii, a mianowicie:
odpowiedni projekt domu – należy pamiętać o tym, jakie potrzeby i oczekiwania mamy co do wielkości i funkcjonalności budowy, nie dać się przy tym ponieść marzeniom i wyobraźni.
Możliwości finansowe – to także kluczowy element każdej budowy
a także świadomość etapów budowy – powinniśmy być dokładnie świadomi ile wyniesie każdy z nich a tym samym całkowity koszt inwestycji.
Ile kosztuje budowa domu – koszty cząstkowe
To bardzo interesujący element kosztów budowy domu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż budowa domu w stanie surowym to jedynie około 30 – 40% kosztów całej inwestycji.
Na całkowity koszt wybudowania domu składa się:
Koszt materiałów – 60%
Koszt transportu, dokumentacji, wynajmu potrzebnego sprzętu czy opłat przyłączeniowych – 20%
Koszty robocizny to element, który stara się pominąć wiele osób samodzielnie budując dom, nic dziwnego, ponieważ koszty robocizny to aż 20% całkowitej sumy wydatków!
Budowa domu w 2020 roku:
Dom parterowy o powierzchni 100 metrów kwadratowych – 270 tys. złotych netto
Dom z poddaszem o powierzchni 140 metrów kwadratowych – 320 tys. złotych netto
Dom z piwnicą i poddaszem o powierzchni 195 metrów kwadratowych – 375 tys. złotych netto
Co warto wiedzieć?
Oczywiście, należy pamiętać, iż im większa powierzchnia domu tym koszty za metr kwadratowy maleją. Wynika to jak wiadomo z faktu, że w przypadku domów o mniejszej powierzchni, budowane są także mniejsze pomieszczenia a co za tym idzie – na metr kwadratowy przypada większy procent wykorzystanych elementów konstrukcyjnych.
Natomiast, średni koszt wykończenia domu na poziomie średnim to około 1000 zł/metr kwadratowy
Oszczędności – jak w przypadku każdej inwestycji są one jak najbardziej możliwe. Trzeba wykonywać je jednak przemyślanie i z głową. Przykładowo, nie należy oszczędzać w żadnym wypadku na fachowcach. Zatrudnianie „wujków” po znajomości, bez żadnego doświadczenia nie wróży dobrze dla stabilności budowy. Także materiały konstrukcyjne powinny być najwyższej jakości, aby dom posłużył nam na lata. Jeśli jednak, obecnie mamy dość niski próg dostępnych funduszy warto zaoszczędzić na materiałach wykorzystywanych w pracach wykończeniowych. Ogromne znaczenie ma także kształt domu, a również dachu. Im mniej skomplikowana konstrukcja – tym budowa będzie tańsza w stosunku do zachowanego poziomu jakości.
Przykładowo:
Okna prostokątne są tańsze o niemalże 30% od tych o niebanalnym kształcie. Stworzenie wiaty garażowej, aniżeli garażu w bryle budynku to aż 60 tys. złotych oszczędności. Koszt każdego dodatkowego pokoju o powierzchni 15 metrów kwadratowych to nawet 65 tys. złotych.
Rezygnacja z piwnicy to kolejne oszczędności na miarę 20% całkowitej sumy budowy.
Ściany dwuwarstwowe są tańsze od trójwarstwowych o nawet połowę, a także mogą być w takim samym stopniu ciepłe i funkcjonalne.
Aby uniknąć niepotrzebnych, niespodziewanych kosztów niezwykle istotne jest także sporządzenie kosztorysu, oraz ustalenie planowanego zakończenia każdego z etapów budowy. Pozwoli to eliminować na wczesnym etapie wszelkie nieprawidłowości i zapobiegać zbędnym wydatkom.