Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Ile trwa budowa domu w Polsce?

Data publikacji 15 listopada 2020


Budowa domu niegdyś kojarzyła się z wielkim przedsięwzięciem, które mogło trwać nawet wiele lat. Rozwój technologii budowlanych, a także wielu innych kwestii sprawił, że obecnie nie zajmuje to aż tak wiele czasu. Ile trwa budowa domu?

Czas trwania uzależniony od rodzaju materiałów

Tradycyjne, murowane domy buduje się najdłużej. Wówczas bowiem konieczne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie podłoża, ale również optymalne warunki atmosferyczne. Mury stawiane przy zbyt niskich temperaturach otoczenia mogą bowiem charakteryzować się znacznie niższą wytrzymałością. Pierwszy etap prac (bez względu na rodzaj stawianego domu) musi zawsze być wykonany przed zimą. Jest to niezbędne dla odpowiedniego zawiązania się betonu stanowiącego fundamenty dla całego budynku.

Nieco szybciej stawia się konstrukcje drewniane, w przypadku których nie trzeba aż tak bardzo przejmować się temperaturą. Większe znaczenie ma w tym przypadku komfort osób pracujących na budowie niż faktyczny wpływ na użyte materiały.

Najszybciej stawia się domy modułowe. Ogólny czas trwania budowy jest uzależniony od użytych materiałów, ale również rozmiarów całego budynku oraz tego, jak rozplanuje prace ekipa budowlana. Szacunkowo przyjąć można, że cały proces potrwa minimum kilka tygodni, jednak z reguły rozciąga się na kilka miesięcy. Dopiero później można przejść do etapu wykańczania lokalu, które niestety, również trwa dłuższy czas, szczególnie gdy powierzchnia domu jest znacząca, a potrzeby oraz wymagania wysokie.

Ekipa nie mniej istotna

Oprócz użytych materiałów, przy określaniu czasu trwania budowy, należy wziąć pod uwagę również czynnik ludzki. Zdarza się bowiem, że ekipa pracuje bardzo sprawnie i uwija się bardzo szybko z całością prac. Niestety, wskazać można również na wiele sytuacji, w których ekipa budowlana szuka opcji, by nie pracować lub działać wolniej – zwłaszcza gdy jest słabo zmotywowana do pracy.

Nie należy zapominać również o dodatkowych czynnikach, jakie mają wpływ na tempo budowy i są bezpośrednio powiązane z ekipą budowlaną. Choć, jak wskazaliśmy wyżej, niektórym materiałom „jest wszystko jedno” w jakiej temperaturze są używane do stawiania domu, ekipa budowlana to przede wszystkim ludzie. Bardzo często tego rodzaju podmioty nie decydują się na rozpoczynanie prac przy bardzo złej pogodzie. Przy czym warto zaznaczyć, że znacznie gorsze z punktu widzenia większości budowlańców są opady atmosferyczne (jak deszcz, śnieg, grad), a nie – niska lub wysoka temperatura. W przypadku przymrozków można ubrać się cieplej, a gdy panują upały – prace rozpoczyna się nad ranem. Jednak gdy pada – praca jest często niemożliwa, również przez wzgląd na korzystanie z narzędzi elektrycznych, które byłoby po prostu niebezpieczne podczas opadów.

Chcąc określić, ile trwa budowa domu w konkretnym przypadku, warto po prostu zapytać majstra ekipy budowlanej. To on najlepiej zna wymagania stawiane budynkowi (oraz jego pracownikom), a także posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne dla dokładnej oceny czasu koniecznego do skrupulatnego wykonania prac budowlanych.

Redakcja awbud.pl

Nasza redakcja z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, architekturą, domem i ogrodem. Chętnie dzielimy się wiedzą z naszymi czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby uczynić je przystępnymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?