Zawilgocone mury i fundamenty są problemem powszechnie występującym, zarówno w nowych, starych, jak i zabytkowych budynkach. Jak temu przeciwdziałać? Metod działania jest kilka. Niemniej jednak nie każda wykazuje taką samą skuteczność. Dzisiaj omówimy temat iniekcji ścian, czyli prawdopodobnie najlepszego sposobu na osuszanie murów.
Iniekcja ścian skuteczną metodą osuszania murów
Każdy właściciel domu, kamienicy a także opiekun zabytkowych budynków pragnie pozbyć się wilgoci bez naruszenia konstrukcji tychże budowli oraz uniknąć skuwania ścian. Najlepszym sposobem, by pozbyć się wilgoci na zawsze jest iniekcja ścian, czyli nowa izolacja pozioma. Opiera się na wprowadzeniu do muru konkretnej cieczy. Ta z kolei w połączeniu z wodą i innymi związkami skrystalizuje się, a następnie uniemożliwi podciąganie wilgoci kapilarnej oraz zakończy problem z pojawianiem się wykwitów na fundamentach. Prawidłowo wykonana iniekcja ścian umożliwia położenie nowej izolacji w poziomie, dlatego można mieć pewność, że wilgoć więcej się w murze nie pojawi.
Iniekcja ścian w 5 krokach
Jak przebiega osuszanie ścian metodą iniekcji? Przedstawiamy jak krok po kroku przeprowadza się ten zabieg.
1. Przygotowanie i oczyszczenie muru poprzez pozbycie się zawilgoconego tynku przy pomocy specjalnych szczotek tudzież papieru ściernego.
2. Wywiercenie otworów pod kątem mniej więcej 50 stopni.
3. Odpowiednie zamontowania lejków do iniekcji. Jest to bardzo ważne, gdyż ciecz, która zostanie w nie wprowadzona, nie może wyciec poza wyznaczoną strefę.
4. Iniekcja ścian, która polega na napełnieniu lejków specjalnym roztworem. Nadrzędnym zadaniem płynu jest osuszenie fundamentu oraz jego zabezpieczenie. Należy wiedzieć, że ciecz trzeba dolewać regularnie przez dwa dni – zawsze wtedy, gdy jej ilość spadnie poniżej określonego poziomu. Po upływie 48 godzin można śmiało wyjąć lejki z otworów.
5. Zakończenie prac. Po wykonaniu iniekcji ścian oraz wysuszeniu wywierconych otworów należy wprowadzić do nich zaprawę mającą właściwości uszczelniające. Warto położyć nowy tynk na ścianie, by efekt był zadowalający estetyczny.
Jak widać osuszanie ścian metodą iniekcji jest dość proste. Można to zrobić nawet samodzielnie, aczkolwiek lepiej zdać się na doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. To da pewność, że fundamenty nie ulegną ponownemu podciąganiu wilgoci. Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku tego zabiegu bardzo ważna jest precyzja.
Jakie korzyści niesie metoda iniekcji?
Korzyści wynikających z iniekcji zawilgoconych ścian jest wiele. Profesjonalnie wykonana cechuje się :
- bezpiecznymi, a zarazem skutecznymi preparatami stosowanymi w tym zabiegu,
- brakiem konieczności wstępnego osuszania fundamentów,
- przystępną ceną adekwatną do wykonanej usługi,
- ekologiczną blokadą izolacyjną,
- gazoszczelnością,
- możliwością osuszania w ten sposób nowych, jak i starych budynków, w tym mieszkalnych oraz użytkowych, a
- także piwnic,
- nienaruszeniem statyki budynku,
- wysoką skutecznością,
- spełnieniem wszelkich wymagań konserwatorskich,
- wodoszczelnością.
Alternatywa dla iniekcji ścian
Iniekcja to nie jedyny sposób na osuszanie ścian budynków. Co najmniej równie popularną metodą jest osuszanie ścian metodą cięcia. Polega ona na poziomym przecięciu ściany, osuszeniu, a następnie włożeniu w szczelinę płyty wodoszczelnej. Wykonanie procesu jest równie szybkie i sprawne jak w przypadku iniekcji, o ile zajmują się tym profesjonaliści. Warto również podkreślić, że metoda cięcia nie tylko rozwiązuje problem wilgotnych ścian, ale również zapobiega pojawieniu się zawilgocenia w przyszłości.