awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Kocioł kondensacyjny ecoTEC ecxlusive Vaillant
Lifestyle

Jak dobrać moc kotła kondensacyjnego do wielkości domu?

System grzewczy z gazowym kotłem kondensacyjnym to bezobsługowe i czyste źródło ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej w Twoim domu. Warto jednak pamiętać, że tylko prawidłowo dobrany kocioł pozwoli na zachowanie najwyższego komfortu przy najniższych kosztach eksploatacji. Jak dobrać kocioł gazowy do swoich potrzeb? Radzą specjaliści z firmy Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym różni się kocioł dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego,
  • gdzie stosuje się kotły dwufunkcyjne,
  • jakie zastosowanie ma kocioł jednofunkcyjny,
  • o czym należy pamiętać przy wyborze kotła.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie gazowe kotłem kondensacyjnym, należy zawsze zacząć od określenia zapotrzebowania na odpowiednią technologię i moc urządzenia. Wynika to z faktu, że często zupełnie inne urządzenie może być polecane do budynku nowego i modernizowanego. W przypadku nowo powstałych budynków, ze względu na ciągle zwiększające się wymogi dotyczące izolacyjności przegród zewnętrznych, sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest niższe niż zapotrzebowanie budynków termomodernizowanych. Oznacza to, że wymagana jest coraz niższa moc urządzeń na potrzeby ogrzewania. Dla nowo wybudowanego domu o powierzchni 150 m2 może ona wynieść nawet poniżej 7 kW. Dlatego też w takich przypadkach kryterium doboru mocy może zależeć od zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Jakie wyróżniamy typy kotłów?

Właśnie ze względu na sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej możemy rozróżnić dwa podstawowe typy kotłów kondensacyjnych.

  • Kotły dwufunkcyjne – (np. Vaillant ecoTEC exclusive VCW) podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy poprzez wymiennik płytowy zabudowany wewnątrz kotła.
  • Kotły jednofunkcyjne – (np. Vaillant ecoTEC exclusive VC) podgrzewają ciepłą wodę w osobnym zasobniku umieszczonym pod kotłem lub obok niego.

Kocioł dwufunkcyjny – wydajność i kompaktowość

Kotły gazowe dwufunkcyjne wybiera się najczęściej do mieszkań lub niewielkich domów. Ich główną zaletą jest niewielka ilość miejsca wymagana do instalacji urządzenia. Ograniczeniem w tym rozwiązaniu jest jednak to, że urządzenia te są w stanie dostarczyć tylko taką ilość ciepłej wody użytkowej, na jaką pozwala maksymalna moc kotła.

Dlatego też kocioł o mocy 30 kW będzie w stanie na bieżąco dostarczyć jedynie około 14 litrów ciepłej wody użytkowej na minutę. W praktyce oznacza to, że możliwy jest komfortowy pobór ciepłej wody tylko z jednego punktu, np. prysznica. Przy większej liczbie jednoczesnych punktów poboru komfort ciepłej wody może się znacząco obniżyć.

W kotłach dwufunkcyjnych nie ma również możliwości zastosowania cyrkulacji c.w.u. Aby więc uniknąć długiego czasu oczekiwania na ciepłą wodę, punkty poboru powinny być umieszczone jak najbliżej kotła.

Kocioł jednofunkcyjny – komfort i wygoda

W domach jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki komfort poboru ciepłej wody użytkowej, zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u. Przy doborze pojemności zasobnika należy wziąć pod uwagę ilość oraz rodzaj punktów poboru. Należy pamiętać, że stosowanie deszczownic lub wanien o dużej pojemności może mieć znaczący wpływ na zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Możliwe jest również zastosowanie cyrkulacji. Wówczas ciepła woda dostępna jest natychmiast w każdym punkcie poboru. W przypadku nowego budynku o powierzchni 150 m2 moc kotła jednofunkcyjnego mogłaby być nawet dwukrotnie niższa niż urządzenia dwufunkcyjnego ze względu na zmagazynowaną ciepłą wodę użytkową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego?

W przypadku mieszkań i nowych budynków warto zwrócić uwagę na to, aby kocioł miał jak najszerszą zdolność do modulacji mocy. Niska moc minimalna pozwoli na oszczędną pracę urządzenia na pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Z kolei górna granica mocy zapewni komfort oraz szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jeżeli natomiast rozważasz modernizację kotłowni przy zachowanej instalacji grzewczej, warto pomyśleć o zastosowaniu stojącego kotła jednofunkcyjnego jak np. ecoVIT VKK. To urządzenie wyposażone w wymiennik o dużej pojemności wodnej, dzięki czemu kocioł jest bardziej odporny na ewentualne zanieczyszczenia znajdujące się we wcześniej eksploatowanej instalacji.

Niezależnie od wyboru rodzaju kotła warto dopilnować, aby instalacja c.o. została wypełniona wodą o parametrach określonych w instrukcji instalacji kotła. Warto również zdecydować się na regulator pogodowy np. sensoCOMFORT. Dzięki niemu kocioł będzie pracował najoszczędniej, a Ty zyskasz pełną kontrolę nad swoim systemem grzewczym.

Stoisz przed wyborem kotła? Zapytaj Doradców Vaillant o odpowiednie rozwiązanie.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!