awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Jak dobrać systemy kominowe do konkretnych urządzeń grzewczych
Budownictwo

Jak dobrać systemy kominowe do konkretnych urządzeń grzewczych? Kilka praktycznych porad

Dobór odpowiedniego systemu kominowego do konkretnego urządzenia grzewczego ma ogromne znaczenie. Pozwala na jego bezpieczną eksploatacją oraz skuteczne odprowadzenie produktów ubocznych spalania. Warto wiedzieć, że dobrze dobrany komin wpływa również korzystnie na funkcjonowanie kotła, a także jego ogólną wydajność. Dowiedz się, jak dopasować system do instalacji grzewczej w Twoim domu.

Kocioł lub kominek na pellet i inne paliwa stałe – jak dobrać komin?

Urządzenia grzewcze opalane pelletem to popularne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Wynika to głównie z faktu, że jest to ekologiczne paliwo przyjazne dla środowiska naturalnego. Podczas spalania pelletu powstaje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż np. w przypadku ogrzewania węglem. Zarówno kotły, jak i kominki na pellet muszą być wyposażone w odpowiednie systemy kominowe przeznaczone do urządzeń zasilanych paliwami stałymi.

Najlepszym rozwiązaniem są produkty wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest odporna na wysoką temperaturę oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Takie systemy składają się z kilku elementów, które muszą być ze sobą szczelnie połączone. Jest to niezbędne, aby odprowadzane spaliny nie przedostawały się do wnętrza pomieszczeń.

Jeśli w Twoim domu znajduje się urządzenie grzewcze na pellet, możesz zdecydować się na zastosowanie wkładu kominowego, który umieszcza się w istniejącym szachcie lub na model zewnętrzny. To drugie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przewód murowany jest w złym stanie technicznym, niemożliwa jest jego modernizacja lub jego średnica jest za mała. Komin zewnętrzny prowadzi się wzdłuż elewacji budynku, dzięki czemu nie zajmuje miejsca wewnątrz.

Jak dopasować komin do urządzeń grzewczych na gaz?

Podobnie, jak w przypadku urządzeń grzewczych na pellet oraz inne paliwa stałe, możesz zdecydować się na stalowe wkłady kominowe lub montaż zewnętrznego przewodu. Wybierając system przeznaczony do instalacji gazowej, zwróć szczególną uwagę na to, aby jego poszczególne elementy były wykonane z blachy odpornej na działanie kwasu azotowego oraz siarkowego. W przypadku tego rodzaju urządzeń grzewczych można zastosować:

  • system jednościenny w formie wkładki do szachtu,
  • system powietrzno-spalinowy,
  • system dwuścienny zewnętrzny.

Istotne jest także to, aby przewód miał odpowiednią średnicę oraz był szczelny. Tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom, trzeba także pamiętać o regularnych przeglądach instalacji kominowej, która musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego kominiarza.

Ogrzewanie domu piecem typu koza – jak wybrać komin?

Piec wolnostojący typu koza może być doskonałym dodatkowym źródłem ogrzewania. Wymaga jednak zastosowania odpowiednich przewodów kominowych. Najlepszym rozwiązaniem są systemy stalowe – głównie ze względu na ich szczelność oraz odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Stal nierdzewna jest także mało podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Komin do kozy powinien być nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, lecz także estetyczny. Jego część będzie widoczna, dlatego warto wybrać model pasujący do aranżacji domu. Nowoczesne systemy kominowe ze stali nierdzewnej cieszą się dużą popularnością, ponieważ prezentują się stylowo. Dzięki nim Twoje wnętrze zyska loftowy charakter.

Systemy kominowe ze stali nierdzewnej – dlaczego warto je wybrać?

Jak widać, kominy stalowe są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku wielu urządzeń grzewczych, bez względu na to, jakimi rodzajami paliw są zasilane. Jest to jedna z najważniejszych zalet takich systemów. Ich funkcjonalność sprawia, że są doskonałą alternatywą przede wszystkim dla kominów ceramicznych.

Zastanawiasz się, co jeszcze je wyróżnia? Na uwagę zasługuje łatwość montażu. Takie kominy bardzo szybko się instaluje i nie zajmuje to wiele czasu. Przekłada się to także na niższe koszty całej inwestycji. Z kolei ich niska masa nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynków, w których są instalowane.

Dzięki temu, że kominy są wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na wilgoć, niestraszna jest im korozja. Przez długi czas zachowują swoje właściwości oraz znakomity wygląd. Trzeba jednak pamiętać o regularnej konserwacji, która pozwoli przedłużyć ich żywotność. Bardzo ważne jest także to, aby podczas montażu komina stalowego zwrócić uwagę na to, w jakim otoczeniu będzie się on znajdował. Należy pamiętać, że stal nie jest odporna na działanie niektórych substancji. Umieszczenie takiego komina w pobliżu np. pralni chemicznej może być niekorzystnym rozwiązaniem.

Jeśli szukasz wysokiej jakości systemów do różnych urządzeń grzewczych, postaw na produkty od znanych i cenionych producentów. Postaw na niezawodność oraz trwałość i zamów komin stalowy do swojego domu, a z pewnością nie pożałujesz tej decyzji.

Materiał zewnętrzny

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!