awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Jak działają magazyny energii?
Dom

Jak działają magazyny energii?

Odnawialne źródła energii stają się zagadnieniem coraz bardziej popularnym na całym świecie. Mówiąc o odnawialnych źródłach energii w kontekście naszego kraju, mamy najczęściej na myśli panele fotowoltaiczne, które służą do produkcji energii elektrycznej. Takie panele stanowią część instalacji fotowoltaicznej, którą montuje się w przydomowych gospodarstwach. Dobrze przemyślana instalacja fotowoltaiczna potrafi generować ogromne pokłady energii elektrycznej. Bardzo często ilości te przekraczają zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię.

W takiej sytuacji stosuje się magazyny energii, które stanowią integralną część instalacji fotowoltaicznej. Magazyny energii mają za zadanie gromadzić wytworzoną energię elektryczną oraz uwalniać ją w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba. Czym są magazyny energii oraz jak w praktyce działają? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, które służy do przechowywania energii elektrycznej wytworzonej przy pomocy przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Magazyny energii mogą być również stosowane w przypadku alternatywnych źródeł produkcji energii, jednak w naszym kraju zdecydowanie największą popularnością cieszy się fotowoltaika, dlatego większość osób mówiąc o magazynach energii, kojarzy je wyłącznie z instalacjami fotowoltaicznymi. Magazyn energii zbudowany jest z akumulatorów, które ładowane są podczas wytwarzania energii, gromadząc w ten sposób energię produkowaną przez panele fotowoltaiczne.

W momencie gdy produkcja prądu spada, akumulatory są rozładowywane, a zmagazynowana energia zostaje uwolniona. W praktyce magazyny energii przechowują energię wyprodukowaną podczas sezonu letniego, po to aby uwolnić ją jesienią oraz zimą, gdy warunki do produkcji energii są mniej korzystne. W ciągu sezonu letniego słońce świeci praktycznie przez cały dzień, dzięki czemu panele fotowoltaiczne mogą wytwarzać bardzo duże ilości energii. Wówczas magazyny energii znajdują swoje zastosowanie.

W przypadku zimy, gdy dni są krótkie, a słońce nie świeci aż tak intensywnie, produkcja energii drastycznie spada. Jeśli chodzi o akumulatory stosowane w magazynach energii, najczęściej mamy do czynienia z technologią litowo-jonową. Aktualnie cieszy się ona zdecydowanie największą popularnością.

Jakie są rodzaje magazynów energii? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup magazynu energii, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście technologia zastosowana przy produkcji akumulatorów. Baterie znajdujące się w magazynach energii mogą być litowo-jonowe lub kwasowo-ołowiowe. Dawniej znacznie większą popularnością cieszyła się ta druga technologia, natomiast aktualnie dużo więcej osób sięga po akumulatory litowo-jonowe ze względu na ich cenę oraz wysoką wytrzymałość. Bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem magazynu energii jest również wielkość posiadanej przez nas instalacji fotowoltaicznej oraz jej wydajność.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!