Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników, co wynika przede wszystkim z komfortu jaki ono zapewnia oraz możliwych do uzyskania oszczędności. By jednak „podłogówka” działała optymalnie należy zadbać o prawidłowe wykonanie instalacji oraz wybrać odpowiedni rodzaj wylewki. Jakie właściwości powinna mieć wylewka na ogrzewanie podłogowe? O czym warto pamiętać przy jej wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Dlaczego wybór odpowiedniej wylewki na ogrzewanie podłogowe jest tak istotny?
Instalację ogrzewania podłogowego warto zaplanować już na etapie budowy budynku, ustalając w tym momencie poziom podłóg, przy założeniu, że wylewka musi w pełni pokryć rurki grzewcze oraz stanowić przynajmniej 5cm warstwę ponad nimi. Zapewnia to odpowiednie przewodnictwo ciepła oraz równomierne nagrzewanie podłogi. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Przede wszystkim należy dopilnować by wylewka dokładnie pokryła rurki oraz wszystkie szczeliny pomiędzy nimi. Najłatwiej to zrobić przy użyciu wylewki płynnej, która jest prosta w aplikacji oraz doskonale rozprowadza się po podłożu. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas wykonywania wylewki istnieje duże ryzyko uszkodzenia rurek grzewczych, co w przypadku przeoczenia szkody skutkuje poważnymi konsekwencjami. Przedziurawienie rurki i przykrycie jej wylewką sprawia, że instalacja jest nieszczelna, a w podłodze gromadzi się woda. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że uszkodzenie rurek grzewczych jest możliwe również w czasie użytkowania mieszkania. W związku z tym wylewka musi posiadać wymaganą grubość oraz cechować się odpowiednią wytrzymałością.
Bardzo ważnym, a dla wielu osób najważniejszym aspektem wyboru wylewki na ogrzewanie podłogowe jest kwestia przewodnictwa cieplnego. Dobrze dobrana wylewka szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepła. Dlatego też należy wybierać wylewki o jak najwyższym współczynniku lambda, co sprawi, że ogrzewanie podłogowe będzie działało optymalnie, a zużycie energii i rachunki będą zdecydowanie niższe.
Jaki rodzaj wylewki na ogrzewanie podłogowe?
W przypadku ogrzewania podłogowego można zastosować dwa rodzaje wylewki, a mianowicie betonową oraz anhydrytową. Ta pierwsza jest tradycyjnym rozwiązaniem, które stosuje się obecnie coraz rzadziej. Wynika to przede wszystkim ze sposobu aplikacji, a także konieczności położenia grubszej warstwy. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wylewka anhydrytowa, która ma postać płynną, która szczelnie otacza rurki grzewcze.
Dlaczego warto postawić na wylewkę anhydrytową?
Popularność wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe wynika przede wszystkim z jej właściwości. Jest to wylewka samopoziomująca, która szczelnie otacza wszystkie rurki grzewcze i likwiduje tym samym ryzyko powstawania mostków cieplnych. Jest również łatwa w aplikacji, w związku z czym nie ma konieczności używania narzędzi, które mogłyby uszkodzić rurki grzewcze.
Wylewka anhydrytowa może również być położona w formie cieńszej warstwie, a minimalny jastrych w tym przypadku powinien mieć grubość 3,5cm. Bezpośrednio przekłada się to na mniejszą ilość materiału oraz lepsze przewodnictwo cieplne. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że wylewka anhydrytowa charakteryzuje się lepszymi parametrami izolacyjnymi, a jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi ok. 1,6–2,0 [W/mK1] i jest zdecydowanie lepszy w odniesieniu do wylewki betonowej. Przykład doskonałej wylewki anhydrytowej wraz z ofertą cenową można znaleźć pod linkiem: posadzki-samopoziomujace.pl – ThermoFloor.
Wybór wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że istotne jest również jej właściwe zaaplikowanie, które warto powierzyć fachowcom. Można ich znaleźć w Internecie, pod hasłem: posadzki anhydrytowe Katowice.