Jak połączyć ogród z sadem?
Data publikacji 20 września 2022Wielu właścicieli dużych działek i pokaźnych ogrodów zastanawia się, jak zagospodarować taką przestrzeń. Naturalnym rozwiązaniem często okazuje się połączenie ogrodu z sadem. Tak ukształtowana zielona parcela staje się wtedy nie tylko ozdobą domu, ale również ma wymiar praktyczny. Jak połączyć drzewa owocowe z kwiatami i warzywami? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.
Zobacz także: 5 prac w ogrodzie, które musisz wykonać przed wiosną!
Mierz siły na zamiary, łącząc sad z ogrodem
W wielu ogrodach znajdują się nie tylko kwiaty, piękne krzewy, ale również warzywniki. Uprawiamy w nich własne poletka, by w ten sposób wzbogacić domową kuchnię o ekologiczne składniki, rozwijać swoją pasję. Dla wielu nawet kilka grządek stanowi wystarczającą przestrzeń. Jednak niektórzy ogrodnicy zajmują się uprawą roślin i warzyw na większą skalę. To właśnie oni chętnie decydują się na założenie sadu, który uzupełni plony o smaczne owoce. W ten sposób nawet przydomowy ogród z drzewami owocowymi może stać się wystarczającym źródłem owoców i warzyw, z których potem możemy wykonać smakowite weki. Jednak należy mieć świadomość, że im więcej przestrzeni, tym więcej pracy. Co warto wziąć pod uwagę, planując połączyć sad z ogrodem?
Przede wszystkim musimy obalić mit, że drzewa owocowe nie potrzebują pielęgnacji. Cyklicznie należy m.in. kosić trawę. Co w przypadku dużych ogrodów i sadów jest męczące, jeśli wykonujemy te prace za pomocą małej kosiarki. Dlatego na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych kosiarek czy nawet ciągników ogrodowych. Traktory przeznaczone do pracy w ogrodzie to częsty wybór rolników, którzy obok dużych upraw, chętnie dbają także o przydomowe sady i ogrody. I choć jest to początkowo kosztowna inwestycja, to jednak warta uwagi. Stosując oryginalne części zamienne, które kupisz u nawet on-line u polecanych dealerów, np. takich: https://sklep.edmasz.pl/4245-zetor-proxima-plus-9541-czesci, możesz cieszyć się wieloletnią bezawaryjnością sprzętu i pięknym trawnikiem w sadzie. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w ciągnik ogrodowy, wypróbuj nowoczesne kosiarki, które pomogą Ci wykosić trawę między drzewami. Warto dostosować sprzęt do wielkości ogrodu i sadu, by nie tracić czasu, sił i pieniędzy.
Sad to także dodatkowe obowiązki pielęgnacyjne. Należy zabezpieczać drzewka owocowe przed mroźną zimą, a także wizytą zwierząt, które rozsmakowały się w ich korze i gałęziach. Do tego należy poznać tajniki szczepienia owoców. Odpowiednio nawozić sad. A potem należy mieć na uwadze zbiory. Zwłaszcza w dużych sadach na zebranie owoców należy poświęcić wiele czasu. Czasem zdarza się tak, że zebrawszy jeden plon, już musimy szykować się do kolejnych zbiorów. Przegniłe i pozostawione samym sobie owoce mogą nie tylko nieestetycznie wyglądać i powodować niemiłe zapachy, ale również przyciągać do sadu zwierzynę.
Zadbaj o harmonię sadu i ogrodu
Zdrowie roślin i ich odpowiednia pielęgnacja stanowią rdzeń każdego ogrodu i sadu. Jednak nie zapominajmy także o estetycznym wymiarze tych przestrzeni. Łącząc ogród z sadem, powinniśmy mieć to również na uwadze. Dopasujmy oba miejsca, by tworzyły harmonijną kompozycję. Często widzimy, jak dopracowany i wypielęgnowany ogród w stylu klasycystycznym znajduje się w sadzie, który z pewnością przywołuje na myśl styl angielski. A więc widzimy, jak połączono symetrię i perfekcję z dzikością oraz nieregularnością. W takiej przestrzeni trudno jest odpoczywać. Dlatego, jeśli twój ogród urządzony jest w stylu rustykalnym, możesz zawiesić w sadzie wiejskie konewki, ogrodzić drzewa drewnianymi płotkami. Jeśli jednak lubisz styl antyczny i klasyczny, możesz postawić w sadzie piękne rzeźby, które uzupełnią tego rodzaju estetykę ogrodu. Nawet niewielkie dodatki, jak ławka w sadzie czy pojedyncze dekoracje mogą spajać z sobą dwie przestrzenie. Z pewnością tę dbałość docenią goście, których oprowadzisz po swym ogrodzie.