Montaż konstrukcji stalowej stał się dzisiaj interesującą alternatywą wobec klasycznego budownictwa, po którą sięga coraz większa liczba polskich przedsiębiorców. Hale przemysłowe powstają znacznie szybciej i są tańsze w realizacji. Co więcej, z powodzeniem mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i sprawdzają się nie tylko jako magazyny – mogą stanowić także przestrzeń produkcyjną czy chłodnię. Należy jednak pamiętać, że montaż konstrukcji stalowej również wymaga odpowiednich zgód i przebiega etapowo. Co powinieneś wiedzieć?
Hale przemysłowe Opolskie – etapy realizacji
Montaż konstrukcji stalowej musi przebiegać według ściśle określonych przez prawo etapów. Tylko z ich zachowaniem generalny wykonawca może oddać hale przemysłowe do użytku przedsiębiorcy, niezależnie od branży, w której się obraca i celu, do którego przestrzeń będzie wykorzystywana. Choć nie jest to tak skomplikowany proces, jak w przypadku budownictwa standardowego, jest niezwykle istotny pod względem zapewnienia bezpieczeństwa przyszłym pracownikom. Jak przebiega montaż konstrukcji stalowej? Poznaj 5 najważniejszych etapów, których rezultatem są trwałe hale przemysłowe.
Początek prac to przygotowanie projektu i specyfikacji. Hale przemysłowe muszą być dokładnie zaprojektowane – muszą uwzględniać potrzeby danej branży oraz możliwości samego inwestora. Zatrudniony projektant powinien więc posiadać duże doświadczenie we współpracy z przedsiębiorcami podobnymi tobie. W porozumieniu z generalnym wykonawcą oraz klientem stworzy bowiem rozwiązanie, które połączy oczekiwania klienta i niezbędne kwestie prawne. Zwróć uwagę, że to właśnie na etapie przygotowania specyfikacji ustalane są wszelkie potrzeby, a co za tym idzie – także koszty. Precyzyjnie stworzona sprawia, że hale przemysłowe powstaną szybko i stosunkowo niewielkim kosztem.
Montaż konstrukcji stalowej przewiduje także zebranie niezbędnych pozwoleń. Polskie prawo nakłada obowiązek zgłoszenia go lokalnej władzy – w tym przypadku nie odbiega to specjalnie od budownictwa tradycyjnego. Odpowiedni urząd odpowiada za szczegółową weryfikację twojego projektu i dołączonej specyfikacji. Przedsiębiorca może uzyskać zgodę, by zaplanowane hale przemysłowe powstały. Przede wszystkim jednak musi spełnić wymogi dotyczące warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Generalny wykonawca musi zabezpieczyć w odpowiedni sposób teren budowy, a hale przemysłowe, które będą efektem jego pracy, nie mogą być zagrożeniem dla pracujących w nich ludzi.
Po uzyskaniu odpowiednich zgód na montaż konstrukcji stalowej, generalny wykonawca musi przygotować teren pod hale przemysłowe. W tym momencie kończy się więc przygotowanie dokumentacji i zaczynają się pierwsze prace. Aby postawione hale przemysłowe były trwałe i spełniały swoje zadanie przez lata, zabezpieczając ludzi, maszyny i produktu, niezbędne jest precyzyjne wyrównanie terenu, na którym będą postawione.
Generalny wykonawca musi pamiętać, by zadbać o właściwie dobrane i precyzyjne połączone elementy nośne i wzmocnienia. Są one podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom pracującym wewnątrz. Najczęściej stosowane są szkielety prętowe, jednak warto zdawać sobie sprawę, że to generalny wykonawca i doświadczony projekt będą dokładnie wiedzieli, jakie są specyficzne dla danego budynku czy branży komponenty. Montaż konstrukcji stalowej wykorzystuje wyjątkowo wytrzymałych śrub stalowej, a często wieńczą go specjalne kratownice dachowe. Z myślą o trwałości należy zadbać o najwyższej klasy profile wzmacniające.
Czy na tym etapie hale przemysłowe mogą zostać oddane do użytku? Zanim przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć w nich swoje działania, niezbędne jest ich wykończenie. Powszechnie wykorzystywane są izolowane płyty lub kasety wypełnione pianką poliuretanową, wełną mineralną i styropianem. To rozwiązanie, które zapewnia skuteczną izolację termiczną, ale także gwarantuje funkcjonalność estetykę całego rozwiązania.