awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

teren pod budowę altany ogrodowej
Dom

Jak przygotować teren pod budowę altany ogrodowej?

Zastanawiasz się, jak wyposażyć swój ogród aby stał się miejscem idealnym do wypoczynku? Zadbaj o małą architekturę, na przykład w postaci altany ogrodowej. To sprawdzony sposób na przytulne miejsce do spędzania czasu z przyjaciółmi.

W każdym ogrodzie sprawdzi się zadaszone miejsce, w którym będzie można wypocząć. To ważne, by nawet na małej działce znaleźć i dobrze zaadaptować taką komfortową strefę, w której można spędzić czas na świeżym powietrzu z rodziną lub przyjaciółmi niezależnie od pogody i w komfortowych warunkach. Najlepiej sprawdzi się tu altana ogrodowa.

Zadaszona konstrukcja altany, przykryta gontem, papą, markizą bądź poliwęglanem, będzie chroniła nas od słońca i deszczu, ale jeżeli wybierzemy model z bocznymi ściankami, osłoni nas także od wiatru, czy bezpośredniego widoku sąsiadów. Współczesne altany to wszechstronne formy – od klasycznych altan drewnianych na podstawie kwadratu po sześciokątne konstrukcje z bocznymi pergolami. Modne stają się także proste nowoczesne altany metalowe w formie przesłon do montażu np. przy basenie. Można udekorować je rozsuwanym materiałem, a do środka wstawić leżaki, by uzyskać nowoczesną dekorację ogrodu.

Altany mogą być wreszcie wykonane z drewna naturalnego np. sosnowego lub barwionego, czy też metalu z poliwęglanowym zadaszeniem, które delikatnie przepuszcza promienie słoneczne. 

Altany to doskonałe miejsce na spędzanie czasu w ogrodzie, czy to podczas upalnych, słonecznych dni, czy wieczorami. Jednak nie każda altana będzie się sprawdzała tak samo dobrze, bo wiele zależy od tego, jak przyłożymy się do samej budowy i przygotowania podłoża. Tutaj bardzo ważne będzie trzymanie się kilku podstawowych zasad. 

altana georgia

Altana Georgia idealna do grillowania fot. Ogrodosfera.pl

Przygotowanie podłoża pod altanę ogrodową – o czym trzeba pamiętać?

Choć do postawienia niedużej altany ogrodowej wcale nie potrzeba specjalnych pozwoleń, czy też zmiany warunków zabudowy to jednak są pewne zasady, których trzeba przestrzegać. Przede wszystkim warto skupić się na odpowiednim przygotowaniu podłoża. Należy pamiętać, że altana musi być postawiona na gruncie utwardzonym i stabilnym. 

Dobrze sprawdzi się tutaj standardowa wylewka betonowa bądź grunt utwardzony kostką brukową. W miejscu postawienia altany będzie trzeba wywieźć humus, czyli czarną ziemię, podsypać ją piaskiem i podsypką betonową, a następnie ułożyć kostkę na gruncie lub wylać beton. W miejscu, w którym znajdą się słupki altany wystarczy pozostawić miejsce lub wbić kotwy mocujące. Dokładne informacje na temat montażu można znaleźć na ogrodosfera.pl.

Dobrej jakości kostka wytrzyma w nienaruszonym stanie wiele sezonów i co ważne, zapewni takiemu podłożu czystość. Wystarczy, że raz na jakiś czas zamieciemy podłoże grubą szczotką, a zawsze utrzymamy porządek.

Podłoga naszej altany może być dodatkowo wyłożona warstwą specjalnie do tego przeznaczonych płytek mrozoodpornych lub deską kompozytową. Ta ostatnia, nada naszej altanie przyjemnego, ciepłego wyrazu. Co więcej wprowadzi do ogrodu odrobinę stylu klasycznego, czy też prowansalskiego.

altana Halina

Altana pomalowana na biało. Wygodne meble i kwiatowe dekoracje tworzą przestrzeń idealna do wypoczynku fot. Ogrodosfera.pl

O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyboru altany ogrodowej?

Przede wszystkim o umiejscowieniu jej w odpowiedniej strefie ogrodu. Niech nie będzie umieszczona w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia czy domu sąsiada, żeby głośnymi rozmowami nie przeszkadzać sąsiadom w ich wypoczynku. Altanę warto także obsadzić krzewami kwitnącymi i kwiatami. W tak zaaranżowanej strefie milej będzie spędzać każde, wolne popołudnie.

Pamiętaj, że altana nie musi być sporych rozmiarów. Możesz postawić niedużą, ale praktyczną konstrukcję, która za każdym razem zapewni Ci miejsce przyjemne do relaksu. 

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!