awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Jak wiele pracy wymaga trawnik
Ogród

Jak wiele pracy wymaga trawnik? Podstawowe i konieczne zabiegi pielęgnacyjne

Marzeniem wielu posiadaczy ogródka jest piękny trawnik. Niestety nie łatwo jest go utrzymać w nieskazitelnym stanie. Aby tak się stało potrzebuje kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli w sezonie odpowiednio o niego zadbamy, stanie się piękną ozdobą ogrodu i będziemy mogli przez długie lata cieszyć się jego widokiem. Poniżej przedstawimy wszystkie konieczne zabiegi pielęgnacyjne razem z miesiącami w których powinno się je wykonywać.

Zobacz także: Kosiarka do trawy – jak wybrać odpowiednią?

Nawożenie

Przede wszystkim nawożenie, jest ono niezbędne, aby trawa odpowiednio rosła i była soczyście zielona. Wraz ze skoszoną trawą pozbywamy się niezbędnych składników mineralnych pobranych z gleby, więc trzeba te braki uzupełnić. Pierwsze nawożenie trawnika powinno odbyć się na przełomie marca i kwietnia, niedługo po pierwszym koszeniu. Najlepiej użyć do tego wiosennych nawozów do trawników, w których dominuje azot – pobudzi on wzrost trawy po zimie. Kolejne nawożenie należy wykonać w okolicach czerwca, wykorzystujemy tutaj nawóz letni. Ostatnie nawożenie czeka nas w pobliżu sierpnia lub września. W tym okresie najlepiej stosować tzw. nawozy jesienne, które są pozbawione azotu, ale za to bogate w fosfor i potas.

Koszenie

W tym przypadku wszystko zależne jest od pogody, pierwsze wiosenne koszenie trawnika możemy rozpocząć już wczesną wiosną. Powinniśmy regularnie obserwować trawę, gdy źdźbła przekroczą 8 cm zabieramy się za koszenie i skracamy je do ok. 4 cm. Ostatnie koszenie, które wykonujemy jesienią zwykle wypada w połowie października. Oczywiście czasem ten zabieg może się opóźnić jeśli ciepła pogoda sprzyja wzrostowi trawy. Zasada jest jedna, wysokość trawy przed zimą nie może przekraczać 4 – 5 cm. W innym wypadku pod ciężarem śniegu zacznie się łamać i gnić, a wiosną przywita nas pleśń.

Podlewanie

Podlewanie trawnika wydaje się najprostszym ze wszystkich zabiegów jakie nas czekają, jednak to właśnie w tym przypadku najłatwiej popełnić błąd. Trawę najlepiej podlewać rzadko, a obficie. Codzienne nawadniane, ale w małej ilości nie pozwala na rozrost korzeniowy, przez co trawa będzie bardziej wrażliwa na upały i suszę. Powinniśmy się tym zajmować średnio co 2 lub 3 dni, wykorzystując do tego 8-12 litrów wody na 1 m2. Gdy trawa będzie przyzwyczajona do rzadszego podlewania rozbuduje odpowiednio swój system korzeniowy, zacznie się rozrastać i zagęszczać. Takie działanie daje gwarancje, że woda dotrze do każdego korzonka i zaspokoi potrzeby wodne rośliny. Najlepszą porą na podlewanie będzie wczesny ranek. Wtedy woda będzie miała szansę przeniknąć w głąb ziemi i nie odparuje.

Wertykulacja

Wertykulacje polega na usunięciu obumarłych części roślin i nadmiaru filcu, który utrudnia dostęp do wody, powietrza oraz nawozów. Zabieg ten wykonuje się przez nacinanie pionowe darni na głębokość ok. 5-7 cm i wyczesywanie trawnika. Wertykulację najlepiej wykonywać raz w roku wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu.

Aeracja

Niedługo po wertykulacji wykonujemy aerację trawnika, czyli napowietrzanie i rozluźnienie gleby. Zabieg pobudza trawę do wzrostu, ponieważ korzenie w napowietrzonej glebie znacznie lepiej się rozwijają. Można to zrobić przy pomocy wideł lub specjalnego urządzenia aeratora, który na pewno ułatwi pracę. Możliwe jest także aeracja trawnika za pomocą specjalnych preparatów mikrobiologicznych. Aerator w płynie pozwoli na spulchnienie gleby pod trawnikiem bez użycia ciężkiego sprzętu.

Piaskowanie

Po wykonaniu wertykulacji i aeracji należy zająć się piaskowaniem. Zabieg polega na rozrzuceniu piasku na murawę trawnika, poprawi to przepuszczalność gleby oraz przyczyni się powstawania nowych korzeni i pędów trawy. Piasek uzupełni nierówności na ogródku i sprawi, że trawnik będzie bardziej elastyczny.

Wałowanie

Wałowanie trawnika polega na wyrównaniu powierzchni, dociśnięcie korzeni do gleby i pobudzenie wzrostu. Walec do wałowania trawnika powinien ważyć ok. 75 kg. Zabieg wykonujemy wczesną wiosną (2-3 dni przed i po pierwszym koszeniu).

Dosiewki

Zdarza się, że na trawniku powstają gołe płaty, gdzie trawa nie chce rosnąć. Takie miejsce należy początkowo dobrze spulchnić, a nasiona powinny być tego samego gatunku, z którego powstał trawnik. Jeśli nie jest to możliwe, możemy użyć mieszanki regeneracyjnej. Niestety w takim wypadku bardzo możliwe, że trawa, która wykiełkuje będzie się różnić kolorem i tempem wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ takie mieszanki złożone są głównie z rajgrasu angielskiego, który charakteryzuje się szybkim wzrostem.

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!