Odprowadzanie ścieków i brudnej wody często nie może odbywać się za pomocą siły grawitacji, ze względu na ukształtowanie terenu i sposób podłączenia domowych odpływów z szambem lub kanalizacją miejską. Wówczas nie pozostaje żaden inny wybór, jak tylko zastosowanie pompy do wody brudnej i ścieków, która pomoże w sprawnym transporcie nieczystości. Sprawdźmy, na jakie jej cechy warto przy tym zwracać uwagę.
Pompa dopasowana do rodzaju szamba
Zacznijmy od przypadku, w którym obok domu znajduje się szambo, do którego nieczystości samodzielnie nie spływają ze względu na mały spadek. Wówczas, aby dobrze wybrać pompę, która będzie odpowiadała za ich transport, należy przede wszystkim przyjrzeć się temu, jakiego rodzaju szambo znajduje się przy domu.
Pierwszy rodzaj szamba to klasyczne szambo jednokomorowe, które możemy znaleźć przy większości gospodarstw domowych. Jest proste w budowie i obsłudze, a także zazwyczaj tańsze od dwukomorowego. Do jednokomorowego zbiornika zbierane są razem wszystkie odpady, zarówno płynne, jak i stałe. Aby możliwe było ich dobre przemieszczanie i magazynowanie, warto zainwestować w pompę z rozdrabniaczem. Rozdrobnione ścieki będą zajmowały mniej miejsca, dzięki czemu odbiór nieczystości będzie znacznie bardziej efektywny, podobnie jak ich przepływ. W efekcie rachunki za wywożenie odpadów także mogą zostać nieco obniżone.
Drugim typem szamba jest szambo dwukomorowe, które posiada przegrodę przelewową. W pierwszej komorze zbiera zanieczyszczenia stałe, do drugiej przelewa się brudna woda. W takim przypadku posiadanie pompy z rozdrabniaczem mija się z celem, ponieważ uniemożliwi skuteczne działanie szamba. Dlatego znacznie lepiej sprawdzi się zwykła pompa z dobrą wydajnością.
Wydajność i wysokość podnoszenia wody
Oprócz dostarczania ścieków do szamba, pompa może być przydatna w sytuacji, w której nieczystości powinny być dostarczone do kanalizacji miejskiej, do której nie ma naturalnego, grawitacyjnego podłączenia. W skrajnym przypadku realizacja może znajdować się znacznie wyżej niż urządzenia sanitarne, co jest spotykane między innymi w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych mieszczących się w piwnicach w nowoczesnych apartamentowcach.
W takim przypadku pompa powinna wykazywać się dobrą wydajnością pracy, odpowiadającą zapotrzebowaniu w danym pomieszczeniu. Im wyższa wydajność, tym szybciej brudna woda jest usuwana z miejsca powstawania czy gromadzenia. Istotna jest także wysokość, na jaką jest w stanie podnieść wodę, ponieważ od tego parametru bezpośrednio zależy, czy będzie mogła przesłać ją do kanalizacji miejskiej.
Zwracając uwagę na te dwie cechy, warto rozważyć wynajem pomp do ścieków, które dostępne są w różnych wariantach, o różnej mocy pracy i wydajności (oraz wysokości wznoszenia). Dzięki temu, zwłaszcza jako rozwiązanie tymczasowe, mogą doskonale sprawdzić się w różnych sytuacjach i różnych miejscach.
Cykl pracy pompy
Na koniec warto zauważyć, że pompa nie powinna pracować na sucho. Aby nie zdarzył się tak przypadek, warto sięgać po nowoczesne urządzenia, które wyposażone są w czujnik pływakowy. Pozwala on na regulowanie cyklu pracy pompy w taki sposób, że kiedy poziom nieczystości jest zbyt niski, pompa po prostu nie włącza się.