Szalowanie jest to tymczasowa konstrukcja wykonywana w celu uzyskania określonej formy z masy betonowej. Jest to metoda powszechnie stosowana przy wykonywaniu robót budowlanych, gdzie mamy do czynienia z konstrukcjami monolitycznymi z betonu.
Jakie są rodzaje szalunków fundamentowych?
Do prawidłowego wykonania ław fundamentowych należy użyć odpowiednich szalunków. Nie tylko pozwalają one na uzyskanie pożądanej formy betonowej, ale także przyczyniają się do mniejszego zużycia betonu. Warto zaznaczyć, że szalunki możemy wykonać samodzielnie bądź zdecydować się na ich wynajem. Ponadto szalunki mogą być jednorazowe lub też stosowane wielokrotnie.
Szalunki z desek to najprostsze rozwiązanie, które możemy wykonać samodzielnie po zakupie desek i ich odpowiednim zbiciu. To szalunki jednorazowe, choć zastosowany materiał możemy odzyskać oczyszczając go i wykorzystując do stworzenia innej konstrukcji (np. poszycie dachu) bądź sprzedać.
Wyróżniamy także szalunki systemowe, które mogą być wykonane z lekkiej, ocynkowanej stali. Wypożyczenie szalunków pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a ponadto zyskujemy pewność, że otrzymamy kompletny sprzęt dobrej jakości. Szalunki systemowe mogą być:
- przesuwne – po zastygnięciu masy betonowej przesuwane w inne miejsce;
- przestawne – należy najpierw je zdemontować i ponownie zamontować w nowym miejscu;
- ślizgowe – nie wymagają demontażu, można je przesunąć tylko w płaszczyźnie.
Szalować fundamenty czy nie? Wady i zalety
Wszystko zależy od istniejącego podłoża. Gdy mamy do czynienia z mało zwartym podłożem zawsze bezpieczniej jest szalować fundamenty. W ten sposób unikniemy niespodziewanego zasypania wykopu i zyskamy pewność, że szalowany fundament spełni swoje funkcje.
Zalety szalowania:
- precyzyjne wykonanie fundamentów;
- dokładne obliczenie zapotrzebowania na beton;
- szeroka dostępność (materiał na szalunki dostaniemy w każdym markecie budowlanym).
Do wad szalowania fundamentów możemy zaliczyć wyższe koszty budowy. Dla niektórych istotną wadą może być także czasochłonność wykonania odpowiedniego szalunku (w sytuacji, gdy wykonujemy go samodzielnie). Jednakże warto poświęcić czas i zaangażowanie we właściwe wykonanie fundamentu budynku, ponieważ to podstawa i ma to wpływ na cały proces budowlany.
Prawidłowe wykonanie szalowania fundamentów – krok po kroku
Do wykonania szalowania fundamentów trzeba się odpowiednio przygotować. Warto wykonać te prace prawidłowo, gdyż od tego zależy późniejsza trwałość budynku i jego odporność na działanie czynników atmosferycznych. Oto proces szalowania fundamentów krok po kroku:
- Wykonać wykop pod fundamenty i odpowiednio go poszerzyć.
- Wykop należy zalać chudym betonem (C8/10).
- Precyzyjnie ustawić szalunek na chudym betonie.
- Ułożyć zbrojenie.
- Wlać w przygotowane formy beton (klasa betonu zgodna z projektem), najlepiej gdy beton jest wcześniej zawibrowany, wówczas lepiej się rozprowadza.
- Regularnie podlewać beton wodą (ok. tygodnia).
- Gdy beton całkowicie zastygnie zdemontować szalunki (ważne aby nie przyspieszać schnięcia betonu).
Jeśli potrzebujesz narzędzi lub maszyn budowlanych to sprawdź koniecznie ofertę wypożyczalni budowlanej BM Rent – The CAT Rental Store dostępnej pod adresem https://www.bm-rent.pl/pl