Folia polistyrenowa, określana też jako folia PS, znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Jedną z nich jest branża spożywcza. Do czego i w jaki sposób można wykorzystać ten materiał? Jakie cechy predysponują tę folię do stosowania w kontakcie z żywnością? Przed czym skutecznie chroni produkty spożywcze? Na te i wiele innych istotnych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.
Czym jest folia PS?
Warto pokrótce wyjaśnić, czym jest folia PS. Folia polistyrenowa to konstrukcja z tworzywa sztucznego – polistyrenu – przyjmująca formę folii. Może być przezroczysta lub matowa. Bywa określana również folią barierową, ponieważ tworzy skuteczną, niemal całkowicie nieprzepuszczalną barierę pomiędzy produktem, a otoczeniem zewnętrznym. Ściśle przylega do obiektu, wokół którego zostaje owinięta, co stanowi jedną z jej cech charakterystycznych. Należy przy tym zaznaczyć, że folia polistyrenowa może występować w różnych formach, między innymi z przeznaczeniem do zgrzewania. Rozwiązanie to stosuje się w celu zapewnienia jeszcze skuteczniejszej ochrony żywności przed czynnikami zewnętrznymi, a tym samym wydłużenia jej terminu przydatności do spożycia.
Nieprzepuszczalna folia z tworzywa sztucznego
Dlaczego folia polistyrenowa jest stosowana tak powszechnie? Długo można wymieniać jej istotne cechy, które za to odpowiadają. Niewątpliwie jednak chodzi tutaj przede wszystkim o nieprzepuszczalność. Mowa o nieprzepuszczalności praktycznie dla wszystkich cząsteczek. Folia stanowi skuteczną barierę dla wilgoci oraz drobnoustrojów. Ponadto zapobiega utlenianiu żywności. To główne cechy materiału, dzięki którym tak skutecznie chroni on żywność przed zepsuciem. Jednak to nie wszystko, folia zapewnia też ochronę przed działaniem promieni UV.
Folia do produktów świeżych
Głównym zastosowaniem folii PS w przemyśle spożywczym jest zabezpieczanie produktów świeżych. Właściwości tego materiału sprawiają, że jest on w stanie maksymalnie wydłużyć przydatność do spożycia wielu produktów. Dlatego też z folii krozystają między innym piekarze i cukiernicy, owijając folią chleby i ciasta. Folia sprawdza się też w zabezpieczaniu serów, wędlin i mięs. Materiał ten stosuje się również do zabezpieczania owoców i warzyw. Ma to miejsce wtedy, gdy niezbędne jest wydłużenie terminu przydatności do spożycia tych produktów, między innymi ze względu na konieczność transportu towaru na długim dystansie.
Transport, magazynowanie i ekspozycja
Folia PS sprawdza się już na etapie transportu produktów żywnościowych od producenta do magazynu. Poza nieprzepuszczalnością folia wyróżnia się też dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co sprzyja jej zastosowaniu w transporcie. Co więcej, jest niezwykle lekka, w zasadzie nie stanowiąc żadnego dodatkowego obciążenia. Powyższe właściwości, w połączeniu z nieprzepuszczalnością, predysponują folię również do wykorzystania w magazynie. Natomiast możliwość pokazania towaru przez opakowanie, a także łatwego umieszczenia etykiety sprawia, że folia polistyrenowa bywa wykorzystywana również na etapie ekspozycji produktu na półce sklepowej.
Producenta opakowań spożywczych znajdziesz pod tym linkiem: https://stark.pl/oferta/