Zbudowanie przydomowego, drewnianego tarasu daje rodzinie wiele korzyści i nie jest specjalnie skomplikowane. W ten sposób tworzy się przyjemne miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich domowników i ich gości. Warto zatem zadbać o to, by jak najlepiej zagospodarować całe dostępne miejsce.
O czym pamiętać, gdy planuje się budowę drewnianego tarasu? Czy potrzebne są do tego specjalne pozwolenia? Jak wybrać odpowiednie materiały i wyposażenie? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Budowa drewnianego tarasu – czy potrzebne jest pozwolenie?
Od września 2020 obowiązują znowelizowane przepisy prawa budowlanego, co znacznie zmniejsza liczbę formalności, z którymi muszą się liczyć wszystkie osoby, pragnące obok swojego domu postawić taras drewniany.
Obecnie dobudówki poniżej 35 metrów kwadratowych nie wymagają już ani pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia. Jeśli natomiast planuje się stworzenie większego tarasu, którego metraż przekroczy podaną wcześniej wielkość, wówczas trzeba pamiętać o konieczności zgłoszenia budowy do odpowiednich władz lokalnych.
Planowanie tarasu – dobra lokalizacja to podstawa
Wielkość tarasu oczywiście zależy od możliwości finansowych i lokalizacyjnych. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że powinien on mieć wymiary zbliżone do standardowego salonu. W większości przypadków pełni bowiem zbliżoną funkcję, zwłaszcza gdy wyposaży się go w meble dostępne choćby na stronie: https://Bazkar.pl. Wówczas przestrzeń idealnie sprawdza się do celów rekreacyjnych.
Równie ważne jest właściwe umiejscowienie tarasu. Powinno się go zbudować tak, by uzyskać bezpośredni dostęp z pokoju dziennego, w dobrze nasłonecznionej części ogrodu, z dala od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów. Dzięki temu tworzy się zaciszny kącik do przyjemnego wypoczynku.
Kwestie techniczne – o czym pamiętać?
Na to, jak przebiega budowa tarasu, w dużej mierze wpływa wybór konkretnej konstrukcji. Tarasy drewniane najczęściej wznosi się na płycie betonowej lub legarach, co oczywiście wiąże się z wieloma pracami i odpowiednim przygotowaniem podłoża pod drewniane wykończenie.
W każdym przypadku należy pamiętać o stworzeniu odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, by uchronić podłogi i ściany budynku przed nieestetycznymi i groźnymi dla konstrukcji zaciekami.
Oprócz tego już na etapie projektowania, warto zastanowić się nad ewentualnym zadaszeniem i zabudowaniem tarasu. Może to być lekka konstrukcja, uzupełniona o piękne kratownice, oddzielające wypoczywających na tarasie od świata zewnętrznego, bądź tylko prosta wiata, chroniąca przed promieniami słońca lub deszczem.
Na tarasie niezmiernie przydatna bywa instalacja elektryczna, dzięki której zyskuje się możliwość zainstalowania lamp, zasilanych z sieci. W ten sposób tworzy się przytulne warunki do organizowania wieczornych spotkań w ogrodzie.
Wyposażenie na tarasie – wygoda i prywatne gusta
Na tarasach drewnianych ustawia się rozmaite meble. Najczęściej są to konstrukcje w stylu skandynawskim lub boho, choć ciekawie prezentują się też elementy w duchu retro. Można zdecydować się na typowo ogrodowe wyposażenie, bądź wybrać wygodne sofy i pufy, jak te ze strony: iHome24.pl, które jednak lepiej umieścić na bardziej zabudowanych tarasach lub w całorocznych ogrodach zimowych.
Wszystkie elementy (oraz uzupełniające je dekoracje) powinny być dopasowane do siebie i do przestrzeni wokół, by stworzyć spójną wizualnie przestrzeń – komfortową i wpisującą się w prywatne upodobania domowników.
Przytulny drewniany taras – oaza do wypoczynku
Wzniesienie drewnianego tarasu wymaga nieco zachodu, jednak jest to wysiłek, który naprawdę się opłaca. Tak zyskuje się miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich poza czterema domowymi ścianami. Dzięki temu można korzystać z pięknej pogody, bez konieczności wyjeżdżania za miasto, o każdej porze dnia i nocy, zawsze gdy ma się na to ochotę.