awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Jak zostać operatorem żurawia wieżowego
Budownictwo

Jak zostać operatorem żurawia wieżowego?

Żuraw wieżowy to dźwig, ale i największa maszyna robocza. Jego wysokość podnoszenia może sięgać około 100 metrów. Praca operatora żurawia wieżowego polega na przemieszczaniu za pomocą urządzenia ładunków o znacznej wadze przy przeładunku, transporcie oraz montażu. Aby zdobyć uprawnienia do sterowania takim sprzętem, wymagane jest ukończenie kursu na operatora żurawi wieżowych.

Operator żurawia wieżowego musi być osobą opanowaną, dokładną, rzetelną i odpowiedzialnie podchodzić do wykonywanych zadań. W pracy na wysokościach ważna jest silna psychika, samodyscyplina oraz dobra organizacja pracy. Osoba zatrudniona jako operator żurawia wieżowego narażona jest na różne czynniki stresujące. Na tym stanowisku ważna jest także umiejętność pracy zespołowej. Operator żurawia narażony jest na hałas, wibracje oraz przeciążenia. W tym zawodzie nie mogą pracować osoby, które mają zaburzenia równowagi, percepcji wzrokowej i słuchowej. Nie dostaną uprawnień także pracownicy cierpiący na choroby somatyczne (nowotwory, cukrzyca, guz mózgu), układu kostno-stawowego, układu pokarmowego, układu krążenia i oddechowego oraz choroby serca i alergie. 

Kurs na operatora żurawia wieżowego

Do obsługi żurawia wieżowego wymagane jest zdobycie kwalifikacji i uprawnień. Aby je otrzymać, trzeba ukończyć kurs operatora wieżowego. Kurs IIŻ jest dedykowany obsłudze żurawi stacjonarnych, przenośnych, przewoźnych oraz samojezdnych. Natomiast kurs IŻ dotyczy żurawi wieżowych, szybko montujących oraz szynowych. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Kurs kończy egzamin państwowy zdawany przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez Urząd Transportu Drogowego jest ważne bezterminowo.

Operator żurawia wieżowego – co poznaje na kursie?

Operator żurawia wieżowego podczas kursu ma zajęcia teoretyczne i praktyczne. W trakcie wykładów kursant poznaje budowę, rodzaje i właściwości żurawi wieżowych. Zdobywa wiedzę z zakresu ładunkoznwastwa, uczy się przepisów BHP na stanowisku operatora oraz przepisów Dozoru Technicznego dotyczących żurawi wieżowych. Dodatkowo uczestnik kursu ma także wykłady obejmujące zasady postępowania w przypadku awarii lub wypadku oraz poznaje obowiązki operatora przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie, a także po jej zakończeniu. Po części teoretycznej kursant odbywa zajęcia praktyczne, która polegają na nabyciu umiejętności praktycznej obsługi żurawia wieżowego.

Operatorem żurawia wieżowego może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, posiada wykształcenie podstawowe oraz odpowiedni stan zdrowia. 

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!