Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom aranżacja domu

Jakich błędów przy budowie i aranżacji domu jednorodzinnego warto unikać?

Data publikacji 13 maja 2021

Budowa domu to jedna z najpoważniejszych i kapitałochłonnych inwestycji w życiu. Dla wielu jest to jednak marzenie, które muszą spełnić, aby poczuć się naprawdę szczęśliwymi. Czy wiesz, jakich błędów przy budowie i aranżacji domu jednorodzinnego należy unikać?

Punkt 1: projekt dopasowany do potrzeb

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, bez trudu można zauważyć, że bardzo dużym powodzeniem cieszą się nowoczesne bryły o dużych przeszkleniach i dachu o stosunkowo niskim nachyleniu. Wraz z początkiem stycznia ceny stali, transportu, ale także samej robocizny poszły w górę. Jeśli zatem przymierzasz się do budowy domu, sprawdź cennik usług budowlanych 2021. Choć nowoczesne projekty domów są piękne, warto rozważyć, czy aby na pewno sprawdzą się one w naszym przypadku. Jeżeli dom budujesz w dużym mieście, na zaludnionej dzielnicy i tuż przy ruchliwej ulicy, duże okna nie muszą być najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli bardzo cenisz sobie prywatność i jesteś pewna, że przez 90% czasu duże okna będą zakryte roletami czy zasłonami. Szyba, nawet ta najlepsza, cechuje się gorszą izolacyjnością cieplną niż lita ściana.

Punkt 2: czarne meble kuchenne

Choć moda na czarne meble kuchenne trwa w najlepsze, a aranżacje z katalogów wnętrzarskich wprowadzają w zachwyt, nie jest to rozwiązanie do końca praktyczne. Ślady palców, wody, kamienia, zanieczyszczeń są niestety na nich bardzo widoczne. Kuchnie typowo katalogowe są doskonałe, natomiast nie do końca sprawdzają się w codziennym, intensywnym, rodzinnym zastosowaniu. Nieestetyczne plamy i zacieki mogą doprowadzać do szewskiej pasji zwłaszcza tych domowników, którzy mają pedantyczną naturę.

Punkt 3: mądrze instaluj oświetlenie LED

Oświetlenie LED staje się klasyką wyposażenia naszych domów. Jest funkcjonalne i energooszczędne. Warto jednak mieć na uwadze, w jaki sposób instaluje się taśmy LED. Bardzo modne jest umieszczanie ich na dole szaf w zabudowie, tuż nad linią podłogi. W katalogach wnętrzarskich rozwiązanie to prezentuje się znakomicie. Na co dzień jednak, podczas zwyczajnego użytkowania, doskonale eksponuje… wszelkie zanieczyszczenia, kurz i rysy na podłodze czy pęknięcia na ścianie. Co gorsza, uwidacznia też uciekające od pionów ściany. Warto zatem dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujecie się na lokalizację danej taśmy. Ledowe podświetlenie schodów, choć jest funkcjonalne i estetyczne, niestety, bardzo uwidacznia leżący na stopniach kurz.

Punkt 4: postaw na okno w łazience

Łazienka, z uwagi na podwyższony poziom wilgotności i pary wodnej, powinna być staje wietrzona. Dlatego też świetną opcją będzie zaprojektowanie łazienki z dostępem do okna. Daje ono przy okazji dostęp do światła dziennego, dlatego w łazience bez problemu będzie można hodować rośliny. Biofilia to trend, który przeniknął teraz także do tych pomieszczeń. Okno w łazience poprawia cyrkulację powietrza, pozwala ograniczyć ryzyko powstawania wilgoci, pleśni i grzybów, a także powstawania nieprzyjemnych zapachów na suszonych ręcznikach czy odzieży.

Punkt 5: uwzględnij wnękę w łazience

Choć idealnie gładkie ściany pod prysznicem prezentują się fantastycznie, zwłaszcza w połączeniu z kabiną typu walk in i odpływem liniowym, nie są zbyt funkcjonalne w użytkowaniu. Decydując się na zakup, weź pod uwagę stworzenie wnęki w łazience. Możesz w niej przechowywać kosmetyki i środki pielęgnujące, które będą pod ręką zawsze wtedy, gdy zechcesz wziąć prysznic czy umyć włosy. Postaw na praktyczność, a łazienka posłuży Ci przez wiele lat.

Redakcja awbud.pl

Nasza redakcja z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, architekturą, domem i ogrodem. Chętnie dzielimy się wiedzą z naszymi czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby uczynić je przystępnymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?