Rozważałeś kiedyś możliwość wybudowania własnego domu? A może planujesz w przyszłości tego rodzaju inwestycję? Jeśli tak, to porównaj informacje, jakie domy są najtańsze w budowie – w ten sposób zyskujesz wiedzę, która przełoży się na realne oszczędności, a Ty będziesz miał pewność, że dokonałeś najlepszego z możliwych wyborów.
Powierzchnia i bryła domu
Nie da się ukryć, że powierzchnia domu robi swoje. Jeśli masz ogromną działkę i chcesz postawić ogromny dom – to na pewno liczysz się z ogromnymi kosztami, ale jeśli posiadasz niewielki metraż, to również tutaj możesz pozwolić sobie na całkiem ciekawy i wygodny projekt. Projekt domu jednorodzinnego do 100m2 jest jednym z najpopularniejszych, ponieważ jest również jednym z najtańszych. Z powodzeniem jednak pomieści co najmniej czteroosobową rodzinę, gdzie każdy znajdzie dla siebie wygodny kąt. Jeśli chcemy zaoszczędzić, wybierzmy gotowy projekt. Ceny zaczynają się już od
2 000 złotych. Najtańsze są oczywiście te na prostej bryle prostokąta –
im bardziej nieregularny kształt, tym droższy projekt oraz samo wykonanie.
Z piwnicą czy z poddaszem?
Do jednorodzinny z piwnicą jest niezwykle wygodny. Nie dość, że zyskujemy dodatkową przestrzeń, w której możemy umieścić kotłownię, spiżarnię, pralnię czy inne przydatne pomieszczenie gospodarcze, to może ją również zagospodarować jako miejsce rozrywki, urządzając w niej siłownię lub miejsce do gry w bilarda. Niestety piwnica znacznie podnosi koszty budowy, jeśli więc chcemy zaoszczędzić, wybierzmy dom bez piwnicy.
Jakie domy są najtańsze w budowie? – Zdecydowanie z poddaszem.
O ile piwnica podnosi koszty, tak poddasze zdecydowanie wpływa
na ich obniżenie. Mimo że będziemy musieli zamontować w nim schody oraz dodatkowe okna, to i tak wydatki są zdecydowanie mniejsze.
Dach i garaż
Dach to jeden z najdroższych elementów każdego domu. Jakie domy są najtańsze w budowie? – Wybierzmy dom z poddaszem. Oszczędzamy, nawet jeśli zdecydujemy się na droższe materiały do wykonania dachu. Dzieje się tak z prostej przyczyny – otóż powierzchnia dachu jest nawet połowę mniejsza niż w domu jednorodzinnym bez poddasza. Wybierzmy także prostszą konstrukcję dachu – na przykład prosty dwuspadowy, czterospadowy lub płaski. To praktyczny i ekonomiczny wybór.
Im w dachu więcej załamań i dodatkowych okien – koszty rosną znacznie.
Jakie domy są najtańsze w budowie? – Jeśli rozważymy jeszcze opcję garażu, to garaż w bryle domu na pewno będzie tańszy niż wolnostojący. Jeśli chcemy jeszcze bardziej ograniczyć koszty – zdecydujmy się na drewnianą wiatę.