W przypadku niewielkiej łazienki duże znaczenie ma sposób zaaranżowania przestrzeni w taki sposób, by wnętrze było funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne i dopasowane do gustu domowników. Nawet jeśli rozmiary tego pomieszczenia nie pozwalają na stworzenie w pełni wygodnej strefy pielęgnacji oraz relaksu, można sięgnąć po inne rozwiązania, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego stylu, pozwalając wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w praktyczny sposób. Przemyślane dobieranie kolorów ścian i dodatków, nowoczesne farby do łazienki, a także odpowiedni rodzaj oświetlenia może zmienić kompaktową łazienkę w wygodne, przytulne pomieszczenie.
Biały wystrój w połączeniu z pastelowymi farbami do łazienki
Biel to prawdopodobnie najpopularniejszy kolor w naszych łazienkach. Dlaczego? Barwa ta rozjaśnia wnętrze, a także daje poczucie ładu i lekkości. W połączeniu z błyszczącą glazurą wprowadza lustrzane refleksy, które optycznie powiększają pomieszczenie. Białe płytki zawsze były, są i prawdopodobnie będą jednym z najczęściej wybieranych motywów łazienkowych. Podobnie armatura – umywalka, brodzik czy wanna również zwykle jest w tym kolorze. Jednak zbyt duża ilość bieli może sprawić, że łazienka będzie wizualnie po prostu nudna lub zbyt sterylna. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie farby do łazienki. Tego typu produkty są wysoce odporne na działanie wilgoci, więc para lub krople wody nie wpłyną negatywnie na ich wygląd i tworzone powłoki. Hamują również rozwój pleśni. Jaki kolor farby będzie najlepszy do małej łazienki?
Sprawdzonym motywem, który można dostrzec w wielu przykładowych aranżacjach w internecie, są delikatne pastele, np.: odświeżająca mięta, pudrowy róż czy też nuta cytrynowa. Odcienie te mają charakterystyczną cechę – łagodzą nasz nastrój, więc doskonale sprawdzą się w takim miejscu, jak łazienka, kiedy potrzebujemy ukojenia przed snem. Co więcej, są to kolory jasne, więc optycznie powiększające przestrzeń.
Światło, smukłe formy i wykorzystanie wolnej przestrzeni
W kompaktowym pomieszczeniu bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Warto starać się umieścić jego źródła tak, aby rozjaśnić każdy zakątek łazienki. Dobrym pomysłem będzie oświetlenie punktowe, kinkiety po obu stronach lustra lub ledowe paski, otaczające jego ramę.
Ponadto istotne jest optymalne wykorzystanie całej wolnej przestrzeni, również tej na ścianach. Można postawić m.in. na stylowy grzejnik w smukłej formie, mający miejsce na zawieszenie ręczników. Sprawdzonym rozwiązaniem są także dyskretne szafki, montowane pod sufitem, w których łatwo przechowuje się rzadziej wykorzystywane wyposażenie i zapasy np. kosmetyków. Trzeba tylko pamiętać, by kolorystycznie zgrywały się one z pozostałymi elementami wystroju.