W styczniu 2022 roku weszły w życie przepisy ustawy Polski Ład, które pozwalają na budowę domu bez pozwolenia. Takie rozwiązanie znacząco upraszcza i przyspiesza formalności przed rozpoczęciem inwestycji, umożliwiając wielu osobom realizację marzeń . Aby jednak móc skorzystać z tego udogodnienia, konieczne będzie wybranie odpowiedniego projektu architektonicznego. Czym muszą cechować się domy na zgłoszenie oraz jakie ciekawe propozycje przygotowali dla nas projektanci?
Jakie projekty domów można zrealizować bez pozwolenia na budowę?
W sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych projektów domów, które można wznieść w ramach ustawy Polski Ład – bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli interesuje nas to rozwiązanie, powinniśmy poszukiwać koncepcji spełniających określone kryteria. Przede wszystkim projekt domu na zgłoszenie musi być budynkiem jednorodzinnym i wolnostojącym, posiadającym maksymalnie dwie kondygnacje. Niedopuszczalne będzie zatem wzniesienie bliźniaka lub obiektu szeregowego bez pozwolenia. Powierzchnia zabudowy takiego domu może wynosić maksymalnie 70 m2, a obszar oddziaływania musi mieścić się na działce,na której będzie realizowany. Pamiętajmy także, że nowo powstający budynek ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora oraz jego rodziny.
Zgodnie z możliwościami, jakie zapewniła ustawa Polski Ład, na zgłoszenie możemy wybudować także dom rekreacyjny. Musi być to obiekt parterowy o powierzchni zabudowy do 70 m2, którego rozstaw konstrukcji ścian w osiach wynosi maksymalnie 6 metrów, a wysięg konstrukcji wsporczej (balkonów i wykuszy) – co najwyżej 2 metry.
Ciekawe projekty domów zgodne z Polskim Ładem
W ofercie Muratora oferowane są zróżnicowane projekty domów jednorodzinnych, zgodnych z założeniami ustawy Polski Ład. Wcielając je z życie, nie musimy zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika – inwestor przejmuje bowiem obowiązek samodzielnego sprawowania nadzoru nad przebiegiem inwestycji. Zależnie od naszych potrzeb, możemy zdecydować się na budynek parterowy, z poddaszem do adaptacji, z poddaszem użytkowym bądź piętrowy, o powierzchni użytkowej rozpoczynającej się od nieco ponad 20 m2 do prawie 100 m2.
Dostępne propozycje różnią się od siebie stylistyką, trafiając w gust zarówno zwolenników nowoczesności, jak i miłośników tradycji. Są one opracowane na planie kwadratu, prostokąta lub litery L, otwierając przed inwestorami wiele możliwości aranżacyjnych. Proponowane domy mogą posiadać płaski, dwuspadowy lub wielospadowy dach o zróżnicowanym kącie nachylenia, dzięki czemu można łatwo dostosować je do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź warunków zabudowy.
Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar oraz nieskomplikowaną bryłę, są one przystępne cenowo w trakcie realizacji, jak również późniejszego utrzymania. Bez względu na wybrane rozwiązanie, każdy projekt domu oferuje doskonałą funkcjonalność oraz wygodę eksploatacji, zaspokajając wymagania inwestorów zainteresowanych budową na zgłoszenie.
Budowa domu bez pozwolenia to rozwiązanie, dzięki któremu wiele wahających się dotychczas osób zdecydowało się na rozpoczęcie wymarzonej inwestycji. Jeżeli i my rozważamy wzniesienie budynku mieszkalnego na zgłoszenie, w katalogu pracowni architektonicznej znajdziemy wiele projektów zgodnych z założeniami ustawy Polski Ład. Wybierając je, szybko i sprawnie dopełnimy niezbędnych formalności, a możliwość zainaugurowania prac na naszej działce uzyskamy bezpośrednio po złożeniu dokumentów w lokalnym urzędzie oraz zawiadomieniu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Projekty domy bez pozwolenia od MURATORA w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/