Większość inwestorów decyduje się na montaż fotowoltaiki na dachu. Są jednak przypadki, gdy taka instalacja jest niewskazana i zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Rozwiązanie to, choć wymaga wyłączenia z użytku części działki, w rzeczywistości ma wiele zalet. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki na gruncie?
Czy na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie potrzebne jest pozwolenie?
Wiele osób obawia się, że montaż fotowoltaiki na działce będzie wymagał specjalnego pozwolenia. Na szczęście, zgodnie z obowiązującymi przepisami, montaż paneli fotowoltaicznych o mocy przyłączeniowej do 50 kW nie wymaga zdobycia pozwolenia na budowę, czy uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Nie ma również konieczności budowania specjalnego ogrodzenia czy zgłaszania zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Jedynym ograniczeniem jest powierzchnia fotowoltaiki – cały system nie powinien zajmować więcej niż 3 ary.
Montaż fotowoltaiki na gruncie – wybór miejsca
Przy montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy dla efektywności całej instalacji. Miejsce powinno spełniać pewne kryteria, dlatego nie zawsze będziesz mógł zainstalować fotowoltaikę dokładnie tam, gdzie ci się podoba.
Przede wszystkim lokalizacja w której będą stawiane panele nie może być zacieniona. Bliskość innych budynków, wysokich domów, słupów wysokiego napięcia czy innych przeszkód wyklucza możliwość instalacji fotowoltaiki. Warto uwzględnić tu również ryzyko powstania zacienienia w przyszłości w związku z zagospodarowaniem sąsiednich działek czy intensywnym wzrostem okolicznej roślinności. Dlatego zwykle montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie traktuje się jako uzupełnienie instalacji dachowej lub alternatywę w przypadku, gdy montaż paneli na dachu nie jest możliwy.
Konstrukcja pod fotowoltaikę na gruncie
Istnieje kilka możliwości instalacji fotowoltaiki na gruncie. Pierwszą z nich jest wykorzystanie stołów fotowoltaicznych wykonanych ze stali oraz pokrytych warstwą ochronną. Takie rozwiązanie stosowane jest przeważnie na dużych farmach fotowoltaicznych. Instalacja jest umiejscowiona wysoko, a jednocześnie jej powierzchnia jest nieco mniejsza.
Drugim rozwiązaniem, stosowanym powszechnie w domach jednorodzinnych jest wykorzystanie aluminiowych trójkątów osadzonych na podkonstrukcji balastowej. Wówczas wysokość paneli nie jest tak spektakularna, jak w przypadku stołów, gdzie konstrukcja może osiągać nawet trzy metry.
Wybierając rodzaj mocowania paneli fotowoltaicznych na gruncie warto wziąć pod uwagę, że jeśli zdecydujesz się na więcej niż jeden rząd modułów, musisz zachować pomiędzy nimi odpowiednią odległość. Wynosi ona od 2,5 do 3-krotność wysokości całej konstrukcji. W przypadku paneli umiejscowionych na stołach, które osiągają trzy metry wysokości, odległość pomiędzy rzędami będzie więc wynosiła około 9 metrów, co znacznie zwiększy powierzchnię działki wyłączoną z użytku.