awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

ogrodzenie
Dom

Ogrodzenie drewniane czy betonowe

Ogrodzenia dzielą poszczególne posesje i nikogo nie dziwi to, że w ogóle istnieją, a przecież nie zawsze tak było. Dawniej nie było ogrodzeń, gdyż ludzie często się przemieszczali w poszukiwaniu pożywienia – ogrodzenie pojawiło się dopiero wtedy, gdyż ludzie zaczęli się osiedlać i dłużej pozostawać w jednym miejscu. Początkowo pełniły formę ochrony przed zwierzętami, toteż budowano jedynie zapory z kamieni, drewna, chrustu chroniące przed zwierzyną, które z czasem stawały się coraz wyższe. Słowo -ogrodzenie – pochodzi od grodzi plecionej z chrustu i pojawiło się w XIV wieku. Właśnie wtedy na terenach zasiedlonych przez Słowian tworzone były pierwsze ogrodzenia, które otaczały nie tylko miejsce zamieszkania, ale przede wszystkim pastwisko – dla ochrony przed zwierzętami. Ówczesne płoty wykonywane były przede wszystkim z drewna i kamienia. Na terenie naszego kraju przeplatane gałązki wokół drewnianych pali, kołków, żerdzi występowały dość długo i tak naprawdę stosunkowo niedawno zniknęły wyparte przez bardziej nowoczesne. Jakie ogrodzenia są obecnie najchętniej stosowane, z czego najczęściej budujemy ogrodzenia i płoty, jakie są zalety i wady nowoczesnych ogrodzeń, które są najbardziej popularne, które rozwiązanie wybrać – o tym możesz przeczytać poniżej!

Drewniane ogrodzenia a ogrodzenia betonowe

Materiałami, z których najczęściej konstruowane są obecne ogrodzenia to -jak w dawnych czasach -drewno i beton, który zastąpił kamień ze względu na sposób pozyskiwania kamienia, jego trudność w obróbce i cenę. 

Ogrodzenia na przestrzeni czasów bardzo ewoluowały, ale materiał ciągle pozostał taki sam.

Przyjrzyjmy się zatem nowoczesnym ogrodzeniom z drewna i betonu.

Słów kilka o ogrodzeniach drewnianych

drewniany płot

alt= ogrodzenie

Ogrodzenia z drewna są bardzo popularnym typem ogrodzeń, chętnie wybieranymi do tworzenia naturalistycznych granic pomiędzy posesjami.

Ogrodzenie drewniane może być budowane w różnej formie:

  • w formie sztachetów,
  • poziomych desek,
  • drewnianych przęseł panelowych. 

Dodatkowo w tym typie ogrodzeń przęsła czy deski  mogą być montowane do drewnianych, metalowych lub betonowych  słupków, mogą posiadać betonową podmurówkę lub nie mieć jej wcale – dowolność w tej kwestii jest duża.

Deski mogą być proste lub rzeźbione w bardziej artystyczne kształty – wszystko zależy od stylu, w jakim chcemy posiadać płot czy ogrodzenie.

Najczęściej wykorzystujemy do budowy ogrodzeń drewno świerkowe, sosnowe, modrzewiowe, akacjowe, z daglezji bądź gatunków drewna egzotycznego – każde z nich charakteryzuje się inną twardością, łatwością obróbki i trwałością, a co za tym idzie również ceną.

Ogrodzenia z drewna posiadają różne kolory za sprawą impregnatów, bejcy, farb czy lakierów, którymi są pokrywane.

Jeśli zależy nam na szczelnej osłonie posesji przed ruchliwą ulicą, nadmiernym hałasem czy natrętnym sąsiadem, mamy do wyboru pełne panele o różnej wysokości, które dokładnie osłonią nas przed niechcianym widokiem – kupujemy gotowe przęsła, malujemy, montujemy do drewnianych czy metalowych słupków – i bardzo szybko mamy ogrodzenie gotowe.

Zalety i wady ogrodzenia drewnianego

Zwolennicy naturalnego  ogrodzenia zgodnie twierdzą, że:

  • łatwo z drewna wyprodukować  i zmontować ogrodzenie,
  • jest w tym zakresie duża różnorodność stylów i rozmiarów,
  • jest bezpieczne, skuteczne i trwałe,
  • odpowiednio konserwowane długo spełnia swoje zadanie,
  • drewno świetnie wpisuje się w otoczenie, zarówno miejskie,
    jak i wiejskie,
  • posiada ogromne walory estetyczne,
  • jest ponadczasowe,
  • charakteryzuje je dość niska cena. 

Czy drewniane ogrodzenie posiada jakieś wady

Jak każdy materiał, tak i drewno posiada swoje wady:

  • ogrodzenia wymagają częstej konserwacji,
  • możliwość łatwego uszkodzenia,
  • są łatwopalne. 

To w zasadzie wszystkie wady, które mogą w rezultacie okazać się zaletami, gdyż przy okazji konserwacji i odświeżania koloru możemy zmienić kolor na inny, a co za tym idzie zmieni się nasze ogrodzenie.

Łatwo takie ogrodzenie uszkodzić, wyłamać deskę czy sztachety, ale równie łatwo możemy wymienić tylko uszkodzony element, czy drewniany panel bez konieczności wymiany całego przęsła -to również wada zamieniona
w zaletę.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenia betonowe w ostatnich latach przeszły ogromną metamorfozę – już nie straszą widokim ciężkich, topornych szarych płyt.

Producenci betonowych ogrodzeń dokładają wszelkich starań, by ich produkty były nie tylko trwałe ale i estetyczne – obecnie przęsła posiadają ciekawą fakturę czy wzór przypominający kamień lub drewno, można w ofercie znaleźć również do wyboru panele częściowo ażurowe – wszystko zależy od tego, czy chcemy jedynie zaznaczyć granice działki, czy dokładnie i szczelnie odgrodzić się od hałaśliwej ulicy czy sąsiednich posesji.

W tej grupie znajdziemy też elementy o różnej wysokości, w zależności
od naszych oczekiwań.

Wszystkie elementy ogrodzenia montuje się stosując metalowe
lub betonowe słupki oraz betonową podmurówkę często dopasowaną fakturą do poszczególnych paneli.

Zalety betonowego ogrodzenia

Ogrodzenie z betonu posiada sporo atrybutów, oto one:

  • gotowe przęsła są łatwe w montażu,
  • pełne panele tworzą szczelną przesłonę,
  • charakteryzuje je duża trwałość i wytrzymałość,
  • dają bezpieczeństwo i poczucie prywatności,intymności,
  • są dobrym izolatorem akustycznym,
  • zatrzymują kurz i zanieczyszczenia,
  • posiadają dowolną wysokość,
  • można je malować. 

Wady betonowych ogrodzeń

Ogrodzenia z betonu posiadają również wady, oto one:

  • zacieniają niektóre części ogrodu,
  • optycznie są ciężkie i toporne,
  • możliwość uszkodzeń i pęknięć,
  • wymagają konserwacji.

Tak jak w przypadku drewnianych, ogrodzenie betonowe swoje wady może przekuć w zalety, gdyż zacienienie niektórych miejsc w ogrodzie może służyć jako miejsce składowania odpadów biodegradowalnych, zielonych, usytuowania garażu lub składzika, a jego ciężkość powoduje hamowanie odgłosów hałaśliwej ulicy.

Szczelna przesłona stanowi doskonałą barierę, ochronę przed mrozem
i wiatrem, co sprawi, że rośliny będą lepiej rosły, nie przemarzną w trakcie mroźnej pogody.

A gdyby tak połączyć drewno z betonem

Co by się stało, gdybyśmy połączyli zalety drewna i betonu i zakupili ogrodzenia betonowo-drewniane. Czy jest taka możliwość?

Ależ tak! W ofercie niektórych producentów znajdziemy takie rozwiązanie, które łączy zalety obydwu typów wspomnianych wyżej ogrodzeń – elementy drewna i betonu potrafią się doskonale uzupełniać.

Ogrodzenia takie przy użyciu nowoczesnej technologii wykonane
są częściowo z betonu – podmurówka o zróżnicowanej wysokości, fakturze, wzorze – oraz z części drewnianej – najczęściej są to przęsła z desek dopasowanych do metalowych lub betonowych słupków.

Budowa takiego ogrodzenia jest łatwa, gdyż drewniane elementy są tak dopasowane, by była łatwa możliwość ich montażu z pozostałymi elementami.

Możemy też dopasować odpowiadającą nam wysokość ogrodzenia, istnieje też możliwość dopasowania szerokości przęseł.

Ogrodzenie takie jest łatwe w montażu, stosunkowo tanie, wykonane bardzo estetycznie i sprawiające wrażenie lekkości, posiada dużą trwałość, można dowolnie malować beton, drewno i elementy metalowe, dopasowując
go do elementów domu i jest świetnym odgrodzeniem się od sąsiednich posesji.

Podsumowanie

Wybierając gotowe rozwiązania proponowane przez producentów ogrodzeń wybieramy produkt idealnie dopasowany do naszych oczekiwań, czyli
do konkretnych wymiarów naszej działki.

W przypadku ogrodzenia drewniano-betonowego, które stało się obecnie bardzo popularne, łączymy elementy domu z ogrodzeniem, co sprawia,
że obydwa te składniki wystroju są bardzo spójne i tworzą jedną stylistyczną całość.

Łatwość montażu, który możesz wykonać samodzielnie, metalowe słupki wykonane z wysokiej jakości stali, drewniane i betonowe panele doskonale dopasowane pomiędzy słupkami, różnorodność wzorów, faktur i kolorów – to idealny pomysł na ogrodzenie czy nowoczesny płot.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w taki rodzaj ogrodzenia, to podpowiadamy, że jak najbardziej warto!

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!