awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Opornik
Budownictwo

Opornik – wszystko, co powinieneś wiedzieć o rezystorach

W obwodach elektronicznych i elektrycznych używa się wielu różnych komponentów. Jednym z najczęściej stosowanych jest opornik, zwany również rezystorem. Dowiedz się, jakie są rodzaje i zastosowania opornika.

Czym jest opornik i do czego służy?

Opornik to jeden z najczęściej stosowanych komponentów w obwodach elektrycznych i elektronicznych. Swoją popularność zawdzięczają prostocie i uniwersalności.

Zadaniem opornika jest opieranie się przepływowi prądu elektrycznego. Dla działania większości obwodów ta funkcja jest kluczowa! Opór to właściwość materiałów, który podlega prawu Ohma. 

Zastosowania opornika

Główną funkcją opornika jest ograniczenie przepływu prądu w części obwodu. Jednak oporniki mają też szereg innych zastosowań.

Rezystory wykorzystuje się także w celu kontrolowania wartości napięcia, jakie dostarczane jest do części obwodu. Umożliwiają one również nadzorowanie cykli czasowych.

Kontroluj wartość napięcia

Oporniki pozwalają na regulowanie (zmniejszanie) napięcia dostarczanego do poszczególnych części obwodu. Przykładowo opornik może ograniczyć wartość napięcia prądu płynącego do bardziej wrażliwych komponentów, np. do diody LED. 

Pamiętaj, że zbyt duże natężenie prądu może powodować zniszczenie tranzystorów lub układów scalonych! Dzięki umieszczeniu opornika na wejściu do wrażliwego elementu efektywnie ograniczysz natężenie docierającego do niego prądu.

Kontroluj cykle czasowe

Jeśli połączysz opornik z kondensatorem, z łatwością stworzysz przewidywalne skoki napięcia góra – dół. Takie połączenie pozwoli Ci otrzymać coś na kształt klepsydry. To bardzo przydatne rozwiązanie w obwodach, w których występują zależności czasowe. 

Jak dobrać odpowiedni opornik?

Choć wiele oporników doskonale poradzi sobie przy wielorakich zastosowaniach, warto znać różne typy rezystorów i wiedzieć który opornik wybrać. W ten sposób uzyskasz satysfakcjonujące efekty!

Dobierając opornik, przede wszystkim zwróć uwagę na jego planowane zastosowanie. Niektóre rezystory są przeznaczone do ograniczania przepięć, a inne służą do zapewnienia zmiennej rezystencji w zależności od temperatury. Zastanów się, do czego będziesz wykorzystywać opornik i na tej podstawie wybierz odpowiedni rodzaj.

Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę?

Istnieje wiele dodatkowych cech, które mogą mieć istotny wpływ na działanie obwodu z opornikiem. Te cechy to m.in.:

  • rozpraszanie mocy,
  • indukcyjność,
  • szumy,
  • stabilność termiczna

Weź też pod uwagę materiały i struktury zastosowane wewnątrz opornika. Te parametry mogą znacząco wpłynąć na efekt, który uzyskasz.

Szeroki wybór oporników

W sklepie tme.eu znajdziesz różne typy rezystorów, w tym:

  • rezystory SMD,
  • rezystory precyzyjne SMD,
  • rezystory węglowe THT,
  • rezystory metalizowane THT,
  • rezystory mocy,
  • rezystory bezpiecznikowe,
  • rezystory grzejne,
  • rezystory audio,
  • drabinki rezystorowe SMD,
  • drabinki rezystorowe THT.

Wybierz odpowiedni typ rezystora, a następnie rezystancję, moc, tolerancję, temperaturę pracy i sposób montażu i korzystaj z szeregu zastosowań opornika.

FAQ

Czy opornik może wybuchnąć?

To się może zdarzyć przy zastosowaniu zbyt wysokiego napięcia. Jeśli prąd, który przepływa przez opornik, jest zbyt duży, opornik może ulec przegrzaniu i spaleniu, co może prowadzić do wybuchu. Dlatego należy stosować oporniki o odpowiedniej mocy i wartości dla danego obwodu elektrycznego oraz unikać przeciążania i uszkodzeń mechanicznych.

Jak zmierzyć parametry opornika?

Do zmierzenia parametrów opornika, takich jak rezystancja, tolerancja i moc, można użyć miernika uniwersalnego (multimetru). Ważne jest, aby przed pomiarami upewnić się, że opornik jest odłączony od źródła zasilania, aby uniknąć uszkodzenia miernika uniwersalnego lub opornika.

Co oznaczają paski na opornikach?

Paski na oporniku, zwane również kodami kolorowymi, to system kodowania kolorów, który określa wartość nominalną, tolerancję i czasami moc opornika. Kolory należy odczytywać z lewej strony opornika.Pierwszy kolor określa pierwszą cyfrę wartości nominalnej. Drugi kolor określa drugą cyfrę wartości nominalnej. Trzeci kolor określa mnożnik wartości nominalnej (czyli ilość zer, które należy dodać do wartości nominalnej). Czwarty kolor (jeśli jest obecny) określa tolerancję opornika. Piąty kolor (jeśli jest obecny) określa moc opornika.
Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!