awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Palnik retortowy czy rynnowy
Budownictwo

Palnik retortowy czy rynnowy – który wybrać?

Palnik retortowy czy rynnowy – który rodzaj wybrać i czym się od siebie różnią? Jak się okazuje ich odmienność to nie tylko inna budowa i wygląd, ale również wynikający z tego różny systemem spalania paliw. Przyjrzyjmy się specyfikacjom każdego z nich.

Specyfikacja palnika retortowego

Palnik retortowy to element kotła, który działa w bardzo wysokich temperaturach. Z tego względu materiałem, z którego najczęściej jest zbudowany, jest żeliwo. Żeliwo dobrze zachowuje się w ogniu, przez co nie jest narażone na szybkie zniszczenie. Wybierając palnik warto o tym pamiętać i nie wybierać retortów z cienkiej, szybko niszczejącej stali.

Palnik retortowy charakteryzuje się tym, że ekogroszek w kotle podawany jest od dołu, kiedy jednocześnie proces spalania ma miejsce od góry. Gdy ekogroszek się spala automatycznie uzupełniany jest nowym. Popiół po spalonym paliwie osypuje się na boki i opada do umieszczonego pod palnikiem popielnika. Aby proces spalania przebiegał właściwie w kotle umieszczony jest wentylator, który wpompowuje odpowiednią ilość powietrza do komory spalania.

Nowoczesne kotły z palnikiem retortowym są skonstruowane w taki sposób, że ich ślimak – który odpowiada za przetransportowanie określonej porcji węgla sięga do wnętrza paleniska, a paliwo systematycznie jest mieszane, aby nie dopuścić do powstania spieków na brzegach retorty. To sprawia, że w kotłach takich można używać paliwa nawet nieco słabszej jakości.

Do najważniejszych zalet palnika retortowego należą:

●  czystość spalania – sposób podawania paliwa powoduje, że gazy, które powstają wskutek podgrzania węgla, muszą przepłynąć przez żar i tam ulegają wypaleniu,

●  duża wygoda używania kotłów z palnikiem retortowym – paliwo ładuje się raz na 3-7 dni, w zależności od rozmiarów zasobnika paliwa i przyjętych ustawień,

●  wygodna regulacja generowanej przez kocioł mocy – sterowniki pozwalają kontrolować proces dostarczania paliwa i powietrza do komory spalania,

●  ekologiczność – kotły z palnikami retortowymi spełniają normy zgodne z dyrektywą Ecodesign,

●  szeroki wybór kotłów z palnikami retortowymi – dają możliwość dostosowania ich do do potrzeb zarówno nowych i unowocześnianych domów.

Palnik rynnowy – zalety i wady

Nazwa palnika wzięła się od podobieństwa kształtu paleniska do popularnej rynny deszczowej. Palnik rynnowy różni się wyglądem od palnika retortowego. Przede wszystkim składa się z żeliwnego lub stalowego koryta, do którego podawane jest paliwo z podajnika ślimakowego. Odmienny kształt palnika rynnowego determinuje jego pewne zalety i wady.

Do zalet palnika rynnowego należą:

●  małe opory podajnika ślimakowego – przenosi on paliwo jedynie w poziome, kierując je do samego paleniska,

●  możliwość spalania szerokiego wachlarza paliw oraz mieszanek paliw.

Istnieją także pewne wady przy zastosowaniu w kotłach palnika rynnowego, co szczególnie widać w porównaniu z palnikiem retortowym:

●  większa podatność na możliwość cofnięcia się żaru w kierunku zasobnika paliwa – wpływ na to ma mniejsza odległość do zasobnika paliwa oraz prosty poziomy układ podającego paliwo. W zawiązku z powyższym zalecamy zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed cofnięciem się żaru w stronę zasobnika,

●  większa wrażliwość na powstające spieki oraz nagary – w tego typie palnika najczęściej zalegają one na jego końcu i są usuwane dopiero w sytuacji, kiedy następna porcja paliwa podawana jest do palnika.

FAQ

Czym charakteryzuje się palnik retortowy?

Bardzo dobrze działa w wysokich temperaturach. Zbudowany jest z żeliwa, dzięki czemu nie jest narażony na szybkie zniszczenie. Warto pamiętać, by nie wybierać retortów z cienkiej stali.

Jakie są zalety palnika rynnowego?

Składa się z żeliwnego lub stalowego koryta. Palnik rynnowy umożliwia spalanie wielu mieszanek paliw, a małe opory podajnika ślimakowego przenoszą paliwo, kierując je do paleniska.

Jakie są zalety palnika retortowego?

Największą zaletą tego rodzaju palnika jest czystość spalania. Kotły z palnikiem retortowym ładuje się paliwem raz na 3-7 dni. Wszystko zależy od rozmiarów zasobnika paliwa.
Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!