awbud.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

jak płukać oko solą
Lifestyle

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – jak płukać oko solą fizjologiczną?

Płukanie solą fizjologiczną jest skuteczną metodą pierwszej pomocy w przypadku zanieczyszczenia oka lub dostania się do niego ciała obcego, chemikaliów lub innych drażniących substancji. Urazy oka mogą zdarzyć się praktycznie wszędzie: w domu, w pracy czy na spacerze. Niezwykle istotne jest, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia natychmiast podjąć działania w celu zminimalizowania szkód.

Postępowanie w przypadku urazu oka w zakładzie pracy – czym przemyć oko?

Zapewnienie szybkiej i odpowiedniej pomocy w przypadku urazu oka w zakładzie pracy może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych uszkodzeń i przyspieszyć proces gojenia. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przedsiębiorstwo powinno być wyposażone w odpowiednie środki do płukania oczu i instrukcje dotyczące ich użycia. Jednocześnie ważne jest, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach losowych, również w przypadku urazów oczu.

Warto pamiętać, że najodpowiedniejsze do przemywania oczu są:

  • sól fizjologiczna (0,9% NaCl) – to najbardziej zalecany płyn do płukania oczu. Jest sterylny i izotoniczny, co oznacza, że ma takie samo stężenie soli jak płyny ustrojowe, dzięki czemu nie podrażnia oka;

  • płuczki, buforowane roztwory do płukania oczu – czyli specjalne buforowane roztwory, które mogą być bardziej skuteczne w neutralizacji kwasów i zasad w przypadku chemicznych urazów oka;

  • woda – w przypadku braku dostępu do soli fizjologicznej lub buforowanych roztworów można użyć czystej wody. Woda powinna być letnia i w miarę możliwości przefiltrowana lub przegotowana, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Do jakich uszkodzeń oczu dochodzi w zakładach pracy?

Zagrożenia dla wzroku mogą pojawić się w wielu branżach, szczególnie tam, gdzie pracownicy są narażeni na intensywne światło, pył, chemikalia, wysokie temperatury lub mikroorganizmy. Szczególnie duże zagrożenie występuje m.in. w: budownictwie, zakładach obróbki metali, przemyśle chemicznym, rolnictwie, jak również przemyśle motoryzacyjnym czy spożywczym.

W tych miejscach zdarzają się takie wypadki jak:

  • zaprószenie oczu pyłem, różnego rodzaju odpryskami, ścinkami;

  • dostanie się do oczu chemikaliów używanych w procesach lakierniczych i czyszczenia;

  • uszkodzenie oczu środkami ochrony roślin i pestycydami;

  • gorący strumień powietrza skierowany w stronę oczu;

  • dostanie się do oczu iskier lub gorących odłamków metalu.

Stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej (PPE), wspomnianych płynów do przemywania oczu oraz przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w każdej z tych branż jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka urazów oczu.

Jak przygotować oczy do płukania?

W przypadku podrażnienia oczu substancją żrącą czy dostaniem się do środka ciała obcego przed rozpoczęciem płukania należy się odpowiednio przygotować. Natychmiast po wystąpieniu urazu należy ocenić sytuację i ustalić, co spowodowało uraz (ciało obce, chemikalia, uderzenie itp.). Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że mamy czyste ręce i przygotować odpowiedni do stwierdzonego urazu rodzaj roztworu. Woda jest jedynie środkiem zastępczym w sytuacji, kiedy nie ma dostępnych wspomnianych wyżej substancji. Głowę należy przechylić tak, aby roztwór nie dostał się do zdrowego oka podczas płukania. Oko powinno być płukane przez co najmniej 15 minut, szczególnie w przypadku kontaktu z chemikaliami – zalecany jest też wtedy jak najszybszy kontakt z lekarzem. Gdy w oku znajduje się ciało obce, nie można go usuwać samodzielnie. Pomocne w jego usunięciu może być płukanie oka. Jeśli ten zabieg nie pomoże, oczyszczenie oka należy powierzyć lekarzowi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płuczek do oczu?

Kupując płuczki do oczu, warto wybierać produkty ze specjalistycznych sklepów, w których jest dostępnych kilka rodzajów płynów. Preparaty te mają specjalnie przygotowane nakładki do płukania oczu. Są dostępne nakładki do jednoczesnego płukania obu oczu oraz do ich przemywania w przypadku kontaktu z ciałem obcym.Zawsze dobrze jest mieć przynajmniej dwa zestawy płuczek, aby być przygotowanym na wszystko. Zakup odpowiednich płuczek do oczu jest kluczowy dla zapewnienia szybkiej i skutecznej pierwszej pomocy w przypadku urazów oczu.

Bardzo ważne jest, aby do płukania oczu używać bezpiecznych preparatów. Zgodnie z polskim ustawodawstwem płukanki do oczu powinny spełniać normę EN 15154-4:2009 obowiązującą dla Europy w zakresie natrysków awaryjnych. Dodatkowo poza płuczkami pracodawcy muszą zapewnić załodze odpowiednie środki ochrony osobistej: okulary ochronne, gogle, osłony twarzy, specjalistyczne maski czy hełmy.

Artykuł sponsorowany

Witaj na blogu poświęconemu w 100% tematyce budowlanej, architektonicznej, ogrodniczej i wnętrzarskiej. Znajdziesz tutaj masę inspiracji, dzięki którym stworzysz swój wymarzony ogród i dom, a także dowiesz się wielu ciekawostek na temat majsterkowania. Zapraszamy do lektury!